Falešná pozorovatelka OBSE varuje před smyšleným obchodem s orgány

Na facebooku se šíří příspěvek, který se odkazuje na slova údajné bývalé pozorovatelky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Very Vajman a na její údajné šetření pro OBSE, podle něhož se v tajných laboratořích na Ukrajině našly dětské orgány a mrtvé děti. Vera Vajman ovšem pro OBSE nikdy nepracovala.

Meta fact-check 21. června 2023

Facebookový příspěvek uvádí, že „bývalá pozorovatelka OBSE“ Vera Vajman od roku 2019 do roku 2022 „sbírala informace o tajných laboratořích“ na Ukrajině. Podle příspěvku dané šetření „ukázalo, že v těchto laboratořích byly dětské orgány vyříznuté speciálními ‚lékaři’,“ poté byly „umístěny do kontejnerů a vyvezeny do Evropy pod kódem vývozu obilí“. Podle slov Very Vajman se v laboratořích našly i „mrtvoly dětí“.

Ve videu, které facebookový příspěvek k textu přikládá, Vera Vajman tyto informace údajně sbírala přímo v rámci své práce pro OBSE (video, čas 0:28).

Doplňme, že dané video je úryvkem z delšího videa (čas 41:15–42:27), které lze nalézt na kanálu Rusko – to jsem já! Na YouTube i na sociální síti Telegram, kde má tento kanál přes 40 tisíc sledujících, bylo video publikováno 1. června 2023, od té doby se pak úryvek začal šířit na sociálních sítích.

Kdo je Vera Vajman?

Vera Vajman (psáno jako Вера Вайиман nebo Вайман), podle informací na jejím profilu na ruské sociální síti VKontakte, pochází z Vladivostoku a dříve používala jméno Vera Nikulina (Никулина). Že se jedná o stejnou osobu jako ve videu, ověřil Demagog.cz pomocí serveru PimEyes, který využívá technologii rozpoznávání tváře.

Informace a fotografie, které se nám podařilo dohledat, ukazují, že Vera Nikulina dříve byla předsedkyní Komory mládeže ve Vladivostoku ve východoruském Přímořském kraji. Jako taková se v roce 2014 zúčastnila Fóra lídrů mládeže, které ve Varšavě organizoval Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), jenž spadá právě pod OBSE. Žádné další zmínky o Veře Nikulině či její fotografie se na webu OBSE nevyskytují.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že nejméně do roku 2018 pokračovala ve svém studiu na univerzitě ve Vladivostoku (.docx, str. 8) a v roce 2019 pracovala pro školský odbor Přímořského kraje. Ze stejného roku pak pocházejí i první zmínky o jejím angažování v ruském veteránském spolku Bojové bratrstvo. Pro zajímavost doplňme, že podle jeho webu je Vera Nikulina údajně pravnučkou veteránů druhé světové války vyznamenaných Řádem odvahy 1. stupně. Odznaky vzhledově odpovídající tomuto vyznamenání má Nikulina na saku připnuté i ve videu ve facebookovém příspěvku.

podporou Bojového bratrstva Vera Nikulina také na jaře 2019 navštívila Krymský poloostrovDoněckou oblast. Právě tento zmíněný spolek tehdy ve svém článku uvedl, že se Nikulina „připojila k mezinárodní skupině expertů OBSE pro vzdělávání v zónách konfliktů a aktivních bojových akcí“. Samotná Vera Nikulina o svém angažování v OBSE v červenci 2022 mluvila v rozhovoru pro ruský server Deita.ru (který jí údajně z bezpečnostních důvodů upravil jméno na „Mira Vajman“). „V Doněcku na Puškinově bulváru jsem potkala známé z OBSE. Vyprávěli mi o nově vzniklé a plánované práci výjezdní mise OBSE a pozvali mě, abych se k ní připojila,“ řekla tehdy. Zároveň také tvrdila, že jako specialistka mise OBSE na Ukrajině působila před i po zahájení ruské invaze, včetně doby těsně po 24. únoru 2022.

Vyjádření a informace OBSE

Jak jsme zmínili výše, web Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě neobsahuje žádné zmínky o tom, že by Vera Nikulina pro OBSE pracovala. Pro úplnost doplňme, že v minulosti na Ukrajině probíhaly dvě terénní mise OBSE (.pdf) – zvláštní pozorovatelská mise a mise pod záštitou Koordinátora projektů OBSE, která pomáhala ukrajinským institucím s reformami (.pdf). Žádné informace o Veře Nikulině (či Veře Vajman) se neobjevují např. ani přímo v dokumentech o těchto misích. Dokumenty, které by dokládaly spojení Very Nikuliny s některou některou z misí OBSE, nelze dohledat ani v jiných internetových zdrojích.

Také přímo tiskový mluvčí OBSE ve vyjádření pro projekt Demagog.cz vyvrátil tvrzení, že by pro OBSE někdy Vera Nikulina pracovala. „Můžeme potvrdit, že nikdo jménem Vera Vajman (Вера Вайман) ani Vera Nikulina (Вера Никулина) nebyl zaměstnancem OBSE, uvedl konkrétně tiskový mluvčí.

Neexistující doklady o obchodování s orgány

Archiv OBSE ani jiné části webu této organizace neobsahují žádné záznamy o údajných laboratořích či obchodu s dětskými orgány na Ukrajině. Informace, které by dokládaly, že na Ukrajině skutečně existovaly či existují zmíněné laboratoře a docházelo zde k zabíjení dětí, nelze dohledat ani v jiných veřejně dostupných zdrojích. Dané zmínky se neobjevují např. ani na webu Organizace spojených národů, která téma obchodování s lidmi také monitoruje.

Falešné informace o obchodování s orgány (nejen dětí) na Ukrajině jsou jednou z opakovaně se šířících smyšlených zpráv. (Podrobně jsme obdobným zkresleným informacím věnovali již dříve.) Doplňme, že OBSE vyvracela informace o tom, že by dle jejích zjištění docházelo na Ukrajině k obchodu s orgány např. už v roce 2014 či v únoru 2022. Tehdy jedna z ruských televizních stanic tvrdila, že podle OBSE na Donbase dochází k nelegálnímu odebírání orgánů, a že OBSE na Ukrajině odhalila mobilní krematoria používané k likvidaci těl. OBSE nicméně tyto informace ve svém vyjádření pro BBC odmítla.

Závěr

Na závěr shrňme, že v textu příspěvku i v přiloženém videu je Vera Vajman (Vera Nikulina) prezentována jako někdejší členka mise OBSE a z této pozice mluví o údajných tajných laboratořích na Ukrajině, které dle ní obchodovaly s dětskými orgány. Ve skutečnosti však Vera Vajman nikdy pro Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nepracovala. OBSE navíc nikdy neuvedla, že by dle jejích zjištění tyto tajné laboratoře na Ukrajině fungovaly. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto daný příspěvek označili jako nepravdivý.