Ani Donald Trump nemluví o denacifikaci Ukrajiny

Na facebooku se šíří příspěvek, který obsahuje několik údajných výroků Donalda Trumpa. Některé z nich jsou ale smyšlené – např. tvrzení, že je potřeba „denacifikovat“ Ukrajinu a „jakýkoliv stát, který se takto chová“. Tato slova z úst bývalého amerického prezidenta ve skutečnosti nezazněla. Autorem smyšlené citace je Aleš Svoboda, jenž falešné výroky politiků šíří opakovaně.

Meta fact-check 15. února 2024

Příspěvek přisuzuje bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi několik výroků, kterými údajně reagoval na nedávný rozhovor amerického novináře Tuckera Carlsona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle autora facebookového příspěvku Aleše Svobody Trump mimo jiné tvrdil, že Ukrajinu je třeba „denacifikovat“, stejně jako „jakýkoliv stát, který se takto chová“.

Podle příspěvku Trump komentoval také možnost americké pomoci evropským aliančním spojencům v případě napadení Ruskem. Podle Trumpa by USA spojencům nepomohly, protože „nejsou dojná kráva“. Naopak by „Moskvu povzbuzoval, ať si dělá, co k čertu chce“.

Zdroj: Facebook

 

Trump a Putinova „denacifikace“

Ruský prezident Putin v rozhovoru s Carlsonem skutečně zopakoval (video, čas 53:58) své časté tvrzení, že cílem ruské agrese je „denacifikace“ Ukrajiny. Doplnil, že Rusko tohoto cíle zatím nedosáhlo, a opakovaně argumentoval údajným nacismem na Ukrajině.

Donald Trump se o Putinovi zmiňoval na svém předvolebním mítinku v Jižní Karolíně dva dny po uveřejnění Carlsonova rozhovoru (video, čas cca 2:31:33)slova o „denacifikaci“ v souvislosti s Ukrajinou nebo jiným státem ale v jeho projevu nezazněla. Trump naopak adresoval slova chvály ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. O něm prohlásil (video, čas 2:36:00), že se ho zastal během prvního impeachmentu (ústavní žaloby s cílem odvolání prezidenta z funkce), kterému Trump ve funkci čelil.

Donald Trump pojem „denacifikace“ nepoužil ani při jiných příležitostech. Podobná slova jsme nenalezli při vyhledávání ve veřejně dostupných mediálních zdrojích ani při detailním prohledání Trumpových účtů na sociálních sítích Facebook, X (dříve Twitter), InstagramTruth Social.

America First

Donald Trump podle facebookového příspěvku také uvedl, že „USA nejsou dojná kráva, jsem politik, který chce v prvé řadě to nejlepší pro svůj národ, a pokud zbyde, můžeme pomoci ostatním“. Citát jsme sice nenašli ani v jeho nedávném projevu z Jižní Karolíny, ani v rámci jeho starších vyjádření, v zásadě ale odpovídá Trumpově obvyklé rétorice ve stylu „America First“.

Trump totiž slogan „America First“, v překladu „Amerika na prvním místě“, který slavně použil při svém inauguračním projevu (video), zopakoval i během nedávného mítinku (video, čas 2:25:20). Při této příležitosti vyjmenoval státy a nestátní subjekty, jejichž zájmy podle něj upřednostňuje současný prezident Biden, a neopomenul zmínit ani Ukrajinu (video, čas 2:22:29). Trump také zkritizoval výši americké pomoci Ukrajině a prohlásil, že konflikt musí skončit, k čemuž mají Spojené státy dopomoci diplomatickou cestou (video, čas 2:36:20). Rovněž zopakoval své obvyklé tvrzení, že by k válce nikdy nedošlo, kdyby zůstal ve funkci amerického prezidenta.

Donald Trump o pomoci spojencům

Dalším z údajných tvrzení se prý Trump vyjádřil ke spojeneckým závazkům v rámci NATO. Autor příspěvku cituje: „Ruskem napadenou zemi i v rámci NATO bych neochránil, a ještě bych Moskvu povzbuzoval, ať si dělá, co k čertu chce.“ Bývalý americký prezident tato slova skutečně pronesl, a sice na zmiňovaném předvolebním mítinku v Jižní Karolíně tři dny po uveřejnění Carlsonova rozhovoru (video, čas cca 2:34:45). Reagoval tak na skutečnost, že výrazná většina evropských států NATO neplní svůj členský závazek a nevydává 2 % svého HDP na obranu.

Trump nicméně kontroverzním výrokem o případné pomoci spojencům nijak nereagoval na Carlsonův rozhovor s Putinem. V části projevu, kterou věnoval situaci na Ukrajině a obrannému rozpočtu NATO (video, čas cca 2:33:40–2:37:10), se o rozhovoru nezmínil ani jediným slovem.

Výrok, že USA nejsou dojná kráva, je tedy zcela smyšlený, Donald Trump jej nepoužil. Obecně ale odpovídá jeho obvyklé rétorice i dalším vyjádřením. Tvrzení, že by nepomohl napadeným spojencům, a ještě by Moskvu povzbuzoval, z Trumpových úst opravdu zaznělo.

Závěr

Část příspěvku Aleše Svobody je tedy pravdivá, další Trumpovy citace jsou zjevně smyšlené. Trump nemluvil o nutnosti „denacifikovat“ Ukrajinu ani žádný jiný stát, toto „Putinovo“ slovo na svém mítinku ani jinde nepoužil. Jeho vyjádření, že by napadeným evropským spojencům nepomohl a ještě by „Moskvu povzbuzoval, ať si dělá, co k čertu chce“, je ale reálné. Z těchto důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako částečně nepravdivý.

Dodáváme, že autor příspěvku Aleš Svoboda sdílí falešné citáty politiků dlouhodobě. V minulosti například šířil smyšlené výroky prezidenta Pavla, který údajně vyzýval k vyslání českých vojáků na Ukrajinu.