Lživý ruský dabing překrývá původní slova Elona Muska

Na facebooku se šíří video, ve kterém se má americký podnikatel Elon Musk obdivně vyjadřovat o Rusku a ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. V rozhovoru, ze kterého video pochází, však nic takového ve skutečnosti nepadlo – autoři ho doplnili ruským „dabingem“, který ale vůbec neodpovídá skutečným Muskovým slovům.

Meta fact-check 9. května 2024

Zdroj: Facebook

„Vladimira Putina si opravdu vážím, protože na rozdíl od jiných vůdců není pokrytec a říká pravdu takovou, jaká je. Určitě se s ním setkám a potřesu mu rukou. Rusko je příkladem toho, jak má vypadat skutečná silná a nezávislá mocnost. Takovou zemi nelze porazit,“ uvedl podle facebookového příspěvku Elon Musk. V přiloženém videu s ruskojazyčným dabingem měl vyzdvihnout i to, že v Rusku „není místo pro idiotské povyšování LGBT lidí“ a že je zemí, která ví, jak „chránit své národní zájmy a tradiční hodnoty“.

Ruský „dabing“ nemá s původním zněním nic společného

Video, které se nyní šíří s ruskojazyčným „dabingem“, pochází z hodinového rozhovoru, který Musk poskytl v březnu roku 2024 americkému novináři Donu Lemonovi. Logo Lemonova pořadu je viditelné v pravém dolním rohu a ve spodní liště jsou odkazy na jeho profily na sociálních sítích. Celý rozhovor je stále dostupný na novinářově youtubovém kanále.

V celém více než hodinovém rozhovoru se ale Musk o Rusku ani Vladimiru Putinovi vůbec nezmiňuje. Útržek videa, který autor použil, se nachází v úvodu rozhovoru, v čase 3:59. Elon Musk v této části ve skutečnosti mluvil o budoucnosti zpravodajství na jeho platformě X, původní zvuková stopa je ale v upraveném videu ztišena na minimum. Ruskojazyčný „dabing“ je tak zjevně smyšlený a jeho autor tak vkládá Muskovi do úst slova, která vůbec neřekl.

Elon Musk v minulosti opakovaně komentoval ruskou válku na Ukrajině. Pravidelně prohlašuje, že Ukrajina již nemá šanci vyhrát, na síti X zveřejňuje své predikce ohledně ruských územních zisků a dříve mj. odmítl povolit Kyjevu využití internetové služby Starlink k útoku na ruské síly na Krymu. V médiích ani na Muskově profilu na síti X ale není dohledatelné žádné Muskovo vyjádření, kde by se pochvalně vyjadřoval o Rusku jako takovém nebo Vladimiru Putinovi osobně.

Původ dezinformace

Poprvé se upravené video s přiloženým citátem v ruštině objevilo 23. dubna 2024 na telegramovém kanálu „Tucker Carlson v ruštině“ (Такер Карлсон на русском), který často sdílí výstupy amerického konzervativního novináře a komentátora Carlsona. O dva dny později byl příspěvek smazán, video se z Telegramu nicméně stihlo rozšířit na další sociální sítě. Už několik hodin po prvním zveřejnění na ruskojazyčném kanále příspěvek sdílel telegramový kanál „To je náš svět“, tentokrát s českým překladem smyšlených Muskových slov. Jen o několik minut později se video s falešným dabingem začalo šířit mezi českými uživateli na facebooku.

Podobnost s případem Tuckera Carlsona

Elon Musk není první obětí tohoto typu manipulace s dabingem. Na začátku letošního března se na zmiňovaném ruskojazyčném telegramovém kanále nesoucím Carlsonovo jméno objevilo video právě s Tuckerem Carlsonem. Jeho slova o zavražděném Georgi Floydovi ale někdo výrazně ztišil, nahradil je lživým ruským dabingem a Carlsonovi tak vložil do úst slova o údajném utajovaném plánu amerického prezidenta Bidena, který má vést k „strašlivému zločinu proti obyčejným Rusům“.

Závěr

Vyjádření Elona Muska, které se šíří po sociálních sítích, obsahuje ruský dabing, který ale vůlbec neodpovídá skutečným Muskovým slovům. Ten se v původním rozhovoru k Rusku nevyjadřoval vůbec, natož obdivně. Ruskojazyčný „dabing“ je smyšlený a v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto video označili jako pozměněné.