Japonská vláda stále doporučuje očkování proti covidu-19. Neočkovaným se neomlouvala

Podle facebookového příspěvku Japonsko vydalo formální omluvu lidem, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19, a údajně přiznává, že jsou „nadějí lidstva“. Japonská vláda ale ve skutečnosti svým občanům vakcinaci proti covidu-19 stále doporučuje a neočkovaným se neomlouvala. Příspěvek se odkazuje na slova omluvy od bývalého japonského ministra vnitra Kazuhira Haragučiho, ten byl ovšem členem vládního kabinetu naposledy v roce 2010. Nemohl se tak omlouvat z pozice japonské vlády.

Meta fact-check 19. června 2024

„Světová bomba. Japonsko přiznává, že nevakcinovaní lidé jsou naděje lidstva, a žádá je o odpuštění,“ zní titulek facebookového příspěvku. V dalších částech textu jeho autor tvrdí, že Japonsko se neočkovaným formální cestou omluvilo a údajně přiznalo, že tamní vláda během pandemie covidu-19 použila „totalitní taktiku psychologické války“.

Kromě toho příspěvek uvádí, že se lidem omluvil bývalý japonský ministr vnitra Kazuhiro Haraguči. „Omlouvám se vám všem. Mnoho očkovaných zemřelo a neměli to dělat,“ cituje autor textu japonského politika. Očkovaní, kteří uvěřili lidem, jako je Biden, Macron, Ursula von der Leyen nebo Bill Gates, „nyní zažívají období turborakovin, infarkty, dorazily mrtvice, ochrnutí obličeje a náhlá smrt,“ řekl podle příspěvku Haraguči.

Co říká japonská vláda?

Současný vládní kabinet Fumia Kišidy, který zemi vede od podzimu 2021, očkování proti covidu-19 dlouhodobě podporuje. V minulosti se sice na sociální sítích objevily příspěvky, že japonská vláda zakázala očkování mRNA vakcínami, k zákazu ale ve skutečnosti nedošlo. Podle oficiálních stránek japonské vlády tamní kabinet očkování lidem nadále doporučuje, zejména starším občanům.

Lidé nad 65 let mají automaticky nárok na vakcinaci zdarma, na pokrytí nákladů putují peníze i přímo ze státních zdrojů. Mladší lidé bez zdravotních problémů si od dubna 2024 musí očkování hradit sami.

Ve veřejně dostupných zdrojích, např. na webu japonské vlády nebo ministerstva zdravotnictví, se žádná oficiální, formální omluva Japonska neočkovaným lidem neobjevuje. Facebookový příspěvek jako zdroj svých tvrzení uvádí japonskou státní televizi NHK, ani její web ale o údajné omluvě japonské vlády neinformoval.

Vyjádření Kazuhira Haragučiho

Autor příspěvku zmiňuje omluvu ze strany bývalého japonského ministra vnitra Kazuhira Haragučiho. Na to, že se Haraguči omlouval, na začátku letošního června upozornilo několik webů. Konkrétně uváděly, že se takto japonský politik vyjádřil 31. května 2024 během protestu proti Světové zdravotnické organizaci (WHO).

V poslední květnový den se v Tokiu skutečně sešli demonstranti, kteří protestovali především proti vyjednávání států WHO o nové pandemické úmluvě. O návrhu této dohody, jejímž cílem je zlepšit mezinárodní odezvu na pandemie a šíření nakažlivých nemocí, v minulosti kolovala řada dezinformací. Podle japonské stanice NHK se například objevovaly nepravdivé zprávy, že úmluva zavede povinné očkování.

Během tokijské protestní akce vystoupila řada řečníků, včetně Kazuhira Haragučiho (video, čas 59:44–1:10:03). Ve spojitosti s pandemií tehdy řekl, že se jako člen japonského parlamentu lidem omlouvá (video, čas 1:01:12), a jeho vyjádření se následně začalo šířit po sociálních sítích.

Podle titulků k videu Haraguči kritizoval právě pandemickou úmluvu (čas 1:03:22) a vakcíny proti covidu-19 označoval za „smrtící“ (čas 1:05:00). Podle svých slov kvůli očkování onemocněl rychle bující rakovinou, kterou se mu podařilo porazit. Doslova tehdy nemluvil o tom, že všichni očkovaní lidé zažívají „období turborakoviny, infarkty a mrtvice“, jak zmiňuje facebookový příspěvek. Je ovšem pravda, že se podobně dříve vyjadřoval na síti X. Na ní kritizoval např. i Billa Gatese, o kterém je v příspěvku také řeč a který prostřednictvím své nadace financuje výrobu vakcín.

Haraguči nezastupuje vládu

Kazuhiro Haraguči byl ministrem japonské vlády naposledy v roce 2010. Kabinetů Fumia Kišidy, Jošihideho Sugy ani Šinzóa Abeho, které během pandemie vládly, se nijak neúčastnil. Ústavní demokratická strana Japonska (CDP), jíž je Haraguči členem, byla po celou dobu pandemie v opozicije v ní i v současnosti.

Haragučiho slova tedy nelze označit za oficiální omluvu Japonska nebo současné japonské vlády. Zároveň se ani nejedná o omluvu některého z předešlých kabinetů, které byly zodpovědné za nastavování pravidel v boji proti covidu-19.

Závěr

Podle facebookového příspěvku se Japonsko „formálně omluvilo“ lidem, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19, a „žádá je o odpuštění“. Ve skutečnosti ale Japonsko žádnou omluvu nevydalo, tamní vláda naopak očkování japonským občanům doporučuje. Na vakcíny proti covidu-19, které mají lidé nad 65 let zdarma, putují peníze i přímo ze státních zdrojů.

Opoziční politik Kazuhiro Haraguči, na jehož omluvu se příspěvek odkazuje, nereprezentuje současnou japonskou vládu ani žádný z dalších kabinetů, které během pandemie působily.

Z uvedených důvodů jsme příspěvek v rámci naší spolupráce s Facebookem označili za nepravdivý.