Nabízíme workshopy

Projekt Demagog.cz se již více než 10 let zabývá ověřování faktických výroků politiků. Odhalujeme, nakolik naše politické elity s veřejností hrají korektní hru, nebo nakolik ji naopak klamou. Rozhodli jsme se naše zkušenosti a znalosti předávat dál. V dnešní době, kdy zejména ze sociálních sítí jsou lidé atakováni záplavou informací a dezinformací, je velmi složité rozpoznat, zda je daná informace přesná, nebo se jedná o hoax či o obskurní text.

Námi pořádané workshopy si kladou za cíl předat několik základních dovedností. V rámci 90 minut interaktivích aktivit pomůžeme nejen studentům středních škol v základní orientaci v mediální oblasti, předáme ale také znalost rozlišovat fakta od názorově zabarvených textů a prohloubíme rovněž kritické myšlení, což je pro dnešní dobu zcela zásadní dovednost. A nebyl by to správný factcheckingový projekt, kdyby nešířil povědomí, jak si co možná nejsnadněji ověřovat fakta, či alespoň jak nenaletět nezřídka přítomným vymyšleným či zavádějícím zprávám.

V současné době nabízíme dva základní moduly workshopů:

  1. Kritické myšlení a mediální gramotnost: Vhled do toho, jak kriticky zhodnotit informace, kterým jsme vystaveni, se zaměřením na mediální obsah. Ukážeme, jaká úskalí nás čekají při vyhodnocení informací, od psychologických a společenských omezení, nových formátů na internetu, až po cílené manipulace a nepravdy ve veřejném prostoru. Workshop je zaměřen na praktické tipy a jeho výsledkem by měla být lepší orientace v tom, na co je dobré dát si pozor při přijímání informací a jak si tyto informace ověřit.
  2. Fact-checking: Workshop zaměřený detailněji na práci a kritické zpracování informací a čelení fake news, v jehož průběhu si účastníci ověřování vyzkoušejí v praxi. Zároveň se workshop zabývá fact-checkingem jako odvětvím žurnalistiky a oborem zájmu neziskových organizací (jako je Demagog.cz), fungováním těchto organizací a výzvám, kterým tento obor čelí.

Toto tematické rozdělení je pouze orientační, vždy záleží na konkrétní domluvě s učitelem či obecně organizátorem akce; moduly jde kombinovat či přidávat témata dle zájmu, můžeme vytvořit akci i tak trochu "na klíč". Workshopy také aktualizujeme o současné dění.

Za uspořádání workshopu žádáme od pořadatele finanční ocenění, a to z důvodu časové a organizační náročnosti těchto akcí. Obvyklá cena se pohybuje na 2 000 Kč za workshop (vedený lektorem z Demagog.cz, délka 90 min, 20-25 účastníků) + cestovní náklady. Jsme však v tomto poměrně flexibilní, a pokud to čas a další okolnosti dovolí, můžeme se přizpůsobit možnostem pořadatele.

Celé školení provádějí zástupci Demagog.cz, tedy projektu, který je držitelem Novinářské ceny za inovativní občanskou online žurnalistiku a také opakovaným účastníkem soutěže Křišťálová lupa (cena českého internetu) v kategoriích Projekt roku a Veřejně prospěšná služba s umístěním do 3. místa mezi všemi projekty.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů