Falešný citát režiséra Stracha se opět šíří po sociálních sítích

Na facebooku se znovu objevil falešný citát filmového režiséra Jiřího Stracha. V obsáhlém textu údajně obvinil Američany ze „zotročení Evropy“ v souvislosti s válkou na Ukrajině. Válka prý byla uměle vyvolána Západem, aby z ní mohl profitovat. Ve skutečnosti se jedná o smyšlený citát. Jiří Strach tato slova neřekl a jejich autenticitu v minulosti sám popřel. Text falešného citátu se na sociálních sítích šířil samostatně už od jara 2022, jméno Jiřího Stracha k němu bylo připojeno až později.

Meta fact-check 4. května 2024

Zdroj: Facebook

Údajná slova Jiřího Stracha

Facebookový příspěvek obsahuje údajnou citaci filmového režiséra Jiřího Stracha. Postupující digitalizace je dle ní zneužívána vůči nepohodlným osobám, a bude tak docházet k „digitálnímu vymazání ze systému“. Text citátu se následně věnuje politickým otázkám, zejména pak ruské invazi na Ukrajinu. Tvrdí, že tamní konflikt je dílem Američanů, kterým se prý povedlo oba národy přelstít: „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zotročit a zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy.“

Režisér podle příspěvku také kritizoval západní pomoc napadené Ukrajině, ke které přispívá i Česká republika: „Jak se mohlo stát, že i zbývající slovanské národy stojí na straně nejděsivějšího predátora světa USA a v roli užitečných idiotů eskalují válku zasíláním zbraní a bojové techniky, čímž si kopou vlastní hrob (...).“ Údajný citát zachází ještě dál a tvrdí, že sankce, které byly na Rusko v souvislosti s konfliktem uvaleny, povedou až k jaderné válce. Celý příspěvek je pak zakončen podpisem „Váš Jiří Strach – režisér“.

Údajný citát jsme hledali nejen v rámci četných mediálních vystoupení Jiřího Stracha, ale i na jeho sociálních sítích a v dalších veřejných zdrojích. Při prohledání dostupných informací jsme shodu nenalezli, a citát je tedy zjevně smyšlený.

Režisér byl na šíření údajného citátu upozorněn na podzim 2023 serverem Deník.cz. Citát označil za „fake a dezinformaci“. Poté se k incidentu vyjádřil i na svých sociálních sítích, kde autenticitu údajného citátu znovu popřel. Text při srovnání s vlastním vyjadřovacím stylem označil za „nepokorný, konfrontační a vyhrocený“.

Původ falešného citátu

Text, jehož autorství nyní facebookové příspěvky připisují Jiřímu Strachovi, se nám podařilo dohledat na profilu aktivisty Štěpána Vostatka, který jej zveřejnil 25. dubna 2022. Následně příspěvek převzalo politické hnutí Aliance národních sil a rozšířilo jej dál.

Na podzim 2023 byl text sdílený na sociálních sítích doplněn o jméno Jiřího Stracha a začal se znovu šířit, tentokrát jako údajný citát režiséra. Vyjádření přisuzované Jiřímu Strachovi sdíleli dokonce i někteří politici, např. senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. V posledních dnech se příspěvky s tímto citátem opět šířily mj. v proruských facebookových skupinách.

Závěr

Údajný citát Jiřího Stracha, ve kterém režisér obviňuje Američany ze zotročení Evropy a vyvolání války na Ukrajině a obhajuje Rusko, je smyšlený. Text se na facebooku šířil již v dubnu 2022, ale režisérovo jméno k němu bylo doplněno až později, na podzim 2023. Jiří Strach tedy zjevně není jeho autorem. Sám navíc pravost citátu popřel a upozornil na to, že neodpovídá jeho způsobu vyjadřování. Z těchto důvodů jsme příspěvky, které autorství textu připisují Jiřímu Strachovi, označili v rámci naší spolupráce se sociální síti Facebook jako nepravdivé.