Odchod Rusnokovy vlády

Publikováno 28. ledna 2014

95 dní po volbách jmenuje prezident Zeman novou koaliční vládu Bohuslava Sobotky. Rusnokův kabinet vládl zemi od 13. července. Za tuto dobu ověřoval Demagog.cz řadu faktických výroků jednotlivých členů vlády. Jak si vedli ministři jednotlivě a jak obstála celá vláda.

Vláda překlenovací, vláda odborníků, dočasná vláda, Zemanova vláda. Tyto a další názvy si vysloužila za svého působení vláda Jiřího Rusnoka. Demagog.cz za dobu jejího působení přinesl řadu analýz vystoupení jednotlivých představitelů kabinetu. Z nich byli "nejvíce vidět" především samotný premiér, který byl častým hostem veřejných diskuzí, kde vysvětloval kroky své vlády. Mimo Rusnoka se do popředí zájmu dostali také ministr vnitra Pecina a ministr dopravy Žák a to z toho důvodu, že oba byli lídry kandidátek SPOZ v předčasných volbách.

Zatímco Pecina reprezentoval SPOZ v předvolebním Interview ČT, Žák byl coby pražský lídr strany hostem předvolebního speciálu veřejnoprávní televize z Prahy.   

Zbytek členů vlády je pak v naší analýze zastoupeno pouze minimálně. Souhrnný výsledek celé vlády:V přiložené tabulce jsou rozepsány (a ozdrojovány) výsledky všech ověřovaných členů Rusnokovy vlády. Pro přesnost uvádíme, že v době publikace tohoto souhrnu chyběly ověřit 2 výroky Zdeňka Žáka z Otázek Václava Moravce. Navíc v systému jsou dohledatelné i výroky ministra financí Fischera, ten je však pronášel již v prezidentské volbě, tedy dávno před jeho vstupem do vlády.


PravdaNepravdaZavádějícíNeověřitelné
Rusnok    45        4        1         6
Pecina    35       5        4         7
Žák    17       4        5        12
Kohout     6       0        1         2
Toman     3       0        1         1
Benešová     1       0        0         0
Holcát     1       0        0         0