Petr Pavel slib neporušil, ústavnost snížení valorizace u ÚS napadla opozice
Meta fact-check 24. července 2024
Na facebooku se objevil příspěvek, který kritizuje Petra Pavla za to, že nepodal podnět k Ústavnímu soudu kvůli snížení valorizace důchodů. Prezident údajně slíbil, že snížení valorizace napadne, protože je protiústavní a protizákonná. Na svůj závazek však podle příspěvku zapomněl.
Vládní návrh na snížení valorizace
Výši důchodů v Česku ovlivňuje valorizace. Podle zákona o důchodovém pojištění se důchody pravidelně zvyšují vždy od 1. ledna na základě růstu inflace a růstu mezd. Zákon také stanovuje podmínky pro mimořádnou valorizaci penzí. K té se přistupuje v případě, kdy růst indexu spotřebitelských cen dosáhl alespoň 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn při předchozí valorizaci.
K této situaci mělo dojít v červnu 2023, kdy byl pro stanovení mimořádné valorizace rozhodující vývoj inflace od července 2022, hranici 5 % přitom míra inflace přesáhla v lednu 2023. Dle původního znění zákona tak mělo v červnu dojít k mimořádné valorizaci o 11,5 %. Vláda proto pro červen 2023 navrhla snížení mimořádné valorizace kvůli úsporám v rozpočtu. Návrh později přijala Sněmovna.
Projednání návrhu probíhalo ve zrychleném režimu, jelikož několik dní před začátkem schůze dávaly opoziční strany najevo, že se návrh chystají obstruovat. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) proto na návrh vlády vyhlásila (.pdf) stav legislativní nouze, jehož trvání později poslanci potvrdili.
Postoj Petra Pavla
Petr Pavel přijatou novelu podepsal, ačkoli k ní měl výhrady. Zpomalení růstu penzí za stávající situace označil za nezbytné, zmínil však i pochybnost, zda novela není protiústavní. Za sporné body považoval její možnou retroaktivitu a využití stavu legislativní nouze při jejím schvalování.
Prezident však na tiskové konferenci podání k Ústavnímu soudu podmínil tím, že tak sama neučiní opozice: „Opozice avizovala, že zákon napadne u Ústavního soudu. Pokud by to z nějakého důvodu nakonec neudělala, považoval bych za svou povinnost učinit podání k Ústavnímu soudu sám.“ Facebookový příspěvek tedy popisuje prezidentův slib nepřesně, když bez dalšího uvádí, že prezident slíbil podat podnět k Ústavnímu soudu.
Rozhodnutí Ústavního soudu
Hnutí ANO se novelu rozhodlo napadnout u Ústavního soudu v květnu 2023. „Protiústavnost jasně spatřujeme v nepřípustné a zakázané retroaktivitě, v jednorázové úpravě valorizačního mechanismu, ke které došlo až poté, co vznikl na vyplacení zákonný nárok. Tudíž bylo jednoznačně narušeno i legitimní očekávání a ústavní princip právní jistoty,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová.
Ústavní soud však v lednu 2024 návrh na zrušení sporných paragrafů novely zamítl s odůvodněním, že právní nárok na navýšenou částku důchodů vznikl až s její splatností, tedy v červnu 2023 a vládní novela tedy retroaktivně nepůsobila. Opozice měla podle soudu dostatečný prostor se k návrhu vyjádřit a soud neshledal protiústavním ani vyhlášení stavu legislativní nouze. Ohrožení hospodářské situace státu označil za legitimní riziko.
Petr Pavel k nálezu (.pdf) Ústavního soudu uvedl: „Já jsem sám měl určité pochybnosti, jestli všechna ta opatření byla v souladu s ústavou. Jsem rád, že soud tyto pochybnosti rozptýlil, a že schválení tohoto zákona bylo správné.“ Dále prohlásil, že končí období dohadů o ústavnosti novely.
Závěr
Prezident Petr Pavel veřejně slíbil, že novelu snižující valorizaci důchodů u Ústavního soudu napadne, ale pouze pokud to před ním neudělá opozice. Návrh na zrušení sporných paragrafů nakonec podalo hnutí ANO a Ústavní soud se k ní vyjádřil v lednu 2024. Obsah novely i proces jejího přijetí je podle Ústavního soudu v souladu s ústavou a vládní novela proto zůstala v platnosti. Facebookový příspěvek tedy popisuje prezidentův slib nepřesně, v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili pro chybějící kontext.