Kdo stojí za příspěvkem se smyšlenými citacemi Petra Pavla?

Po prvním kole prezidentských voleb se na sociálních sítích začal šířit příspěvek, který obsahuje údajné citace Petra Pavla, podle nichž chce nově zvolený prezident vyslat do bojů na Ukrajině české vojáky. Tyto citace se ale nenacházejí a ani nenacházely na Pavlově twitteru, jak se uvádí v příspěvku, ani se neobjevují v jiných veřejně dostupných zdrojích. Kdy se příspěvek na sítích poprvé objevil a kdo jej začal šířit jako první?

Komentář 6. února 2023

Na příspěvek, který Petru Pavlovi přisuzoval hned několik citací o vojenské pomoci Ukrajině, jsme upozornili 17. ledna 2022 a ve spolupráci se sociální sítí Facebook jsme jej označili jako nepravdivý. Podle daného příspěvku Pavel údajně na twitteru například napsal, že „pokud vyrovnáme nepoměr lidských sil z 1:4 na 4:4, Rusko porazíme“ nebo „na změně ústavy umožňující poslat jak českou profesionální armádu, tak ostatní bojeschopné do boje proti zlu se již pracuje a jako prezidentovi mi bude ctí toto podpořit a podepsat“.

První výskyt

První příspěvky obsahující tuto sadu údajných Pavlových vyjádření, které se nám ve veřejném prostoru podařilo dohledat, byly zveřejněny den po skončení prvního kola prezidentských voleb, 15. ledna. Některé příspěvky s tímto obsahem už uživatelé sociálních sítí smazali, v těch zbývajících lze nicméně stále nalézt stopy vedoucí k uživateli, který smyšlené citace na svém účtu zveřejnil jako první.

archivované verzi stránky facebookové skupiny TV Šalingrad, která pochází z 15. ledna 22:33, lze dohledat příspěvek uživatele Aleše Svobody zveřejněný o maximálně 4 hodiny dříve, tj. mezi 17:33 a 18:33 našeho času. Jeho příspěvek se objevuje i na jiných archivovaných stránkách některých dalších skupin.

Ze záznamů, které jsou nyní dostupné přímo na facebooku, zjistíme, že už v 17:56 se na Svobodův příspěvek odkazoval další uživatel – patřící mezi 4,5 tisíce facebookových přátel Aleše Svobody. Jeden z dalších příspěvků například obsahuje snímek, podle něhož Svoboda zveřejnil údajné citace Petra Pavla 9 minut před zmíněným časem, tedy v 17:47. Na facebooku, v analytickém nástroji CrowdTangle ani ve veřejně přístupných archivech facebookových skupin z daného dne se dřívější výskyty smyšlených citací neobjevují. Zjevně je tedy jako první zveřejnil právě Aleš Svoboda.

Telegram

Přibližně půl hodiny poté, v 18:53, se post objevil i na sociální síti Telegram, kde ho zveřejnila skupina TV Šalingrad (v současnosti je nicméně smazaný). O čtyři minuty později již někteří další uživatelé facebooku ve svých příspěvcích k citacím uváděli, že sdílejí informace „z Telegramu“. Obrázek příspěvku TV Šalingrad následně sdílela řada dalších facebookových účtů.

Po osmé hodině sadu údajných Pavlových vyjádření publikovala na síti Telegram i stránka Selský rozum s více než 11 tisíci sledujících. Její příspěvek zhlédlo k datu 2. února přibližně 5 tisíc lidí.

Aliance národních sil

Několik minut po půl deváté následně post převzal také facebookový účet politické strany Aliance národních sil, který sleduje více než 37 tisíc lidí, a dále i předsedkyně této strany Vladimíra Vítová s více než 4,9 tisíci facebookových přátel. Nicméně oba profily tyto příspěvky později smazaly.

VKontakte

Před devátou hodinou večer sdílely příspěvek i české profily na ruské sociální sítí VKontakte. Profil Komunita Česká republika později označoval jako zdroj výše zmiňovaného Aleše Svobodu.

Povědomé jméno

Zde je dobré také zmínit, že Aleš Svoboda není na dezinformační scéně neznámé jméno. V lednu 2021 server iRozhlas.cz například upozornil, že policie začala ve spojitosti s jedním ze Svobodových příspěvků prošetřovat podezření z šíření poplašné zprávy. Svoboda totiž tehdy na sociálních sítích mj. tvrdil, že nemocnice v Příbrami svým zaměstnancům nabízela 60 tisíc korun za to, že se nechají naočkovat proti covidu-19.

Na jaře minulého roku sdílel Svoboda na facebooku svůj údajný negativní zážitek s Ukrajinci ve fitnesscentru v Praze 9. To se ale proti jeho příspěvku vymezilo se slovy, že se jím popisovaná situace vůbec nestala. Navíc také upozornilo na to, že fotografii u daného příspěvku nepořídil sám Svoboda, ale pochází z veřejné databáze.

květnu 2022 Aleš Svoboda také zveřejnil příspěvek, který obsahoval několik smyšlených citací předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Příspěvek jsme tehdy ve spolupráci se sociální sítí Facebook označili jako částečně nepravdivý. O dva měsíce později zase Svobodův profil šířil příspěveknepravdivými citacemi ministra zahraničí Jana Lipavského o situaci na Ukrajině. Mezi další Svobodovy facebookové příspěvky, které obsahovaly nepravdivé informace, se řadí i jeho text ze začátku listopadu 2022. Ten pro změnu připisoval smyšlená vyjádření o ukrajinských uprchlících ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi. Dostupné záznamy přitom ukazují, že všechny tři příspěvky na sítích jako první zveřejnil právě sám Aleš Svoboda.

Doplňme také, že Svoboda své příspěvky často sdílí do facebookové skupiny Češi, táhněme za jeden provaz, která má více než 34 tisíc členů. V té zároveň působí jako správce, a to spolu s předsedkyní strany Česká Suverenita Janou Volfovou či předsedou strany DOMOV Davidem Tygrem Plocem.

Závěr

Na facebooku má Svoboda vícero účtů s podobnými názvy. Nejvíce přátel (4,5 tisíce) a sledujících (3,5 tisíce) má na výše zmiňovaném profilu pojmenovaném Aleš Svoboda. Právě ten přitom příspěvek se smyšlenými citacemi Petra Pavla, podle nichž chce Pavel údajně vyslat české vojáky bojovat na Ukrajinu, publikoval na facebooku už 15. ledna v 17:47. Na facebooku, v analytickém nástroji CrowdTangle ani ve veřejně přístupných archivech se dřívější výskyty smyšlených citací neobjevují, Svobodův profil lze tak označit jako účet, který daný příspěvek, který jen na facebooku v různých verzích nakonec sdílelo přes 6 tisíc lidí, zveřejnil jako vůbec první.