Balení odběrových tyčinek v inidickém slumu

Video zachycující děti, které balí odběrové tyčinky na testování covidu-19, se bez vysvětlujícího popisu začalo šířit po Facebooku. Jedná se o autentické záběry z indického slumu, kde děti a ženy ve zjevně nevyhovujících hygienických podmínkách balily zdravotnický materiál.

Meta fact-check 11. května 2021

Záběry zachycují děti sedící na zemi, kde mají položené i odběrové tyčinky. Bez jakýchkoliv ochranných prostředků (respirátory, rukavice) manipulují se zdravotnickým materiálem, který se používá ke stěrům z nosohltanu a ve standardních podmínkách by měl být sterilní.

K tomuto incidentu došlo na začátku května 2021 ve slumu v Ulhasnagaru na předměstí indické Bombaje. Desítky domácností si tam přivydělávaly právě balením odběrových tyčinek. Po zveřejnění záběrů na sociálních sítích však následoval zásah místní policie a orgánů samosprávy, které tento materiál zabavily.

Organizátorem hromadného balení odběrových tyčinek je údajně místní obchodník Maneesh Keswani, který byl následně obviněn z porušení zákona o epidemických nemocech i některých ustanovení trestního zákona. Tamní policie pokračuje ve vyšetřování případu.

Závěrem dodejme, že nic nenasvědčuje tomu, že by právě odběrové tyčinky z Ulhasnagaru měly směřovat na evropský nebo český trh. Tyčinky určené pro evropský trh obecně podléhají jakožto zdravotnický prostředek přísným hygienickým podmínkám. Obvykle se sterilizují ve speciální komoře pomocí plynného ethylenoxidu a po každé sterilizaci je provedena kontrola, která zjišťuje, zda jsou hodnoty zbytku ethylenoxidu v souladu se stanovenými bezpečnostními limity (normy: ISO 11135, ISO 10993-7) a zda je materiál opravdu sterilní. 

Národní informační systém zdravotnických prostředků uvádí, že odběrové tyčinky, které jsou v neporušeném obalu a řádně označené (CE), „nepředstavují žádné riziko pro pacienty“.

Jelikož video zachycující děti balící odběrové tyčinky postrádá popis, který by jej doplnil o potřebný kontext, označili jsme ho v rámci naší spolupráce se společností Facebook pro chybějící kontext.