Podoba a hlas Petra Čecha byly zneužity v deepfake videu
Meta fact-check 12. července 2024
V úvodu sponzorovaného videa, které na facebooku nasbíralo 700 tisíc zhlédnutí, představuje moderátorka CNN Prima News nový projekt Petra Čecha. Ten údajně „vystrašil vládu a velké banky“. Následujících téměř šest minut videa dává prostor bývalému fotbalovému brankáři, který popisuje svou novou investiční platformu. „Tento software je první na světě. Osobně jsem na jeho vývoj během dvou let utratil pět miliard dolarů,“ uvádí ve videu Petr Čech. Předkládá pak argumenty, proč by podle něj měli lidé začít investovat prostřednictvím jeho platformy. Opakovaně přitom zmiňuje slibovaný statisícový zisk.
Zmanipulované video a podezřelé investice
Skutečnost, že jde o tzv. deepfake, lze odhalit při bližším zkoumání. Během šestiminutového videa se gesta a pohyby Petra Čecha často rozchází s tempem řeči. Napodobenina studia a titulku CNN Prima News pak není věrohodná a neodpovídá skutečnému designu televizního programu.
Samotný hlas a intonace Petra Čecha zní nepřirozeně, stejně jako formulace řeči. Když popisuje výkonnost svého „nového softwaru“, uvede, že toto „výpočetní zařízení“ analyzuje data „deset tisíc iks rychleji“ (video, čas: 1:13) – umělá inteligence generující Čechův hlas tak zřejmě nespojila číslovku s násobkem.
Záběry použité ve zmanipulovaném videu pochází z diskuze s Petrem Čechem v debatním klubu univerzity v Oxfordu. V originálním znění však slova o investičním softwaru nikdy nezazněla. Místo toho mluvil o své fotbalové kariéře, o úrazu hlavy, který prodělal v roce 2006, a dalších tématech souvisejících s jeho životem.
Podvodná videa
Zmanipulovaná videa se ve veřejném prostoru v posledních měsících objevují pravidelně. Již v minulosti jsme ověřili deepfake videa využívající obličej a hlas Andreje Babiše, Petra Fialy nebo Zbyňka Stanjury. Často přitom videa s tvářemi známých politiků slouží jako návnada pro podvodníky, kteří využívají fiktivní investiční platformy.
Petr Čech analyzované video uzavírá slovy „čekám vás na následující stránce, abyste začali (investovat, pozn. Demagog.cz). Pro získání podrobnějších informací klikněte na odkaz“ (video, čas: 6:10). V případě tohoto facebookového příspěvku odkaz již nefunguje, v obdobných případech ale typicky přesměruje uživatele na podvodnou webovou stránku, kde dostane možnost založit si „investiční účet“. Tím ve skutečnosti předá své osobní údaje podvodníkům, kteří je pak mohou využít k odcizení peněz z účtu nebo ke zneužití totožnosti uživatele k dalšímu šíření falešných zpráv.
Vytvořit sofistikovanou napodobeninu člověka ve zmanipulovaném videu je dnes už snadné. S ukázkou hlasu lze díky volně dostupným internetovým nástrojům za minimální poplatek získat poměrně zdařilou napodobeninu, která může napáchat mnoho škod.
Samotná stránka, která zmanipulované video s Petrem Čechem zveřejnila, je v některých rysech podezřelá. Jako profilovou fotografii používá logo deníku Financial Times a na úvodní fotografii je vidět titulek „Local News“. Nejedná se nicméně o zpravodajský profil – jako sídlo stránka uvádí nejvyšší soud v africkém Mali a mezi staršími příspěvky najdeme zmínky o lokálních tématech v Mali. Stránka zjevně nemá žádnou vazbu na Česko a původně sloužila pro sdílení obsahu pro uživatele v Mali, nyní je využívána pro šíření podvodných příspěvků mezi české uživatele.
Závěr
Facebookový příspěvek obsahuje video, které bylo upraveno pomocí deepfake metody. Video láká uživatele na údajnou investiční platformu, díky které mohou lidé rychle zbohatnout. Bylo ale vytvořeno pomocí umělé inteligence. Ani moderátorka CNN Prima News, ani Petr Čech ve skutečnosti o zázračné platformě nemluvili. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto video označili jako pozměněné.