Příspěvek zveličuje rozdíl v dávkách pro zdravotně postižené Čechy a Ukrajince

illustration
Foto: MICHAL CIZEK/AFP
Facebookový příspěvek poukazuje na vládní novelu, díky které si zdravotně postižení Ukrajinci údajně přijdou na téměř 12 tis. Kč měsíčně, zatímco hendikepovaní čeští občané mají nárok jen na 880 Kč. Vládní novela skutečně počítá s navýšením dávek pro zdravotně postižené Ukrajince, příspěvek ale srovnává dávku pro Čechy s nejnižším stupněm hendikepu a plnou výši humanitární dávky, z níž jen část je určená na pokrytí nákladů spojených se zdravotním postižením, Ukrajinci se srovnatelným hendikepem jako Češi mají nyní nárok na výrazně nižší podporu, vládní novela má za cíl tento rozdíl vyrovnat a zdravotně postiženým Ukrajincům kompenzovat navíc ztrátu možnosti bezplatného ubytování.

Meta fact-check 17. ledna 2025

Na facebooku se objevil příspěvek, podle kterého budou Ukrajinci se zdravotním postižením dostávat od začátku roku 2025 od českého státu příspěvek ve výši 11 690 korun, zatímco český občan má nárok pouze na 880 korun. V případě zdravotně postižených dětí mají Ukrajinci údajně nárok na 11 835 korun a Češi jen na 3 300 korun.

Zdroj: Facebook

Příspěvek na péči pro občany ČR

Zdravotně postižené osoby mají v Česku nárok na tzv. příspěvek na péči, jehož výše se odvíjí od stupně závislosti určeného podle toho, kolik základních životních potřeb je zdravotně postižená osoba schopna zvládat. Mezi tyto potřeby patří mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost.

Částka 3 300 korun na dítě a 880 korun na dospělého, kterou zmiňuje příspěvek, odpovídá prvnímu stupni závislosti, což znamená, že postižená osoba není schopna zvládat tři nebo čtyři základní potřeby. S rostoucím počtem potřeb, které osoba není schopna zvládat, se zvyšuje i příspěvek, a to až do maximální výše 27 000 korun při úplné závislosti. Například dospělí lidé s druhým stupněm závislosti, který je v Česku nejčastější (.pdf, str. 21 z 82), mají nárok na příspěvek na péči ve výši 4 900 Kč měsíčně, děti do 18 let pak 7 400 Kč měsíčně.

Příspěvky pro Ukrajince

Ukrajinci, kteří do Česka přišli kvůli válce, mohou podle zákona o sociálním zabezpečení v souvislosti s konfliktem na Ukrajině čerpat tzv. humanitární dávku. Její výše se odvíjí od částky životního minima (.pdf, str. 1), která je stanovená zákonem o životním a existenčním minimu a činí 4 860 korun na měsíc. Děti mají nárok na sníženou částku 3 490 korun. Po pěti měsících se dávka pro dospělé sníží na 3 130 korun měsíčně.

Ukrajinci se zdravotním postižením nemají nárok na příspěvek na péči jako čeští občané, jejich humanitární dávka se ale vypočítává jako 1,5násobek životního minima, což je 7 290 korun. U zdravotně postižených dětí do 18 let je základ pro dávku snížený a výsledná částka tak činí 5 235 korun (.pdf, str. 1). V porovnání se zdravými Ukrajinci tak dostanou dospělí měsíčně navíc 2 430 korun a děti 1 745 korun.

Lex Ukrajina VII

V červnu 2024 představila vláda návrh novely zákona o některých opatřeních v souvislosti s konfliktem na Ukrajině (tzv. Lex Ukrajina VII), podle kterého se měla zvýšit humanitární dávka pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením o 6 600 korun pro děti a o 4 400 korun pro dospělé (.pdf, str. 1). Celkově by tedy děti skutečně měly nárok na 11 835 korun a dospělí na 11 690 korun měsíčně, jak uvádí facebookový příspěvek. Z toho 8 345 Kč pro děti, respektive 6 830 Kč pro dospělé by zdravotně postižení Ukrajinci měli dostat díky svému hendikepu. Ministr vnitra Vít Rakušan toto navýšení odůvodnil jako náhradu za ztrátu možnosti bydlet zdarma, která pro Ukrajinské uprchlíky přestala platit od září 2024.

