Atentát na Fica: Ruská propaganda šíří smyšlené zprávy o ukrajinské stopě

Facebookem se šíří příspěvek, podle kterého byla nalezena ukrajinská stopa v atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Útočníkova žena, kterou už prý slovenská policie zatkla, měla údajně komunikovat s ukrajinskou tajnou službou. Slovenská policie ani Ministerstvo vnitra ve skutečnosti žádné informace o údajném zapojení Ukrajiny do příprav atentátu nezveřejnily, naopak aktivně vyvracely falešné informace o ukrajinském původu útočníkovy manželky. Ta ve skutečnosti zatčena nebyla, pouze vypovídala na policii. Nepravdivá informace o ukrajinské stopě pochází z anonymního ruského telegramového kanálu a rozšířil ji ruský propagandistický web Pravda.

Meta fact-check 21. května 2024

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek cituje článek, podle kterého byly do atentátu na Roberta Fica zapojeny ukrajinské tajné služby. Slovenská policie prý disponuje konverzací, která dokazuje jejich vazby na útočníkovu manželku: „Slovenská policie obdržela snímky korespondence mezi manželkou toho teroristy a ukrajinskou tajnou službou. Podle této korespondence se ukázalo, že manželka toho teroristy je úzce napojená na ukrajinskou zpravodajskou službu.” Právě atentátníkova žena měla být podle textu zatčena policií. Samotný článek pochází z anglickojazyčné verze ruského kanálu „Pravda”, který ho zveřejnil 18. května.

Manželka střelce byla po incidentu skutečně eskortována z místa svého bydliště, policie tak ale učinila z bezpečnostních důvodů. V souvislosti s atentátem se žena útočníka sice podrobila policejnímu výslechu, policejní prezident Ľubomír Solák ale označil informace o jejím zatčení za „hoax” (video, čas 8:32). Policií zveřejněné informace v tuto chvíli navíc nijak nenaznačují, že by se útočníkova manželka na atentátu na premiéra jakkoliv podílela (video). Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok sice v neděli 19. května mluvil o jedné z vyšetřovacích verzí, podle které se pachatel „pohyboval v určité skupině lidí, kteří se možná na tento trestný čin ,hecovali‘ a vzájemně podporovali,” zapojení útočníkovy manželky ale odmítl.

Příspěvek rovněž zmiňuje „oficiální” zjištění ohledně údajného zapojení ukrajinských tajných služeb do přípravy atentátu. Slovenská policie ani Ministerstvo vnitra ale žádnou takovou informaci na svých webech či sociálních sítích nepublikovaly ani o tom nemluvili jejich představitelé na tiskových konferencích. Zprávy o údajné ukrajinské stopě v souvislosti s atentátem v posledních dnech slovenské orgány naopak vyvracely (video, čas 8:32).

Příspěvek je tedy dalším z řady nepravdivých tvrzení, která se o útočníkově ženě a údajném ukrajinském vlivu šíří. Hned po útoku na premiéra Fica se objevily nepravdivé spekulace o tom, že útočník je ukrajinské národnosti, později se na sociálních sítích šířila informace, že je manželka střelce ukrajinskou uprchlicí. I v tomto případě se ale jednalo o nepravdivé tvrzení, které na facebooku vyvrátilo i slovenské Ministerstvo vnitra.

Původ lživé informace

Ruský web „Pravda”, jehož anglickojazyčný text je sdílen facebookovým příspěvkem, je součástí sítě ruských propagandistických webů, která působí ve většině států Evropy. V ověřovaném textu se Pravda odkazuje na příspěvek anonymního telegramového kanálu „Cyberspec News”. Ten o sobě v popisku doslova uvádí: „Toto je rusofilní kanál.”

Anglický text se ale o několik hodin dříve objevil na proruském účtu na platformě X (dříve Twitter). Stopa ruského originálu, ze kterého byl příspěvek do angličtiny patrně přeložen, nicméně vede zpět na sociální síť Telegram, kde jej bez uvedení zdroje sdílel ruský anonymní kanál věnující se ruské „speciální vojenské operaci” (tzn. agresi na Ukrajině). Na telegramu se text také poprvé objevil ve slovenštině, a dostal se tak i k českým uživatelům. Informace o údajném napojení manželky atentátníka na ukrajinské tajné služby tedy pochází z anonymního ruského zdroje a nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o informace uniklé z vyšetřování slovenské policie.

Shrnutí

Facebookový příspěvek tvrdí, že na atentátu na Roberta Fica se podle informací slovenské policie podílely prostřednictvím útočníkovy manželky ukrajinské tajné služby. Slovenská policie ani Ministerstvo vnitra ale nezveřejnily žádnou takovou informaci, útočníkova manželka navíc nebyla ani zatčena, pouze se podrobila výslechu. Informace o jejím ukrajinském původu i údajném zapojení do atentátu slovenské Ministerstvo vnitra vyvrací. Z těchto důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce s facebookem označili jako nepravdivý.

Text příspěvku pochází z ruského dezinformačního a propagandistického webu Pravda, který se ve svém textu odkazuje na anonymní ruský telegramový kanál. Původní text se v ruštině objevil také na telegramu, na anonymním proruském kanále a bez uvedení zdroje.