Německý lékař šíří nepodložené zprávy o úmrtí tří dětí v důsledku nošení roušky

Video německého lékaře obsahuje nepodložené zprávy o úmrtí tří německých dětí v důsledku nošení roušky. O smrti dvou dětí úřady, policie ani nemocnice nic nevědí, příčina úmrtí třetí dívky zatím nebyla objasněna. Riziko otravy oxidem uhličitým nahromaděným pod rouškou je pak smyšlené.

Meta fact-check 3. října 2020

Na Facebooku se šíří video, dle jehož popisku v Německu během jediného týdne zemřelo již 3. dítě po otravě oxidem uhličitým v důsledku nošení roušky. Na videu je pak lékař Bodo Schiffmann. Jak upozorňuje factcheckingový web Correctiv, Schiffmann je autorem mnoha nepravdivých tvrzení o současné pandemii.

Bodo Schiffmann ve videu hovoří o třech úmrtích, byť neříká, že by nastala během jednoho týdne. Odkazuje přitom na to, že začátkem září se cestou domů poblíž města Karlsruhe zhroutila třináctiletá školačka. K tomuto úmrtí skutečně došlo, příčina však k dnešnímu dni (4. října 2020) nebyla objasněna.

Dále už lékař ve videu využívá případy, které nejsou podloženy veřejně dostupnými údaji: Druhou údajnou obětí měl být třináctiletý chlapec z oblasti Aurich (Dolní Sasko). Schiffmann nicméně ve vyjádření pro televizi RND uvedl, že nemůže poskytnout jméno chlapce, kliniky ani další informace. Úřady v Aurichu a Oldenburgu na dotaz RND odpověděly, že o takovém případu nic nevědí.

Třetí údajnou obětí má být šestiletá dívka ve Schweinfurtu. Jak upozorňuje web Der Volksverpetzer, příběh je velmi podobný případu z Karlsruhe. Ani úřady ve Schweinfurtu, ani kriminální policie, ani schweinfurtská nemocnice nevědí nic o žádném takovém případu. Místní policie se naopak obrací na obyvatele s žádostí, aby těmto falešným zprávám nevěřili a nešířili je dál.

V souvislosti s povinným nošením roušek se často objevuje narativ o jejich možném negativním vlivu na zdraví. Nejčastěji je zmiňována škodlivost vdechování oxidu uhličitého. V populární formě se tomuto tématu věnoval například web Lifehacker. Vzduch, který vdechujeme, obsahuje přibližně 0,04 % oxidu uhličitého, zatímco ve vydechovaném vzduchu jsou jej již přibližně 4 %. Podle kritiků nošení roušek tak má dýcháním docházet k navyšování koncentrace CO₂ v prostoru pod rouškou až k nebezpečným hodnotám.

Roušky a respirátory jsou však prodyšné, nezpůsobují nedostatek kyslíku a ani oxid uhličitý se v nich nekumuluje. Často citovaná studie z roku 2006, která se možnému riziku koncentrace CO₂ věnovala, se zaměřovala na nošení těsně padnoucích lékařských respirátorů a ani zde neodhalila nebezpečné koncentrace vdechovaného CO₂. Jak trefně uvádí Lifehacker, pokud by roušky a respirátory opravdu způsobovaly únavu a zmatení, zdravotničtí pracovníci, kteří je používají denně, by nebyli schopni vykonávat svou práci. Roušky a respirátory by se tak nikdy nestaly standardním vybavením na operačních sálech, infekčních a mnoha dalších odděleních. O smyšlených negativních důsledcích nošení roušek jsme psali již dříve. Podobně se mu věnovala agentura AFP.

V námi ověřovaném příspěvku se hovoří o třech úmrtích dětí, přičemž první úmrtí se ve skutečnosti teprve vyšetřuje, zatímco úmrtí druhého a třetího dítěte není potvrzeno veřejně dohledatelnými zdroji. Vedle toho příspěvek nepravdivě označuje roušky jako zdroj nebezpečí díky koncentraci oxidu uhličitého. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivý.