Podvod s prodejem ztracených kufrů se rozšířil i na pražské letiště

illustration
Facebookový profil, jenž se snaží napodobit Mezinárodní letiště Václava Havla, nabízí prodej údajně ztracených zavazadel za velmi výhodné ceny. Ve skutečnosti se ale jedná o podvodnou stránku, která se snaží z lidí vylákat peníze a citlivé informace. Stejným podvodem jsme se před nedávnem zabývali i v případě bratislavského letiště.

Meta fact-check 10. listopadu 2023

Poznámka: Případem údajného prodeje ztracených zavazadel jsme se zabývali také v našem slovenském textu, některé části následujícího článku jsou proto převzaté.

V samotném příspěvku se píše, že Mezinárodní letiště Václava Havla organizuje prodej ztracených kufrů, které čekají na vyzvednutí déle než 3 měsíce. Podle příspěvku lze jeden kufr odkoupit za pouhých 70 Kč. Mohl by obsahovat např. telefony, notebooky nebo vzácné šperky.

„Mezinárodní letiště Václava Havla prodává ztracené kufry! Ztracená zavazadla, která byla uskladněna déle než 3 měsíce, podléhají likvidaci. Potřebujeme vyprázdnit náš sklad, proto prodáváme kufry pouze za 70,00 Kč,“ píše se v příspěvku. Pro objednávku však musí uživatelé navštívit webovou stránku, na kterou status odkazuje.

Falešný profil

Profil s názvem Letiště Praha byl vytvořen 6. září 2022 a má pouze cca 10 sledujících. V základních informacích uvádí, že se jedná o marketingovou agenturu, a neobsahuje telefonní číslo, adresu, e-mail ani odkaz na oficiální webové stránky letiště.

Ve skutečnosti se jedná o podvodnou stránku. Skutečná facebooková stránka Mezinárodního letiště Václava Havla má název Prague Airport - Letiště Praha, v popisu uvádí oficiální kontaktní informace letiště a sleduje ji bezmála 90 tisíc uživatelů.

Podvod s cílem vylákat osobní údaje

Po kliknutí na odkaz v příspěvku je uživatel přesměrován na pochybnou stránku s názvem baglost3.skin, která mění svůj obsah podle toho, z jaké země ji uživatel navštíví. Při otevření webu ze zahraničí je uživatel přesměrován na stránku internetového obchodu, jehož adresa se nachází uprostřed dálnice ve Valencii.

 

Při otevření webu z České republiky se uživatel dostane na stránku, která se vydává za web Mezinárodního letiště Václava Havla a nabízí prodej zavazadel. Po zodpovězení několika otázek a zdánlivé výhře v soutěži uživateli oznámí, že může získat cenu v podobě kufru. Pro jeho vyzvednutí je uživatel přesměrován na stránku, která od něj vyžaduje zadání nejprve osobních údajů a poté i platební karty.

Podvodná stránka imitující pražské letiště

Tato praktika se nazývá phishing. Útočník se při ní vydává za důvěryhodnou osobu či instituci s cílem vylákat z oběti citlivé informace. Technika se využívá k získání cenných uživatelských údajů, které mohou útočníci prodat nebo zneužít k vydírání, finanční krádeži, či dokonce odcizení identity.

Skutečné letiště mluví o podvodu

Skutečné Mezinárodní letiště Václava Havla se k celé věci vyjádřilo, od podvodné stránky se distancovalo a varovalo před službami, které profil nabízí. V rámci prohlášení na platformě X (dříve twitter) letiště uvedlo: „Letiště Praha upozorňuje na podvodnou stránku na Facebooku. Na sociální síti Facebook se v posledních dnech objevil podvodný profil, který se vydává za Letiště Praha. Falešná stránka nabízí k prodeji ztracená zavazadla. Letiště Praha dlouhodobě tyto profily monitoruje a aktivně ve větším množství nahlašuje a řeší se společností Meta, na jejíž straně jsou další kroky.“

Komentáře zahraničních profilů

Pod příspěvky falešné stránky letiště se nachází několik pochvalných komentářů v češtině, na první pohled od spokojených zákazníků, kteří si dle svých slov zavazadlo koupili a našli v něm cenné předměty. Stejné komentáře s fotografiemi se opakují u každého příspěvku falešného profilu letiště. Ačkoliv jsou tyto komentáře psané jen v češtině, jejich autory jsou výhradně zahraniční profily.

Přítomnost profilů z cizích států je často důsledkem nákupu falešných interakcí. Na internetu funguje několik stránek, které nabízí nákup falešných profilů pro marketingové účely za několik dolarů.

Případ slovenského letiště

Obdobný případ jsme nedávno řešili i v souvislosti s falešnou facebookovou stránkou, která napodobovala bratislavské Letiště Milana Rastislava Štefánika. Profil odkazující na podvodný web využíval stejné praktiky jako jeho česká verze.

K tamnímu případu se vyjádřilo nejen skutečné letiště, ale i slovenská policie. Ta skrze facebookový profil Hoaxy a podvody - Polícia SR uvedla, že značka Letiště Milana Rastislava Štefánika byla podvodníky zneužita. K věci uvedla: „V případě letiště se jedná nejen o podvod, ale i naprostý hoax. Prodej ztracených či poškozených zavazadel neexistuje. I v tomto případě Vás budou kontaktovat podvodníci, abyste jim prozradili citlivé údaje.“ Poslední větou policie poukázala na podobnost s podvodem s poštovními zásilkami, kterému se věnovala také.

Stopu letištních podvodů lze ovšem vysledovat i za hranice České republiky a Slovenska. Terčem podobného útoku se totiž stalo například letiště ve Varšavě. V případě falešného pařížského letiště lze dokonce nalézt totožné fotografie či stejné komentující jako u falešného profilu letiště v Bratislavě.

Závěr

Profil, který na facebooku nabízí prodej zavazadel, je falešný. Jedná se o podvod s cílem vylákat od zájemců citlivé údaje. Na profil upozornilo samotné letiště, které prodej ztracených zavazadel označilo za podvod. Příspěvky jsou navíc doplněny podezřelými a zjevně neautentickými komentáři uživatelů ze zahraničí. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme dané příspěvky označili jako nepravdivé.