Parodický účet Markéty Pekarové Adamové a zrušení přímé volby

Na Facebooku se rozšířil příspěvek z falešného twitterového účtu Markéty Pekarové Adamové, který navrhuje zrušení přímé volby prezidenta. Příspěvek se zpravidla sdílí bez zmínky o tom, že se nejedná o její skutečný profil, a je často spojen i se zjevným rozhořčením nad smyšlenými slovy poslankyně.

Meta fact-check 16. listopadu 2021

Parodický profil Markéty Pekarové Adamové reaguje na vyjádření redaktorky Seznam Zpráv Veroniky Sedláčkové týkající se přímé volby (prezidenta): „Až skončí tohle nedůstojny divadlo, měl by se Parlament zamyslet nad zrušením přímé volby. Myslím, že si to zasloužíme všichni.“

Tweet se na Facebooku šíří prostřednictvím screenshotů původního tweetu, které nijak neodkazují na to, že se nejedná o autentický profil političky. Uživatelé tak tweet často sdílí s přesvědčením, že se jedná o skutečný příspěvek poslankyně a předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Parodický účet vznikl v květnu 2021, kdežto oficiální účet Markéty Pekarové Adamové funguje už více než 11 let. Mezi dalšími publikovanými tweety najdeme např.:

Dodejme, co uvádíme u všech podobných textů: Uvědomujeme si, že řada uživatelů příspěvek sdílí s humorným upozorněním na fakt, že jde o výmysl. U většiny námi dohledaných sdílení tomu tak však není, uživatelé tento smyšlený tweet berou vážně a často s rozhořčením nad údajným vyjádřením poslankyně Markéty Pekarové Adamové. Proto jsme v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili příspěvky se snímkem tweetu jako nepravdivé.

Doplňme, že Markéta Pekarová Adamová se v minulosti k otázce možného zrušení přímé volby prezidenta vyjadřovala, byla však pro její zachování. „S tím, jak prezident Miloš Zeman svou funkci vykonává nejsem spokojena, mnohokrát jsem ho kritizovala a upozorňovala na to, že je to člověk, který nectí žádná pravidla. Nemyslím si však, že viníkem tohoto stavu je samotný způsob volby. Problém je v osobě, charakteru současné hlavy státu,” napsala například v červenci 2019.