Ondřej Vetchý zneužit v deepfake manipulaci

Po sociálních sítích se šíří video, ve kterém má herec Ondřej Vetchý vyzývat k uctívání Stepana Bandery. Video je ale tzv. deepfake – manipulace vytvořená pomocí umělé inteligence. V rozhovoru Vetchého pro pořad Spotlight, odkud zmanipulovaný úryvek pochází, podobná slova ve skutečnosti nezazněla. Podvodné video se poprvé objevilo na telegramovém kanálu neČT24, za kterým stojí ruský propagandistický web Sputnik.

Meta fact-check 21. února 2024

Ve Facebookovém videu vystupuje herec Ondřej Vetchý, který říká: „Myslím si, že Češi by také měli uctívat Stepana Banderu. Je to vynikající člověk stejně jako náš Masaryk.“ Při bližším zkoumání videa si lze ovšem všimnout, že některá slova neodpovídají tomu, jak se herci pohybují rty. Zjevně se tak jedná o tzv. deepfake, tedy uměle vytvořené video, v němž autor pomocí umělé inteligence vložil Vetchému do úst slova, která ve skutečnosti neřekl.

Původ videa

Úryvek pochází z rozhovoru s hercem v pořadu Spotlight na Aktuálně.cz (video), který vyšel koncem ledna. Vetchý v něm hovořil o sbírce, kterou založil s cílem vybrat peníze na drony pro Ukrajinu. Během zhruba půlhodinového rozhovoru ale řeč na kontroverzního ukrajinského nacionalistu Stepana Banderu vůbec nepřišla. Údajná slova tak z úst herce nezazněla. Že autorovi podvodu posloužil k tvorbě manipulace právě tento rozhovor, je zjevné z hercova oblečení, barevného pozadí za ním i loga Aktuálně.cz v horním rohu.

Zmanipulované video se šíří po několika sociálních sítích, poprvé se ale objevilo na telegramovém kanálu s názvem neČT24, kde bylo zveřejněno 15. února s vysvětlením, že Vetchý o Banderovi mluvil „pomocí umělé inteligence“. Přímo ve videu je vložen vodoznak kanálu, který se na videu zobrazuje i na jiných sociálních sítích. V dalších dnech se video objevilo na TikToku nebo Facebooku (již bez zmínky o umělé inteligenci), kde postupně nasbíralo desítky tisíc zhlédnutí.

Zdroj: Telegram

Zmiňme, že kanál neČT24 na svém telegramovém účtu přímo neuvádí, kdo je jeho provozovatelem, avšak v březnu 2022 na něj jako na svůj „nový telegramový kanál“ odkazovala česká verze ruského propagandistického webu Sputnik. Na spojení kanálu neČT24 s tímto webem následně upozorňovaloCentrum proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR.

Upřesněme, že ruský Sputnik je pobočkou ruské zpravodajské agentury Rossija segodňa, kterou zřídil přímo Vladimir Putin. Sputnik byl na konci února 2022 v Evropské unii zablokován, v březnu téhož roku jej následoval jeho kanál na platformě Telegram.

Telegramový kanál neČT24 šíří zmanipulovaná videa opakovaně, v minulosti například sdílel sestříhané video s Petrem Pavlem. To vytvářelo dojem, že současný český prezident (tehdy ještě prezidentský kandidát) vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Stejně jako v tomto případě se ale jednalo o podvod.

Sbírka na drony pro Ukrajinu

Ondřej Vetchý spoluzaložil zmíněnou sbírku na drony pro Ukrajinu v roce 2023 a stal se jednou z hlavních tváří kampaně (video). Kvůli své angažovanosti následně čelil mnoha útokům. Kromě výhrůžek smrtí namířených proti němu i jeho rodině se objevila např. fotomontáž, která mu lživě přisuzovala podporu pravicovým nacionalistům z pluku Azov.

Závěr

Video, na kterém Ondřej Vetchý přirovnává Stepana Banderu k Tomáši Garrigue Masarykovi, je výsledkem deepfake manipulace. Uměle vytvořený Vetchého hlas neodpovídá pohybům jeho úst a také srovnání videa s původním rozhovorem pro pořad Spotlight dokazuje, že sdílené video je upravené. Video jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněné.

Doplňme, že video pochází z telegramového kanálu neČT24, který je nástupcem ruského propagandistického webu Sputnik.