Policie vtažena do protestu proti očkování

Na Facebooku se objevilo video, které zobrazuje protest odpůrců očkování proti covidu-19 v německém Frankfurtu. Projev, který se ozývá z projíždějícího auta protestujících, se týká plánů Billa Gatese a vedlejších účinků očkování. Zmíněné plány ani vedlejší účinky však nemají oporu ve faktech.

Meta fact-check 12. ledna 2021

Video pochází z protestního průjezdu Frankfurtem nad Mohanem, který odpůrci očkování zorganizovali na neděli 4. ledna 2021. Protestu se, jak je vidět z ověřovaného videa, kromě doprovázející policie zúčastnilo 19 osobních aut a několik lidí na kole.

Autor příspěvku uvádí překlad slov, která zaznívají na videu: „Naléhavé varování pro obyvatele. Nenechte se očkovat. Corona vakcíny nejsou bezpečné. Schválení těchto genetických očkovacích látek je kriminálním činem. Nechceme být pokusnými králíky pro genové EXPERIMENTY. Způsobují smrt, rakovinu, sterilitu a jiné známé možné následky. Žádné z nich nejsou vyloučeny, protože nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie. Schválení takové vakcíny je kriminálním činem. Lidé začněte myslet a připojte se k nám. BILL GATES má zájem skrze očkování redukovat populaci o 10 až 15 pct. To je jeho cíl.“

Bill Gates a jeho plány

Zaměřme se na dvě citovaná tvrzení, konkrétně na to, zda je cílem Billa Gatese skrze očkování redukovat populaci o 10–15 % a také, zda očkování proti covidu-19 způsobuje „smrt, rakovinu, sterilitu a jiné známé možné následky“.

(segment o světové populaci začíná v čase 4:20)

Tvrzení, že Bill Gates chce snížit populaci, vyplývá z jeho vystoupení na konferenci TED v roce 2010, kde v souvislosti se světovou populací opravdu mluvil o 10–15 %. Jedná se však o překroucení jeho slov. Bill Gates totiž mluvil o potřebě snížit růst světové populace, nikoli o snížení populace jako takové. Konkrétně uvedl: „Dnes je na světě 6,8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent, ale i tak to je 1,3násobný nárůst.”vyjádření Billa a Mellindy Gatesových vyplývá, že vývoj nových vakcín považují mj. za nástroj ke snížení dětské úmrtnosti. Poukazují přitom na data, která ukazují, že v zemích s vysokou dětskou úmrtností překvapivě dochází k rychlejšímu růst populace.

Zpráva o údajném tvrzení Billa Gatese se objevila na internetu již dříve, detailněji ji mimo jiných vyvrátila agentura AFP.

 

Vedlejší účinky vakcín proti covidu-19

V příspěvku je uvedeno, že závažné vedlejší účinky, jako je smrt, rakovina či sterilita, nelze vyloučit, „protože nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie“. Vzhledem k tomu, že vakcíny proti covidu-19 jsou z pochopitelných důvodů poměrně nové, dlouhodobé, roky trvající studie opravdu provedeny nebyly. Vývoj vakcín proti koronavirům, ale také vývoj tzv. mRNA vakcín, však probíhá již desítky let.

Žádné relevantní zdroje nepotvrzují obavy z popisovaných závažných vedlejších účinků vakcín proti covidu-19. Jako očekávané vedlejší účinky očkování novými mRNA vakcínami se uvádí bolesti hlavy, svalů či kloubů, zimnice, únava, případně alergické reakce. Tyto příznaky však do několika dnů po očkování odezní.

 

Role policie v protestní jízdě

Dodejme, že popisek videa byl přibližně po týdnu od zveřejnění a poté, co jej sdílelo přes 17 tisíc uživatelů, změněn. V původním popisku bylo varování před očkováním připisováno frankfurtské policii, konkrétně policejnímu vozu, který je zachycen v úvodu videa. Stejné vyznění má i článek v odkazu, který autor do popisku videa vložil.

Slova z tlampače však nevycházela z policejního auta, ale z tmavého BMW jedoucího právě za policejním vozem. To potvrdila také frankfurtská policie na Twitteru: „Projev vycházel z vozu demonstrantů, který jel za naším tlampačovým vozem. Žádný projev policie.“ Oba automobily lze detailně vidět v následujícím videu:

 

Vzhledem k tomu, že příspěvek obsahuje nepravdivé informace o vakcínách proti covidu-19 a kvůli vloženému odkazu vytváří dojem, že tyto informace vycházejí z policejního auta zachyceného na videu, označili jsme jej v rámci spolupráce se společností Facebook jako nepravdivý.