Rusko, Sýrie, KLDR. Samozvané republiky na Donbase oficiálně uznaly jen tři státy OSN
Facebookem se šíří příspěvek, podle kterého samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku oficiálně uznalo osm členských států OSN. Ve skutečnosti ale samostatnost těchto separatistických oblastí oficiálně uznala kromě samotného Ruska jen Sýrie a Severní Korea. Nepřidalo se k nim například ani Bělorusko.
Meta fact-check 4. dubna 2024
Samozvané republiky
Samozvaná Doněcká lidová republika (DLR) a Luhanská lidová republika (LLR), o kterých facebookový příspěvek mluví, vyhlásily svou nezávislost na Ukrajině v dubnu 2014. Proruští separatisté si tehdy nárokovali celé území ukrajinské Doněcké a Luhanské správní oblasti.
Zástupci separatistických republik v květnu 2014 zorganizovali na Donbase referenda, ve kterých se podle organizátorů pro samostatnost DLR vyslovilo 89 % hlasujících voličů, v případě LLR to údajně bylo 96 %. Vhodné je připomenout, že tato referenda se uskutečnila v rozporu s ukrajinskou ústavou, podle které (.pdf, str. 20) se „o změně území Ukrajiny rozhoduje výhradně celoukrajinským referendem“.
Právě v dubnu 2014, tedy jen několik týdnů po ruské anexi Krymu, rozepře mezi proruskými separatisty na Donbasu a ukrajinskými vládními silami postupně přerostly v otevřený vojenský konflikt. O osm let později, 21. února 2022, ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, kterým uznal samostatnost DLR a LLR, a to v rozsahu celé Doněcké a Luhanské správní oblasti, tedy včetně území, která proruští separatisté do té doby nekontrolovali.
S vůdci DLR a LLR Putin současně podepsal dohody, na jejichž základě vzápětí nařídil ruské armádě v těchto republikách „zajistit mír“. Jen o pár dní později, 24. února 2022, Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
V září 2022 na Ruskem ovládaných územích na Donbasu proběhla další referenda, tentokrát přímo o připojení Doněcké a Luhanské lidové republiky k Ruské federaci. Dokumenty o jejich začlenění do Ruska Putin podepsal ještě na konci měsíce. Na začátku října stejného roku si Rusko změnilo i ústavní zákony, ve kterých označuje DLR a LLR (a také ukrajinskou Záporožskou a Chersonskou oblast) jako ruské území.
Postoj členských států OSN
V průběhu roku 2022 Doněckou a Luhanskou republiku oficiálně uznaly kromě Ruska pouze dva další členské státy OSN. Jmenovitě je to Sýrie, v jejímž čele stojí diktátor Bašár Asad, a totalitní Severní Korea (KLDR). Jiné země OSN k tomuto kroku ale nepřistoupily (.pdf).
DLR a LLR oficiálně uznaly ještě Abcházie a Jižní Osetie, dvojice separatistických území, která v roce 2008 vyhlásila nezávislost na Gruzii. Ty ovšem součástí OSN nejsou.
Ihned poté, co Rusko uznalo nezávislost DLR a LLR, drtivá většina členských států OSN tento postoj odsoudila. Jen málo států, které patří do OSN, se svými prohlášeními přiklonilo na stranu Kremlu – ani ty ale samostatnost DLR a LLR oficiálně neuznaly. Patří mezi ně například Nikaragua. Podobně kroky Ruské federace podpořilo Bělorusko, ani ono ale samostatnost těchto dvou samozvaných republik oficiálně neuznalo, přestože patří mezi největší spojence Ruska.
Rezoluce OSN
Pro úplnost dodejme, že Organizace spojených národů vydala ve spojitosti se situací na Ukrajině několik rezolucí. Valné shromáždění OSN hlasovalo 12. října 2022 o rezoluci (.pdf), která odsuzovala pořádání zářijových referend a požadovala, aby Rusko vzalo zpět svá rozhodnutí týkající se DLR a LLR. Kromě toho rezoluce vyzývala, aby státy OSN neuznaly žádnou změnu statusu Doněcké a Luhanské oblasti (.pdf, str. 2).
Proti této rezoluci jako celku hlasovalo jen pět členských zemí OSN. Konkrétně Rusko, KLDR, Sýrie, Nikaragua a Bělorusko. Při hlasování tedy Nikaragua a Bělorusko v podstatě podpořily kroky Ruské federace. Podle dostupných zdrojů ovšem stále oficiálně nevyhlásily, že Doněckou a Luhanskou lidovou republiku uznávají jako samostatné státy nebo jako součást Ruské federace (.pdf).
Závěr
Přestože příspěvek tvrdí, že samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku uznalo už osm členských států OSN, ve skutečnosti k tomuto kroku přistoupila kromě samotného Ruska jen Sýrie a Severní Korea. Některé další státy, mezi nimi členové OSN Nikaragua a Bělorusko, postoj Kremlu podpořily, samostatnost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky ovšem oficiálně neuznaly. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook tak tento příspěvek hodnotíme jako nepravdivý.