Demagog.cz

Hynek Kmoníček
Hynek Kmoníček
Takže tahle cesta byla směřována na hledání alternativních trhů. Do Kazachstánu proto, že je to třetí největší vývozce ropy do České republiky po onom problematickém Rusku a po Ázerbajdžánu. Do Tádžikistánu pak proto, že naše aktivity v Tádžikistánu byly dlouhá léta velmi minimalistické neboť EGAP v zásadě nedovoloval žádná pojištění českých podnikatelských aktivit v Tádžikistánu, neboť nám Tádžikistán dlužil a neplatil. Interview ČT24, 28. listopadu 2014

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Podle posledně zveřejněné zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu (odkaz v tomto textu), která shrnuje import ropy do České republiky za rok 2013, je Kazachstán skutečně naším třetím největším dovozcem ropy, a to po prvním Rusku a druhém Ázerbajdžánu.

Ještě před dvěma lety činil vzájemný obchodní obrat mezi ČR a Tádžikistánem 8,5 milionu USD. Za hlavní brzdu této obchodní spolupráce považuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR právě nezplácený dluh Tádžikistánu vůči ČR. Nesplacená částka se týká dříve dodaného zařízení pro cementárnu v Dušanbe. Letos pak server businessinfo.cz a MZV ČR informují (v oddílu 7.5.) o posunu v této věci:

" Vysoká zadluženost RT je hlavní příčinou dlouhodobě nespláceného dluhu podniku 'Tadžikcement' vůči EGAP, a.s. z pojistné události za dřívější dodávku zařízení pro cementárnu českou společností Inekon Group. Současná výše dluhu s příslušenstvím činí cca 2,5 mil USD náklady na výlohy z vyhrané arbitráže u soudu v Moskvě. EGAP, a.s. byla nucena přistoupit v r. 2013 k vymáhání dluhu soudní cestou. Za přispění MZV ČR se podařilo v r. 2014 přimět společnost „Tadžikcement“ k obnovení jednání s EGAP, a.s. o dalším postupu vypořádání dluhu, která se uskutečnila za přispění premiéra RT K. Rasulzody."