Průběžně plněno: Zvýšíme rodičovský příspěvek na 300 000,- Kč (druhý díl)

Komentář 24. května 2019

V návaznosti na zveřejnění analýzy plnění vládních slibů doplňujeme i několik kratších analytických textů. Ty mohou dovysvětlovat politický a mediální kontext, na který ve factcheckové analýze nezbylo místo. Prvním z nich byl text popisující plnění slibu o zvýšení rodičovského příspěvku. Je však také zajímavé podívat se na vývoj plnění, přinejmenším tak, jak byl veřejnosti prezentován.

Na zvýšení příspěvku začala vláda pracovat již v září 2018, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí, toho času pod vedením Jany Maláčové, rozeslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh novely zákona o státní sociální podpoře. Nutno dodat, že téma výrazněji uvedla do veřejného prostoru právě Maláčová svým tiskovým prohlášením. V této fázi bylo plánováno dvoufázové navýšení od července 2019, poprvé na 260 000 Kč a podruhé na 300 000 Kč, tak, aby byly rozfázovány výdaje státu.

Razantní změna přišla v listopadu 2018. Maláčová se měla s ministryní financí Schillerovou dohodnout na jednorázovém navýšení od ledna 2020, které by se vztahovalo na všechny rodiny s dítětem do 4 let. Rozpočtové otázky se tak dostaly na stůl až v roce 2019, v této formě by mělo jít o výdaj ve výši přibližně 11 mld. Kč.

V únoru se však zdánlivá harmonie roztříštila. Ministryně Schillerová začala důkladněji zvažovat dopady navýšení na státní rozpočet. Rozdíl mezi vyplacením všem rodičům dětí mladších 4 let a pouze těm, kteří ještě rodičovský příspěvek nevybrali, měl činit 2,6 mld. Kč. Výsledkem vzájemné dohody byla úsporná varianta - uplatnit navýšený rodičovský příspěvek jen na děti narozené od 1. 1. 2020. Byť to nebyl původní záměr ČSSD, ministryně Maláčová to na svém Twitteru prezentovala jako úspěch.

Rodiče již narozených dětí a ti s termínem porodu do 31. 12. 2018 to však jako úspěch nepojali a v rámci protestu se jali premiérovi zasílat balení použitých dětských plen. Z nadšení záhy vycouvala i ministryně Maláčová.

Zdroj: facebook Michaely Trtíkové Vojtkové

Pod tímto tlakem premiér Babiš ještě v březnu povolil a vrátil se k variantě vyplácení rodičům, které na své nejmladší dítě mladší 4 let ještě v lednu 2020 stále budou pobírat rodičovský příspěvek (systému vyplácení a plánování jeho rozložení jsme věnovali část našeho předchozího textu.) Ještě v dubnu však nebylo o konečné podobě příspěvku jasno, klíčová byla pochopitelně otázka financí. ČSSD pod heslem "banky, nebo děti" navrhuje zajistit finance zdaněním bankovních subjektů.

Na krátkou dobu se debaty o sociálních tématech stočily jinam, 12. května 2019 však ticho prolomil předseda ČSSD Hamáček když oznámil datum 20. května 2019 jako den, kdy ministryně Maláčová přinese konkrétní návrh na novou podobu a načasování rodičovského příspěvku, z obavy, že se navýšení příspěvku nestihne projednat a zařadit do právě sestavovaného rozpočtu. Maláčová sama to ještě v sobotu 18. května 2019 potvrdila. V neděli 19. května 2019 večer však bez ohlášení prolomil napětí Andrej Babiš na svém facebookovém profilu:

O den později se konala tisková konference k nově připravenému státnímu rozpočtu na rok 2020, kde ohlásil nalezení 8,6 mld. Kč na navýšení rodičovského příspěvku z dosavadních 220 000 Kč na 300 000 Kč, s tím, že přidáno dostanou rodiče, kteří dne 1. ledna 2020 budou aktivními příjemci rodičovského příspěvku a jejich děti zároveň k tomuto datu nedosáhly 4 let. V rozporu s tím, co dříve tvrdila ministryně Maláčová, Babiš tvrdí, že jde o návrh Aleny Schillerové a v cestě k přijetí mu stál březnový odklon Jany Maláčové směrem k navýšení jen pro nově narozené děti.

Jak debata uvnitř vlády probíhala, to je otázkou pro jiné projekty, než je Demagog.cz. Mediální obraz jsme však pro vás přehledně zpracovali na timeline.

Sliby vlády jsou monitorovány díky podpoře Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku. Výstup je součástí grantového projektu Sliby vlády Andreje Babiše. Autorkou je Ivana Procházková.