Upravenou nahrávku Petra Pavla šířil nástupce Sputniku

Před druhým kolem prezidentských voleb se v online prostoru objevilo video upravené tak, že překrucovalo slova Petra Pavla o pomoci Ukrajině. Video, které viděly stovky tisíc lidí, poprvé zveřejnil telegramový kanál neČT24, nástupce Ruskem provozovaného Sputniku.

Komentář 6. února 2023

DOPLNĚNÍ: Do textu jsme doplnili informaci o tom, že již v březnu 2022 odkazovala na účet neČT24 česká verze webu Sputnik jako na svůj nový telegramový kanál.

Necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb se v českém online prostoru začalo šířit video, na kterém Petr Pavel údajně vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Nahrávka však byla sestříhána, Petr Pavel ve skutečnosti mluvil o tom, že bychom do přímého střetu s Ruskem vstupovat neměli. Naopak je podle něj potřeba pomoct Ukrajině dodávkami zbraní a uplatňováním sankcí proti Rusku.

Detailně jsme nahrávku i skutečná slova Petra Pavla popsali ve starším článku, dnes se tedy zaměříme na okolnosti vzniku a šíření zmanipulovaného videa.

Sestříhaná nahrávka pochází z videa, které na facebook umístila uživatelka Moňa Gygy 20. ledna, den poté, co s Petrem Pavlem mluvila v Ostravě. Její původní příspěvek je již smazaný, části z původního tříminutového videa se ale vyskytují i jinde.

Poprvé se již upravená nahrávka objevila 21. ledna na platformě Telegram, na kanálu s názvem neČT24. V 16:57 ji tam účet neČT24 sdílel doplněnou textem „🤔Válečný štváč Petr Pavel se vybarvil?“ a obligátním „Přišlo Whatsappem.“. Přímo ve videu, které bylo dle metadat souboru vytvořeno ve 12:58, je vložen vodoznak kanálu neČT24.

Kanál neČT24 nahrávku cca po pěti hodinách smazal, i přesto se video stihlo rozšířit nejen k desítkám tisíc uživatelů telegramu, ale i na dalších sociálních sítích a v řetězových mailech. Už tři minuty po prvním zveřejnění na telegramu se upravené video objevilo také na facebooku, kde v různých verzích nasbíralo desítky tisíc zhlédnutí. Na twitteru se video rozšířilo především z profilu Jsem zděšena, jehož tweet s upravenou nahrávkou vidělo přes 110 tisíc lidí.

Co je zač neČT24?

Telegramový kanál neČT24, který má dnes přes 13 tisíc sledujících, byl založen 15. března 2022. Na svém telegramovém účtu tento kanál přímo neuvádí, kdo je jeho provozovatelem, avšak v březnu minulého roku na něj jako na svůj „nový telegramový kanál“ odkazovala česká verze ruského propagandistického webu Sputnik. Na spojení kanálu neČT24 s tímto webem následně upozorňovaloCentrum proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR.

Upřesněme, že ruský Sputnik je pobočkou ruské zpravodajské agentury Rossija segodňa, kterou zřídil přímo Vladimir Putin. Na konci února 2022 byl Sputnik v Evropské unii zablokován a stejně tak v březnu téhož roku jeho kanál na platformě Telegram.

Původně fungoval Sputnik na telegramovém kanále @SputnikCesko (tento ani některé následující odkazy nemusí fungovat s českou VPN), na který ostatně dodnes odkazuje z webu. Několik dní po zablokování pro české uživatele, ke kterému došlo na začátku března, tento kanál nakonec přestal být aktivní. Poslední březnové příspěvky pochází16. března 2022. Doplňme, že první zpráva se na kanále neČT24 objevila jen 50 minut poté, co původní kanál SputnikCesko zveřejnil poslední březnový příspěvek.

Právě v první polovině března postupně vznikaly další verze telegramového kanálu Sputniku: @SputnikCesko1, dnes již smazaný @SputnikCesko2 a dále @SputnikCesko3, kde autor 26. března napsal, že „nemůžeme zaručit, že se nám kanál podaří udržet ať už před blokací, nebo organizovanými útoky zvenčí. (...) Oznamujeme, že z platformy Telegram se postupně stáhneme, protože skrz něj již nemůžeme svobodně poskytovat naše zpravodajství.“

Kromě náhražek původního kanálu Sputniku vznikl 23. března také kanál Sputnik jak se připojit, kde v první zprávě autor uvedl, že se vzhledem k blokování Sputniku na Telegramu „rozhodli založit Sputnik 3.0 (výše zmíněný @SputnikCesko3, pozn. Demagog.cz), kde budeme informovat, jako vždy. Dále doporučujeme sledovat: @neCT24“. Stejná zpráva se v ten samý den objevila také na kanálech @SputnikCesko1 a @SputnikCesko2.

Závěr

Z dostupných informací není jasné, kdo konkrétně je autorem úpravy, která překroutila slova Petra Pavla o pomoci Ukrajině. Upravená nahrávka se ale prokazatelně poprvé objevila na telegramu neČT24, odkud se pak rozšířila k nejméně několika stovkám tisíc dalších uživatelů sociálních sítí.

Kanál neČT24 na platformě Telegram sice přímo neuvádí, kdo je jeho provozovatelem, po jeho vzniku v březnu 2022 na něj ale jako na svůj nový kanál odkazovala česká verze webu Sputnik. Doplňme také, že telegramový účet neČT24 začal fungovat bezprostředně po ukončení aktivity původního oficiálního kanálu Sputniku.