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(a){if(void 0!==a.data["datawrapper-height"]){var e=document.querySelectorAll("iframe");for(var t in a.data["datawrapper-height"])for(var r=0;r<e.length;r++)if(e[r].contentWindow===a.source){var i=a.data["datawrapper-height"][t]+"px";e[r].style.height=i}}}))}();

V důvodové zprávě návrhu pak stojí, že zvýšení humanitární dávky má pomoci cizincům s dočasnou ochranou, kteří jinak nemají nárok na příspěvek na péči. Dávka se zvyšuje o částku, která v té době odpovídala výši příspěvku pro osoby s druhým stupněm závislosti. Ten byl vybrán, protože právě tomuto stupni odpovídá stav téměř poloviny z celkového počtu zdravotně postižených cizinců na území ČR (.pdf, str. 21 z 82).

Návrh novely, označovaný jako Lex Ukrajina VII, schválila Poslanecká sněmovna v prosinci 2024. Schválila také pozměňovací návrh, který od července 2025 zavádí nový systém určování výše příspěvku. Na základě posouzení v několika oblastech soběstačnosti zavádí pět stupňů vyžadované péče, přičemž nárok na příspěvek vzniká až od druhého stupně omezení soběstačnosti. Do července by však měla platit stávající úprava s vládou navrženým navýšením dávek pro zdravotně postižené. Do konce ledna 2025 musí návrh projednat Senát.

Závěr

Vláda připravila novelu zákona, která má zvýšit humanitární dávku pro cizince se zdravotním postižením na 11 690 korun pro dospělé a 11 835 Kč pro děti. Novela zatím čeká na projednání v Senátu, na začátku roku 2025 tedy stále platí původní výše dávky pro zdravotně postižené Ukrajince. Ti mají nyní díky svému hendikepu nárok na navýšení dávky o 2 430 Kč, respektive 1 745 Kč pro děti. Čeští občané se stejně závažným zdravotním postižením mají nárok na příspěvek na péči ve výši 4 900, respektive 7 400 Kč.

V současnosti mohou zdravotně postižení Češi čerpat výrazně vyšší příspěvek, vládní novela má za cíl tuto nevýhodu hendikepovaným Ukrajincům kompenzovat a nahradit jim i možnost bezplatného ubytování, které bylo od září zrušeno. V budoucnu si tak zdravotně postižení Ukrajinci přijdou na více peněz. Facebookový příspěvek nicméně rozdíl ve výši dávek pro Čechy a Ukrajince zveličuje – srovnává plnou výši humanitární dávky, která zahrnuje nejen navýšení pro zdravotně postižené, ale i základní dávku pro všechny cizince, s příspěvkem na péči, který pobírají čeští občané s nejméně závažným hendikepem. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili pro chybějící kontext.

Ilustrační obrázek k Příspěvek zveličuje výdaje na podporu ukrajinských uprchlíků

Příspěvek zveličuje výdaje na podporu ukrajinských uprchlíků

18. května 2023
Podle facebookového příspěvku vynakládá stát na podporu ukrajinských uprchlíků v Česku měsíčně více než 10 miliard Kč. Ve skutečnosti jsou však výdaje na uprchlíky z Ukrajiny násobně menší....Podle facebookového příspěvku vynakládá stát na podporu ukrajinských uprchlíků v Česku měsíčně více než 10 miliard Kč. Ve skutečnosti jsou však výdaje na uprchlíky z Ukrajiny násobně menší. Příspěvek dále sčítá různé formy finanční podpory a tvrdí, že jedna 4členná ukrajinská rodina může...Podle facebookového příspěvku vynakládá stát na podporu ukrajinských uprchlíků v Česku měsíčně více než 10 miliard Kč. Ve skutečnosti jsou však výdaje na uprchlíky z Ukrajiny násobně menší. Příspěvek dále sčítá různé formy finanční podpory a tvrdí, že jedna 4členná ukrajinská rodina může Česko vyjít až na 102 800 Kč za měsíc. U všech položek ale uvádí nepřesná čísla.