Zelenskyj zůstává Ukrajincem, osvědčení o americkém občanství je podvrh

illustration
Na facebooku se šíří fotografie, podle které má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj americké občanství. Fotografie zachycuje oficiální osvědčení o získání státní příslušnosti Spojených států. Jedná se ale o fotomontáž, která se od opravdových osvědčení viditelně liší. Podvrh se původně objevil na účtu fiktivní novinářky, který opakovaně zveřejňuje smyšlené zprávy.

Meta fact-check 21. prosince 2023

Facebookový příspěvek zahrnuje dokument, který vypadá jako osvědčení o americké státní příslušnosti Volodymyra Zelenského. Nejen jeho fotografie, ale i další údaje na listině naznačují, že dokument patří ukrajinskému prezidentovi. Doklad obsahuje prezidentovo jméno, skutečné datum narození, výškurodinný stav.

 

Chyby ve fotomontáži

Při porovnání listiny s oficiálními vzory skutečných osvědčení (.pdf) o americkém státním občanství publikovanými americkou imigrační a naturalizační službou nebo s podobnými veřejně dostupnými osvědčeními si lze všimnout, že dokument se Zelenského fotografií obsahuje několik chyb.

Registračnímu číslu v pravém horním rohu chybí mezery mezi jednotlivými trojčíslími, které se na aktuálních osvědčeních (formulář N-550) vyskytují. Navíc vedle fotografie Volodymyra Zelenského chybí podpis, který by se na skutečném osvědčení o státním občanství nacházel. Na reálných osvědčeních najdeme u fotografie také otisk razítka potvrzující pravost dokumentu. V tomto případě ale takové potvrzení chybí.

Srovnání falešného a pravého osvědčení

 

Samotná fotografie ukrajinského prezidenta na zfalšované listině ve skutečnosti není obvyklou průkazovou fotografií. Jedná se o upravený výřez ze staršího snímku, který se běžně objevuje jako ilustrační u článků na zpravodajských webech. To lze poznat podle Zelenského oblečení na obou snímcích. Fotografie pochází z jeho online projevu (video, čas 8:45) na Aténském demokratickém fóru v září 2022. Následně ji zveřejnila také kancelář ukrajinského prezidenta.

Fotografie použitá ve falešném osvědčení

 

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o fotomontáž a americké úřady ukrajinskému prezidentu Zelenskému žádné osvědčení nevydaly.

Původ falešného dokumentu

Falešné osvědčení se podle zjištění ukrajinské národní zpravodajské agentury Ukrinform poprvé objevilo na anglickojazyčném webu s názvem DC Weekly. Tento web je anonymní a neuvádí žádné informace o tom, kdo je jeho majitelem či vydavatelem.

O Zelenského údajném americkém občanství psala na DC Weekly novinářka jménem Jessica Devlin, která se odkazuje na svědectví „agenta americké tajné služby“, který v audionahrávce zveřejněné na platformě YouTube detailně popisuje údajný plán na zajištění bezpečného (a luxusního) amerického útočiště pro prezidenta Ukrajiny. Anonymní youtubový kanál nazvaný John Doe vznikl v září tohoto roku, má méně než čtyři desítky sledujících a dosud zveřejnil pouze tuto nahrávku.

„Novinářka Jessica Devlin“ je pravidelnou přispěvatelkou webu DC Weekly, na rozdíl od ostatních autorů je její jméno v kódu webu dokonce označeno jako admin. Ve svých článcích se často věnuje tématu války na Ukrajině, psala mj. o údajném plánu na prodej ukrajinské půdy za účelem skladování nebezpečného odpadu, o falešné nahrávce telefonátu manželů Zelenských nebo o údajném milionovém nákupu Oleny Zelenské v newyorském zlatnictví. Stejně jako v případě amerického občanství Volodymyra Zelenského jsou ale tyto informace smyšlené.

Smyšlená je ostatně také celá identita Jessicy Devlin. Ačkoliv její profil na DC Weekly obsahuje detailní informace o její novinářské kariéře, o jejích reportážích z Iráku či Ruska či o mimořádných novinářských úspěších a cenách, které za ně obdržela, ve skutečnosti jde o fiktivní osobu. Na profilové fotografii, kterou autoři podvodu používají pro dosažení důvěryhodnějšího dojmu z jejích textů, je ve skutečnosti kanadská spisovatelka Judy Batalion. Profilový obrázek falešné novinářky byl ukraden z článku o životní zkušenosti této spisovatelky na webu Jewish Telegraphic Agency.

Závěr

Osvědčení o americkém občanství ukrajinského prezidenta se poprvé objevilo na anonymním webu v článku falešné novinářky, která opakovaně šíří nepravdivé informace o ukrajinském prezidentovi. Svá „zjištění“ tentokrát opírá o svědectví anonymního „tajného agenta“ zveřejněné na anonymním youtubovém kanálu.

Samotný dokument navíc obsahuje několik prvků, ze kterých lze poznat, že jde o fotomontáž. Na osvědčení chybí podpis a otisk úředního razítka, také formát registračního čísla je jiný než na oficiálním osvědčení. Z těchto důvodů jsme fotografii v příspěvku označili jako nepravdivou.