Demagog.cz

Petr Robejšek
Petr Robejšek
Důchodci, kteří chtějí pracovat, přestože už dosáhli důchodový věk, tak si musí platit na důchod. To jsou absurdity, které bychom chtěli zrušit. A to by se dalo velice rychle zrušit. A jistě by to pomohlo právě těm, kterých se to týká. Těch, kteří si přivydělávají k důchodu. Český rozhlas, 1. října 2017

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Osoby, které pobírají starobní důchod, mohou dále pracovat. Pro zaměstnaného penzistu pak ale platí stejná pravidla, jako pro ostatní zaměstnance, a to i v otázce sociálního pojištění. V případě, že penzista podniká, je na jeho podnikání pohlíženo jako na vedlejší činnost a sociální pojištění platí zpětně v závislosti na ročním výdělku.

Pracující důchodce má zároveň možnost rozhodnout se, v jaké výši bude důchod pobírat. Může se například i přes nárok rozhodnout důchod nepobírat, čímž dosáhne zvýšení výpočtového základu o 1,5 % a jeho budoucí starobní důchod bude vyšší.

Zvláštním případem jsou přivýdělky důchodců na základě dohody o provedení práce, kdy se při měsíční odměně do 10 000 Kč sociální pojištění neodvádí, současně se ale tato činnost do výše důchodu nepromítne.