Rezidence zůstává britské královské rodině, zpráva o prodeji Zelenskému je produkt dezinformačního webu

Na facebooku se šíří příspěvek, podle kterého ukrajinský prezident Zelenskyj koupil Highgrove House, sídlo britského královského páru. Odkazuje se přitom na článek z britského „zpravodajského“ webu, který vychází ze slov bývalého komorníka Karla III. Ten nicméně informaci popřel a panství Highgrove i nadále zůstává v rukou vévody z Cornwallu. Web The London Crier, který zprávu přinesl, je anonymní, vznikl jen týden před publikací článku a většina jeho obsahu je vygenerovaná pomocí umělé inteligence.

Meta fact-check 11. dubna 2024

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek se odkazuje na zjištění „britského listu“ The London Crier, který skutečně o prodeji královské rezidence Highgrove House psal. Podle The London Crier mělo dojít k prodeji domu, ve kterém dříve žil britský král Karel III. se svou bývalou ženou Dianou. Ukrajinský prezident Zelenskyj měl vilu koupit za 20 milionů liber, tedy přibližně 25 milionů dolarů.

Web The London Crier svá „zjištění“ opírá o údajné vyjádření bývalého komorníka krále Karla III. Granta Harrolda, podle jehož tvrzení mělo šest členů personálu dostat výpověď. To má být dalším důkazem o prodeji domu, který nyní oficiálně patří vévodovi z Cornwallu, tedy princi Williamovi.

Obchod, který se nestal

The London Crier ve svém článku uvádí, že přestože zatím nebylo zveřejněno vyjádření buckinghamského paláce, „mnoho detailů naznačuje, že prodej byl uzavřen na konci února či začátku března“. Podle bývalého komorníka Harrolda měl být prodej připraven právě na konci února, kdy Spojené království navštívila Zelenského manželka Olena.

Žádná z těchto informací však ve veřejných zdrojích dohledatelná není a britská ani ukrajinská média o prodeji nikdy neinformovala. Podle oficiálního webu Highgrove House – respektive jeho zahrad, které jsou veřejně přístupné – všechny výtěžky nadále putují do královy nadace a dům zůstává rodinným sídlem krále Karla III. a královny Camilly.

Zmíněný Grant Harrold skutečně byl komorníkem v královské rodině, ale obsah jeho údajného tvrzení o prodeji domu se objevuje jenčláncích, které čerpají z webu The London Crier. Harroldova tisková mluvčí pro agenturu DPA uvedla, že všechna tvrzení v článku The London Crier jsou „zcela nepravdivá“ – to dále naznačuje, že k prodeji skutečně nedošlo a článekpříspěvek obsahující smyšlená tvrzení je možné označit za nepravdivé.

Podezřelý web

Při bližším pohledu na web The London Crier lze spatřit řadu podezřelých prvků. Prvním z nich je fakt, že autor analyzovaného článku je anonymní a jako admin se na web „přidal“ 26. března 2024 – ve stejný den, kdy byl samotný web zaregistrován. A to přesto, že se The London Crier v zápatí webu chlubí svou dlouhou historií: „1863–2023“.

I další články na webu pochází od anonymních autorů, jako jsou například xavier.parker7“, „dennis.marshall10“, nebo alberto.young5“. Některé články jsou dokonce psány rusky, přestože mají anglické titulky a celý web se prezentuje jako britský list s dlouhou tradicí.

Webové stránky také neobsahují žádné informace o vlastnictví, podmínkách užívání, či kontaktní údaje na správce. Všechny odkazy na sociální média dovedou čtenáře na profily softwarového vývojáře, u kterého je možné zakoupit vlastní vzor webových stránek.

Umělá inteligence v akci

Článek o smyšleném prodeji Highgrove House obsahuje také odkaz na video zveřejněné den před jeho publikací, tedy 31. března 2024. Youtubový kanál, který za videem stojí, nese jméno „@SamMurphyRealEstate“ a byl založen na začátku února 2024. Podle detekčního nástroje „Is It AI?“ je pravděpodobné, že jeho profilová fotka nezachycuje skutečného člověka, nýbrž byla vytvořena umělou inteligencí.

Zdroj: Is it AI?

Za pozornost stojí také další texty, které The London Crier za dobu své krátké existence zveřejnil. Zatímco článek o smyšleném prodeji Highgrove House Volodymyru Zelenskému byl podle detekčního nástroje GPTZero velmi pravděpodobně napsán skutečným člověkem, starší články na webu jsou podle stejného nástroje velmi pravděpodobně vytvořené umělou inteligencí. Web tak byl zjevně „naplněn“ balastem AI-generovaných textů, které mu na první pohled dodávají zdání legitimity zpravodajského online média. Následně web posloužil k umístění smyšlené zprávy o prodeji panství krále Karla III. A jejímu následnému rozšíření.

The London Crier tak odpovídá popisu podezřelých webů, které se v posledních měsících zaměřovaly především na americké publikum. Podle analýzy deníku The New York Times a clemsonské univerzity tento typ webů představuje pokrok v metodách šíření dezinformací. The London Crier míří na britské a evropské uživatele, s těmito weby má přesto společné své odkazy na dlouhou tradici ale skutečně krátkou existenci, tradičně vypadající logo a název a také nedokonale vytvořené stránky. Cílem všech těchto webů podle expertů není nalákat k četbě zveřejňovaných článků, ale pouze dodání důvěryhodnosti dezinformacím, které se šíří na sociálních sítích.

Doplňme, že nepravdivou informaci o prodeji Highgrove House jako první z webu The London Crier sdílely anonymní proruské účty na síti X (dříve Twitter) a následně ruské kanály na Telegramu, z nichž zprávu převzala také ruská propagandistická média.

Závěr

Facebookový příspěvek, který informuje o prodeji panství britské královské Highgrove House ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, je tedy nepravdivý. O údajném prodeji Highgrove House neinformují žádná zavedená britská média ani oficiální weby královské rodiny. Podle stránek Highgrove House panství nadále zůstává rodinným sídlem královského páru a ve vlastnictví cornwallského vévodství. Bývalý králův komorník Grant Harrold prostřednictvím své mluvčí označil informace webu The London Crier za zcela nepravdivé. Z těchto důvodů jsme označili příspěvek v rámci naší spolupráce s facebookem jako nepravdivý.

Web The London Crier, který s nepravdivou informací přišel, obsahuje řadu podezřelých prvků – anonymní autory, nedokončené stránky i ruské, nepřeložené texty. Web i youtubový kanál, na který se odkazuje, navíc byly vytvořeny jen před několika týdny. Kromě zprávy o prodeji královského panství je zbytek článků na webu vygenerovaný pomocí umělé inteligence.