Petr Pavel

Petr Pavel

Prezident České republiky

Budu jednat se zástupci architektů a s odborníky na veřejný prostor k tématu revitalizace prostor Pražského hradu a jeho okolí, za tímto účelem jmenuji také externího poradce.
Jiné, 23. dubna 2023
Otevírání Hradu
Tento výrok byl ověřen jako

Za svého externího poradce v oblasti architektury si Petr Pavel zvolil českého architekta Josefa Pleskota. Pleskot se stal zároveň moderátorem kulatého stolu s odborníky na téma kultury a revitalizace Hradu, kterého se zúčastnil i Petr Pavel.

Prezident Petr Pavel ve svém plánu pro prvních 100 dní ve funkci slíbil otevírat Pražský hrad veřejnosti a v této souvislosti se zavázal, že bude s odborníky na architekturu a veřejný prostor jednat o revitalizaci prostor Hradu a jeho okolí. Zároveň přislíbil, že pro tuto oblast jmenuje externího poradce. Doplňme, že mimo to Petr Pavel také slíbil uspořádat kulatý stůl se zástupci odborné veřejnosti i občanské společnosti na téma kulturního otevírání Hradu.

Historie architektů na Pražském hradě

Najímání architektů pro renovace a údržbu Hradu je historickou tradicí. Pražský hrad byl otevřen veřejnosti již za prezidenta T. G. Masaryka, který spolupracoval se slovinským architektem Jožem Plečnikem. Jeho zásluhou byly upraveny především hradní zahrady, ale i interiér hradního komplexu. Další významné změny proběhly také za prezidenta Václava Havla – ten najal architekta Bořka Šípka, aby obnovil některé prostory Hradu, které byly v průběhu komunistické éry zanedbány.

Během prezidentství Václava Klause a Miloše Zemana se tato praxe neudržela. Prezidenti sice neměli dvorní architekty, přesto se investovalo do rekonstrukcí některých starších částí hradního komplexu.

Josef Pleskot

Petr Pavel se již na konci ledna na své tiskové konferenci ve volebním štábu vyjádřil (video, čas 39:00), že by rád spolupracoval s architektem Josefem Pleskotem, který se podílel na některých architektonických projektech Pražského hradu již za éry Václava Havla v 90. letech. Pleskot se tehdy ke spolupráci s prezidentem Pavlem vyjádřil vstřícně, k osobnímu setkání došlo na konci března, kdy spolu prošli areál Pražského hradu. Na začátku dubna pak Petr Pavel oznámil, že se Josef Pleskot stal jeho externím poradcem pro otázky architektury a v širším kontextu také pro otevírání Hradu.

Na konci května Pleskot pro časopis Forbes také zmínil, že společně s prezidentem plánují kulatý stůl, pro který již vytvořil program a vybral skupinu spolupracujících kolegů z různých oborů. Na dotaz redakce Demagog.cz Josef Pleskot později potvrdil, že se kulatý stůl bude týkat nejen kulturního programu, ale také revitalizace prostor Pražského hradu.

O konání kulatého stolu dále informovala vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková během tiskové konference ke 100 dnům prezidenta Petra Pavla (video, čas 7:30). Kulatý stůl proběhl (.pdf, str. 3) 14. června za účasti prezidenta Pavla a pod vedením Josefa Pleskota společně s „historiky, religionisty, památkáři, architekty a zástupci kulturní veřejnosti“. Kompletní výsledky kulatého stolu se dosud zpracovávají, nicméně Jana Vohralíková zmínila (video, čas 8:20), že jedním z výsledků je i vznik dvou poradních orgánů zaměřených na naplňování programu a architekturu.

Závěr

Petr Pavel si v průběhu prvních 100 dní ve funkci prezidenta vybral českého architekta Josefa Pleskota jako svého externího poradce pro otázky architektury a otevírání Hradu. Josef Pleskot poté zorganizoval diskuzi u kulatého stolu na téma revitalizace a otevírání Pražského hradu. Kulatého stolu se zúčastnil také prezident Pavel, jeho slib proto hodnotíme jako splněný.

Výrok jsme zmínili