Na svatebních fotografiích jsou američtí modelové, ne Solovjovův syn

illustration
Foto: OLGA MALTSEVA / AFP
Na facebooku se šíří fotografie svatebního obřadu dvou mužů. Podle popisku má jedním z mužů být syn ruského propagandisty Vladimira Solovjova. Ve skutečnosti jsou na fotce američtí modelové Thaddeus Nelson a Aren Muse, kteří měli svatbu v říjnu 2017.

Meta fact-check 23. května 2025

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek obsahuje fotografie dvou mužů při svatebním obřadu. Podle popisku má jeden z nich být Danil Solovjov, syn ruského moderátora státní televize a propagandisty Vladimira Solovjova. Danil podle příspěvku žije v Londýně, Vladimir Solovjov přitom opakovaně kritizoval nejen LGBT lidi, ale také mladé Rusy, kteří se vyhýbají povinnosti v armádě, na což facebookový příspěvek upozorňuje.

Původ fotografií

Fotografie dvou mužů jsme vyhledali pomocí TinEye, nástroje pro zpětné vyhledávání obrázků. Podle TinEye byly fotografie poprvé zveřejněny 13. října 2017 na twitterovém účtu @thadnelson. Tento účet patří americkému modelovi Thaddeusi Nelsonovi, jednomu ze dvou mužů na fotografiích. Nelson je zveřejnil jako oznámení o vlastní svatbě, popisek u jeho tweetu napovídá, že druhým mužem je Aren Muse, také americký model. Jejich svatební fotografie v následujících dnech získaly velkou popularitu na sociálních sítích, o svatbě vyšla i řada článků.

Na dvou fotografiích níže vidíme srovnání tváří Danila Solovjova a Arena Muse. Na sdílených svatebních fotografiích tedy skutečně není Danil Solovjov.

Zdroj: Twitter (Jason Jay SmartAren Muse)

Zmínky o tom, že je na těchto svatebních fotografiích syn ruského propagandisty Vladimira Solovjova, se na sociálních sítích objevily už dříve. V roce 2023 vydal fact-checkingový web Myth Detector článek, ve kterém se totožnými fotografiemi zabýval a vyvrátil, že by kterýkoliv z mužů na svatební fotografii byl Danil Solovjov.

Není Solovjov jako Solovjov

Zpráva o svatbě s mužem není jediná nepravdivá informace, která se o synovi Vladimira Solovjova šířila. Jak rozebírá i Myth Detector, objevily se také fotografie dalšího modela, údajně sídlícího v Londýně, tentokrát v ženských šatech. Příspěvky na sociálních sítíchčlánky tvrdily, že na fotografiích je právě Danil Solovjov, který se v Londýně vyhýbá vojenské službě v ruské armádě a živí se jako model.

K tomuto obvinění se vyjádřil i sám Vladimir Solovjov. Tvrdil, že jeho syn dříve v Londýně žil a studoval, ale nyní už studuje v Rusku a žádné smlouvy s modelingovými agenturami neuzavřel. Redaktorům amerického webu Newsweek se podařilo zjistit, že na fotografii je ve skutečnosti irský model Tommy Solovjov, což jeho agentura později také potvrdila. Nutno podotknout, že se jedná jen o náhodnou shodu příjmení, Tommy se v Irsku narodil ukrajinským rodičům.

Vladimir Solovjov, moderátor ruské televize Rossija 1, bývá označován za hlavního propagandistu Putinova režimu. Původním povoláním učitel a nezávislý novinář šíří propagandu skrze své televizní pořady i velmi aktivní přítomnost na sociálních sítích. Vyjádřil se například také o České republice, když v roce 2022 během televizní debaty přirovnal českou vojenskou pomoc Ukrajině k vyzbrojování nacistického Německa za druhé světové války. Solovjov figuruje na evropském i britském sankčním seznamu a přišel tak například o nemovitosti v Itálii.

Shrnutí

Facebookový příspěvek obsahuje fotografie ze svatebního obřadu dvou mužů, z nichž jeden má být Danil Solovjov, syn ruského propagandisty Vladimira Solovjova. Ve skutečnosti jsou však na fotografiích dva američtí modelové Thaddeus Nelson a Aren Muse, kteří měli svatbu v říjnu 2017. Z tohoto důvodu jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.

Ilustrační obrázek k Anatomie hoaxu: Černobílá interpretace tragického požáru v Oděse

Anatomie hoaxu: Černobílá interpretace tragického požáru v Oděse

2. května 2025
Dne 2. května 2025 uplynulo 11 let ode dne, kdy v ukrajinské Oděse v rámci potyček mezi proukrajinskými a proruskými demonstranty zahynulo 48 lidí. Pouliční střety skončily požárem, který si...Dne 2. května 2025 uplynulo 11 let ode dne, kdy v ukrajinské Oděse v rámci potyček mezi proukrajinskými a proruskými demonstranty zahynulo 48 lidí. Pouliční střety skončily požárem, který si vyžádal přes čtyřicet životů. Rozebíráme události 2. května 2014 a zavádějící interpretace...Dne 2. května 2025 uplynulo 11 let ode dne, kdy v ukrajinské Oděse v rámci potyček mezi proukrajinskými a proruskými demonstranty zahynulo 48 lidí. Pouliční střety skončily požárem, který si vyžádal přes čtyřicet životů. Rozebíráme události 2. května 2014 a zavádějící interpretace o masakru ruskojazyčného obyvatelstva ze strany ukrajinských nacistů, které dodnes využívá nejen ruská propaganda, ale také někteří čeští politici.