Co neřekla Olga Richterová

Na sociálních sítích se můžeme setkat s údajnou citací poslankyně Olgy Richterové, která typicky začíná slovy “moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit”. Text pokračuje slovy o milionech Afričanů, o přijímání desítek či stovek tisíc uprchlíků do ČR atd.

Meta fact-check 6. července 2020

V červnu 2020 jej sdílel i senátor Jaroslav Doubrava, za což se posléze omluvil. Nejde přitom o nový příspěvek. Text se na sociálních sítích objevuje od r. 2018 a do veřejného prostoru se vrací periodicky. Jeho historii shrnul např. týdeník Respekt a opakovaně se mu věnoval portál Manipulátoři.cz (srpen 2018, červenec 2019, červen 2020, červenec 2020). Pirátská strana se proti citaci ohradila. Námi dohledané zdroje se shodují, že původním zdrojem příspěvku je facebooková stránka Pirátská pravda, která satirizovala politiku a vystupování členů strany, která pak přirozeně nesdílí oficiální vyjádření strany a jejích představitelů. V čase, kdy píšeme toto odůvodnění, je stránka nedostupná, byť podobné stránky jsou dohledatelné.

Jakkoli obtížné je u facebookových stránek, navíc u těch nedostupných, určit původního autora příspěvku, můžeme z výše uvedeného rozumně dovodit, že jím není Olga Richterová. Jelikož pak novější sdílení této smyšlené citace vesměs probíhá bez odkazu na původní zdroj a bez zmínky o tom, že jím je satirická stránka, označujeme tyto případy sdílení za nepravdivé v rámci naší spolupráce se společností Facebook.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů