Ohnivá koule nad Budapeští byla do videa digitálně doplněna

illustration
Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který zobrazuje „ohnivou kouli“, která údajně „rozzářila oblohu“ v Budapešti. Článek, na který odkazuje, obsahuje i video jevu a tvrdí, že k podobnému úkazu došlo v minulosti už několikrát. K ničemu takovému ale v Budapešti nedošlo. Video je digitálně upravené a jeho autor podobně upravená videa sdílí opakovaně.

Meta fact-check 2. srpna 2024

Zdroj: Facebook

Příspěvek, který se šíří jak na Threads, sociální síti společnosti Meta založené na podobných principech jako X (dříve Twitter), tak na Facebooku, odkazuje na článek webu AC24. V něm uživatel narazí na video, které zobrazuje neobvyklý jev – „ohnivou kouli“, která měla proletět nad davem lidí v maďarském hlavním městě. Stejné video se ve velkém šíří i na sociální síti TikTok.

Pravdivost videa

Z TikToku také zjevně pochází originální příspěvek, který poprvé sdílel uživatel Imre Mikó na konci června 2024. „Váš útěk do výjimečného světa! 15vteřinové klipy, které vytváří novou realitu“, uváděl Mikó v popisu svého profilu a naznačoval tak neautentickou povahu svých videí.

Podle budov a historických monumentů, které lze na videu spatřit, je možné určit, že záběr pochází z Náměstí hrdinů v Budapešti. Lidé stojící na náměstí jsou navíc teple oblečeni. Tyto prvky odpovídají únorovému protestu proti maďarské vládě, který následoval spornou prezidentskou milost. Záběry dostupné na sociálních médiích i na webech zpravodajských agentur z tohoto shromáždění zobrazují podobnou scénu, jaká je v ověřovaném příspěvku. Ohnivá koule se ale na žádných záběrech neobjevuje.

Ačkoliv je ohnivá koule na videu velmi výrazná a přelétává přímo nad náměstím plném lidí, na videu není vidět žádná reakce davu – například ukazování na oblohu, otáčení směrem k světelnému jevu apod. Video s ohnivou koulí je tak zjevně digitálně upravené. Tiktokový uživatel Imre Mikó ostatně podobně upravená videa založená na skutečných záběrech, ale doplněná o prvek smyšlených meteorů či jevů UFO, sdílí opakovaně. Digitálně vytvořené průlety meteorů nad maďarskou metropolí přitom Mikó sdílel hned několikrát.

Jev ohnivé koule

Jev hořící koule na obloze lze ve výjimečných případech pozorovat. Jde o obzvláště jasné meteory, také označovány jako bolidy. Vzniknou vstupem malého kosmického tělesa do zemské atmosféry, které při cestě k povrchu shoří a na Zem nedopadne. V minulosti byly několikrátvidění i v Česku.

Americká meteorická společnost, která má za cíl pozorovat a shromažďovat informace o meteorech a meteorických ohnivých koulích, však o podobném jevu v Maďarsku v průběhu února 2024 informace nemá. Např. v červenci letošního roku nahlásili průlet ohnivé koule obyvatelé několika evropských států. V Budapešti však tento jev zaznamenán nebyl.

Závěr

Facebookový příspěvek odkazuje na video, které je digitálně upravené tak, aby zobrazovalo přelet ohnivé koule těsně nad davem lidí v Budapešti. Původní záběr pochází z protestu proti Orbánově vládě v únoru 2024, ohnivou kouli do něj přidal až později tiktokový profil, který digitálně upravená videa zveřejňuje opakovaně. V únoru ani v následujících měsících nad Budapeští žádná ohnivá koule – tzv. bolid – neproletěla. Příspěvek odkazující na upravené video jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.