Nový druh podvodných reklam cílí na lidi, kteří přišli o peníze
.jpg)
Meta fact-check 4. dubna 2025

Už v minulosti jsme upozorňovali na podvodné reklamy na facebooku, které nabízejí lidem výhodné investice nebo „pasivní příjem“ bez práce. V poslední době ale autoři podvodných reklam začali používat novou taktiku a cílí přímo na lidi, které už dříve někdo podvedl. Slibují jim bezplatné konzultace, které jim pomohou získat jejich finance zpět. Často také přímo tvrdí, že obětem podvodů jejich ztracené peníze rovnou pošlou.
Reklamy nabízející tuto „pomoc“ se šíří v různých verzích, i přesto u nich ale lze najít řadu podobných znaků. Tím hlavním je jejich snaha o vyvolání dojmu, že reklamu zveřejnila důvěryhodná společnost nebo instituce. Příspěvky a weby, na které odkazují, tak často zneužívají fotografie politiků či celebrit, loga známých bank, velkých firem, ministerstev nebo dokonce i policie.
Cílem reklam je získat od uživatelů sociálních sítí osobní údaje. Po rozkliknutí odkazu v příspěvku se tak objeví facebookový formulář, který vyzývá k vyplnění jména, příjmení, e-mailové adresy a telefonního čísla. V některých případech vede odkaz na web, který podobný formulář také obsahuje. Vedle zmíněných osobních informací autoři reklam po uživatelích nakonec mohou požadovat i vyplnění hesla, bankovních údajů nebo instalaci aplikace, která dokáže na dálku ovládat jejich počítač a telefon. To potom může vést buď přímo k odcizení peněz z účtu, nebo ke zneužití totožnosti uživatele k dalšímu šíření falešných zpráv.
Jde o phishing
Podvodné reklamy používají tzv. phishing: podvodníci umístí na sociální sítě návnadu v podobě zdánlivé příležitosti k získání peněz a dále se zaměřují na uživatele, kteří se chytnou a předají své osobní údaje. I když je na začátku na první pohled neškodná registrace, autoři podvodu ji využijí k tomu, aby z oběti vylákali další, citlivější osobní údaje.
Podvodníci zneužili fotografii Petra Pavla
Na facebooku se objevil například příspěvek, který zneužil fotografii prezidenta Petra Pavla a reportérky CNN Prima News Laury Doubkové (video). Reklama tvrdila, že se „úřady“ zavazují vrátit lidem peníze, které jim ukradli podvodníci. Pod fotografií Petra Pavla příspěvek uvádí prezidentův údajný citát: „Slibujeme vrátit všechny ukradené prostředky, nařídil jsem zahájit státní program na jejich navrácení.“ Pavel se ale proti podobným reklamám vymezil už v minulosti a vytvoření popisovaného programu ve skutečnosti nikde neoznámil.
Reklamní příspěvek obsahuje odkaz na stránku, která se vydává za web „Úřadu pro právní podporu a služby pro oběti“. Takový úřad ale v České republice není. Neexistuje ani poštovní adresa, na které údajně sídlí. Web se snaží svou důvěryhodnost doložit i údajným certifikátem registrace společnosti jako „státní právní firmy“, který ovšem obsahuje několik problematických bodů. Například tvrdí, že je firma registrovaná u „Ministerstva obchodu“ a registraci schválila „Obchodní komora Praha“. Instituce s těmito názvy přitom v Česku nenajdeme.
Web se snaží navodit seriózní dojem prostřednictvím fotografií prezidenta Pavla a logy velkých známých bank, jako jsou Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB či Raiffeisenbank. Kromě toho stránka představuje i údajné členy právního týmu. Po zpětném vyhledání jejich fotografií pomocí nástroje Google Lens jsme zjistili, že na snímcích jsou advokáti moskevské advokátní kanceláře Šerijev & partneři Sergej Bondarenko, Šuchrat Chamrakulov, Natalia Nazarova a Junus Deberdějev. Podvodný reklamní web je přitom vydává za své zaměstnance s českými příjmeními.
Podobné podvodné weby
Web, na který odkazuje příspěvek zneužívající fotografii Petra Pavla, funguje na doméně velocitron.vip. Totožnou verzi těchto stránek se nám podařilo dohledat i na doméně quantadigm.info. „Jedinečnou možnost“ získat zpět peníze, o které lidé přišli kvůli podvodným investicím, nabízí i další podobné weby. Český server Investigace.cz upozornil například na stránky xenoglyph.info a neurosphex.vip. Podvodné stránky většinou nevyužívají české domény a jsou registrované v zahraničí.
Shrnutí
Zmíněný facebookový příspěvek, který obětem podvodů slibuje „pomoc“ s navrácením jejich ztracených peněz, je sám podvodný. Snaží se získat důvěru lidí a zneužívá přitom fotografii prezidenta Petra Pavla. Příspěvek také obsahuje odkaz na web, na kterém se nachází falešný certifikát, dále zneužívá loga velkých bank a fotografie ruských advokátů vydává za snímky svých údajných českých zaměstnanců. V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme proto označili uvedený příspěvek jako nepravdivý.