Babiš interpeluje Sobotku. Nebo naopak? #vyrokdne

Publikováno 15. února 2017

Nový den - nový hejt. Alespoň drobný štulec si opět vyměnili vládní lídři Sobotka s Babišem. Tentokrát na téma účasti na interpelacích. To je taková ta věc ve čtvrtek odpoledne, na kterou úplně nechodí ministři ani poslanci. Premiér vyčetl některým svým kabinetním kolegům, že na interpelace nechodí. Nejmenší účast má Babiš, Marksová a Bělobrádek. Alespoň podle dat Sobotky za rok 2016.

Babiš si to ovšem od premiéra nenechal líbit a zveřejnil jiná data - sice ta, že Sobotka, ač na interpelace chodí, je tázán poslanci ČSSD na domluvené otázky. Dále pak uvedl, že je nejaktivnější z pohledu počtu předložených zákonů. Nepřipomíná vám to něco? Správně - v podstatě stejnou výměnu jsme tu měli v květnu. Pro velký úspěch zde máme tedy opakování. Úplné televarieté.


Nicméně k obsahu - Sobotka má pravdu, že Babiš na interpelace nechodí, ten to koneckonců ani nepopírá.

Babiš ovšem kontruje po svém.

1) Předkládám nejvíc zákonů, jsem tedy aktivní.
2) Sobotku interpelují poslanci ČSSD.

Takže popořádku. Babiš skutečně předkládá nejvíc návrhů zákonů z členů vlády. Pokud bychom použili argumentaci poslankyně Jany Černochové z nedávného pořadu Máte slovo, tak uvedeme: No a? Samotný počet předloh nic nedokazuje. Zejména jsme již při minulé výměně premiér-vicepremiér popsali, že ministr financí i v minulé vládě předkládal nejvíc návrhů. Je to logické a vyplývající z kompetenčního zákona. Dále je třeba si uvědomit, že řada předloh vyplývá z evropské legislativy. A v neposlední řadě se nabízí otázka, zda-li není přinejmenším zvláštní, když se člověk, který se deklaruje za pravicově orientovaného, chlubí, kolik předložil návrhů zákonů, a že produktivitu spojuje s legislativní explozí.


Argumentem druhým, který Babiš vůči Sobotkovi použil, je fakt, že premiéra interpelují vlastní poslanci. Ministr financí pracuje s počtem 33. Jde zřejmě o číslo za rok 2016, s nímž pracuje i Sobotka. My máme ovšem sesbírána data od nástupu vlády až do 12. ledna 2017. Z nich vyplývá, že poslanci sociální demokracie se ptají premiéra ze všech nejvíc. A to celkem 95 krát. Až na druhém místě je opoziční strana - konkrétně ODS s 80 dotazy. Na vaši otázku, zde je to obvyklé, odpovídáme prostým NE. V minulých obdobích opoziční strany interpelovaly mnohem více, vládní strany nebraly až tolik času opozičním zákonodárcům. Konkrétní čísla, některé zajímavosti a přeborníky z ČSSD, kteří se ptají vlastního šéfa, popisujeme v našem starším textu


Budeme se těšit na další pokračování volné výměny názorů mezi představiteli vládní koalice. Do té doby přejeme pěkný den.


Líbí se vám naše práce? Podpořte nás prostřednictvím našeho transparentního účtu. Děkujeme!