Nový americký prezident #vyrokdne
Komentář 20. ledna 2017
V 18:00 našeho času nastupuje do nejvyššího úřadu v USA nový prezident, který má blízko k naší vlasti nejen díky bývalé manželce Ivaně Trump, nýbrž i díky podpoře a názorovému souznění se současným českým prezidentem. Miloš Zeman byl podle svých slov ostatně jedinou evropskou hlavou státu, která otevřeně podpořila Donalda Trumpa během volební kampaně.
Postoj k zahraničí
Oba prezidenti mají blízko k Rusku. Vazbám Miloše Zemana na Rusko, zejm. na společnost Lukoil skrze svého poradce Martina Nejedlého, jsme se věnovali již před Zemanovým zvolením. Lukoil nedávno finančně podpořil Nejedlého firmu. “Not my problem” byla reakce českého prezidenta. Donald Trump už v r. 2007 řekl, že “Putin dělá skvělou práci při obnově obrazu Ruska a obnově Ruska samotného. Tečka”. Během kampaně soudil, že by s Putinem vycházel dobře a že “Spojené státy a Rusko by měly spolupracovat v boji proti terorismu, obnově světového míru, nemluvě o obchodu a dalších výhodách vzájemné úcty.” Trump taky zvažuje zrušení protiruských sankcí, které Miloš Zeman opakovaně také kritizoval.
Pokud jde o boj proti terorismu, oba dva souzní v postoji k syrskému prezidentu Asadovi: ani Trump, ani Zeman z něj nejsou nadšení, ale neuznávají strategii boje proti Asadovi i tzv. Islámskému státu zároveň. Syrské uprchlíky považuje za hrozbu jak český prezident, tak jeho nastávající americký protějšek. Zeman hovoří o plotu a Trump o zdi, avšak účel je podobný.
„Za celý svůj život jsem se nesetkal s blbějším a závistivějším stvořením, než je český novinář.“ (Zeman). Donald Trump se snad nesetkal s tolika českými novináři, k těm americkým má ale podobný postoj. “Prolhaná média” kritizujeneustále a na své první tiskové konferenci po zvolení odmítl otázky od CNN jakožto “fake news”.
Media is fake
Trump obecně k médiím chová spíše odtažitý vztah, což dokládají také některé jeho tweety.
Deník New York Times zpracoval v prosinci 2016 přehled osob, na které Trump prozatím zaútočil prostřednictvím svého twitterového účtu. Média v tomto výčtu zaujímají poměrně významný prostor. Trump se nelichotivě vyjadřoval jak k jednotlivým médiím, tak i ke konkrétním novinářům. Nejobvyklejším cílem kritiky byla “mainstreamová média”, dále si Donald Trump oblíbil CNN nebo New York Times - ty zejména kvůli publikování textu, který popisoval jeho vztah k ženám.
V jednom však Donald Trump českého prezidenta již výrazně překonal. Celých 70 % jeho výroků (Politifact.com) je hodnoceno jako převážně nepravdivé nebo hůře. Naproti tomu Miloš Zeman podle našich statistik hovořil pravdu ve dvou třetinách ověřených výroků. Byť srovnání obou politiků podle různých statistik a metodologií není precizní, zejména Trumpovo dlouhodobné skóre naznačuje jeho poměrně kreativní přístup k práci s fakty. Americkým factcheckerům tak pro následující čtyři roky přejeme hodně štěstí a pevné nervy. Budou je potřebovat.
Autory dnešního textu jsou Tereza Stříteská, Kristýna Vojáčková a Petr Gongala.
Líbí se vám naše práce? Podpořte nás prostřednictvím našeho transparentním účtu. Děkujeme!