Demagog.cz

Německý lékař šíří nepodložené zprávy o úmrtí tří dětí v důsledku nošení roušky

Video německého lékaře obsahuje nepodložené zprávy o úmrtí tří německých dětí v důsledku nošení roušky. O smrti dvou dětí úřady, policie ani nemocnice nic nevědí, příčina úmrtí třetí dívky zatím nebyla objasněna. Riziko otravy oxidem uhličitým nahromaděným pod rouškou je pak smyšlené.

3. října 2020

Na Facebooku se šíří video, dle jehož popisku v Německu během jediného týdne zemřelo již 3. dítě po otravě oxidem uhličitým v důsledku nošení roušky. Na videu je pak lékař Bodo Schiffmann. Jak upozorňuje factcheckingový web Correctiv, Schiffmann je autorem mnoha nepravdivých tvrzení o současné pandemii.

Bodo Schiffmann ve videu hovoří o třech úmrtích, byť neříká, že by nastala během jednoho týdne. Odkazuje přitom na to, že začátkem září se cestou domů poblíž města Karlsruhe zhroutila třináctiletá školačka. K tomuto úmrtí skutečně došlo, příčina však k dnešnímu dni (4. října 2020) nebyla objasněna.

Dále už lékař ve videu využívá případy, které nejsou podloženy veřejně dostupnými údaji: Druhou údajnou obětí měl být třináctiletý chlapec z oblasti Aurich (Dolní Sasko). Schiffmann nicméně ve vyjádření pro televizi RND uvedl, že nemůže poskytnout jméno chlapce, kliniky ani další informace. Úřady v Aurichu a Oldenburgu na dotaz RND odpověděly, že o takovém případu nic nevědí.

Třetí údajnou obětí má být šestiletá dívka ve Schweinfurtu. Jak upozorňuje web Der Volksverpetzer, příběh je velmi podobný případu z Karlsruhe. Ani úřady ve Schweinfurtu, ani kriminální policie, ani schweinfurtská nemocnice nevědí nic o žádném takovém případu. Místní policie se naopak obrací na obyvatele s žádostí, aby těmto falešným zprávám nevěřili a nešířili je dál.

V souvislosti s povinným nošením roušek se často objevuje narativ o jejich možném negativním vlivu na zdraví. Nejčastěji je zmiňována škodlivost vdechování oxidu uhličitého. V populární formě se tomuto tématu věnoval například web Lifehacker. Vzduch, který vdechujeme, obsahuje přibližně 0,04 % oxidu uhličitého, zatímco ve vydechovaném vzduchu jsou jej již přibližně 4 %. Podle kritiků nošení roušek tak má dýcháním docházet k navyšování koncentrace CO₂ v prostoru pod rouškou až k nebezpečným hodnotám.

Roušky a respirátory jsou však prodyšné, nezpůsobují nedostatek kyslíku a ani oxid uhličitý se v nich nekumuluje. Často citovaná studie z roku 2006, která se možnému riziku koncentrace CO₂ věnovala, se zaměřovala na nošení těsně padnoucích lékařských respirátorů a ani zde neodhalila nebezpečné koncentrace vdechovaného CO₂. Jak trefně uvádí Lifehacker, pokud by roušky a respirátory opravdu způsobovaly únavu a zmatení, zdravotničtí pracovníci, kteří je používají denně, by nebyli schopni vykonávat svou práci. Roušky a respirátory by se tak nikdy nestaly standardním vybavením na operačních sálech, infekčních a mnoha dalších odděleních. O smyšlených negativních důsledcích nošení roušek jsme psali již dříve. Podobně se mu věnovala agentura AFP.

V námi ověřovaném příspěvku se hovoří o třech úmrtích dětí, přičemž první úmrtí se ve skutečnosti teprve vyšetřuje, zatímco úmrtí druhého a třetího dítěte není potvrzeno veřejně dohledatelnými zdroji. Vedle toho příspěvek nepravdivě označuje roušky jako zdroj nebezpečí díky koncentraci oxidu uhličitého. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivý.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů