Šíří se smyšlená zpráva o Oleně Zelenské a nákupu Bugatti. Faktura i video jsou podvrh

Facebookový příspěvek tvrdí, že si první dáma Ukrajiny Olena Zelenská v Paříži koupila nejnovější model auta Bugatti Tourbillon v hodnotě 4,5 milionu eur. Faktura, která transakci údajně dokazuje, je ale falešná. Autosalon, jehož jméno se na ní objevuje, odmítl, že by k objednávce vůbec došlo. Smyšlený příběh se rozšířil z webu, který se odkazoval i na video s údajným vyjádřením zaměstnance autosalonu. Nahrávka je ale deepfake vytvořený pomocí umělé inteligence.

Meta fact-check 9. července 2024

Facebookový příspěvek uvádí, že se při červnové návštěvě Paříže ukrajinská delegace zúčastnila speciální prezentace nového vozidla Bugatti Tourbillon. Ukrajinská první dáma si tehdy údajně automobil v ceně 4,5 milionu eur objednala a stala se prvním kupujícím tohoto modelu. Autor textu tvrdí, že tento nákup potvrzují informace od pařížského autosalonu, a přikládá snímek údajné faktury k objednávce. Na celý případ i zmíněnou fakturu podle příspěvku upozornili francouzští novináři.

Zdroj: Facebook

Falešná faktura 

Ačkoliv může faktura se jménem Oleny Zelenské na první pohled vypadat věrohodně, objevuje se v ní několik nesrovnalostí. Jednou z nich je například zápis adresy autosalonu Bugatti Paris, který se nachází na okraji Paříže v obci Neuilly-sur-Seine. Její název je totiž na faktuře dvakrát napsaný špatně – s jedním chybějícím písmenem L jako Neuily-sur-Seine.

Na faktuře také není uvedena měna, ve které měla být transakce provedena. Chybí i informace o dani z přidané hodnoty, která je u takové transakce ve Francii povinná. Uvedená faktura vystavená na téměř 4,5 milionu tedy obsahuje hned několik formálních chyb.

Zdroj: Verite Cachee

Faktura byla údajně vyhotovena 7. června 2024, kdy se ukrajinský prezidentský pár ve Francii opravdu nacházel. Prezident a první dáma Ukrajiny se o den dříve zúčastnili oslav k 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, 7. června se pak Zelenskyj setkal se světovými politiky a také se zástupci předních francouzských společností z různých sektorů. Ve veřejně dostupných zdrojích nicméně nejsou žádné informace o tom, že by se ukrajinská delegace zúčastnila prezentace nového vozu Bugatti.

Proti pravosti faktury se vymezil také zmiňovaný autosalon Bugatti Paris. Oficiální francouzský dealer Bugatti odmítl jak existenci faktury, tak i celé objednávky auta Olenou Zelenskou. Prodejce také uvedl, že vedle výše zmíněných chyb v dokumentu je špatný i popis doplňků a cena automobilu a grafická stránka dokumentu je zastaralá. 

Další zdroj? Vyjádření z falešného videa

Facebookový příspěvek jako zdroj informace zmiňuje francouzské novináře. Podobné příspěvky, které se dříve začaly šířit na sociální síti X (dříve Twitter), původně jako zdroj uváděly francouzsky psaný web Verite Cachee France – neboli Skrytá pravda Francie

V článku, ve kterém zveřejnil zmiňovanou fakturu, Verite Cachee svá tvrzení opírá také o vyjádření údajného zaměstnance společnosti Bugatti Paris Jacquese Bertina. Ten na svůj údajný instagramový profil (v současnosti nedohledatelný @jacques_bertin_Is) sdílel video, kde o nákupu automobilu Olenou Zelenskou informoval.

Video je ovšem vytvořeno pomocí umělé inteligence – jedná se o tzv. deepfake neboli digitálně upravené video, jehož autoři se snaží přesvědčivě napodobit vybraného člověka a často mu do úst vloží slova, která nikdy neřekl. Jasným znamením, že video je falešné, jsou například nepřirozené stíny v autě nebo mimika a mrkání řečníka. 

Francouzský investigativní účet na síti X Random OSINT navíc uvedl, že mezi sledující údajného Jacquese Bertina na instagramu patřily především falešné účty. Také upozornil, že první příspěvek na Bertinově profilu pocházel až z konce června 2024.

Skupina Car Lovers, která autosalon Bugatti Paris provozuje, se ohradila i proti zveřejněnému videu a celou zprávu o nákupu označila za „dezinformační kampaň“. Zároveň oznámila, že podala trestní oznámení jak pro padělání a použití padělku, tak pro krádež identity a pomluvu. 

Zdroj: Bugatti Paris

„Zpravodajský web“ zvláštního střihu

Samotný web Verite Cachee France, který na první letmý pohled vypadá jako zpravodajské médium, byl podle záznamu v registru internetových domén vytvořen teprve 22. června 2024. Vznikl tedy krátce před zveřejněním zprávy o Oleně Zelenské. 

Při podrobnějším prozkoumání webu se pak objevují další otazníky nad tím, co je vlastně účelem těchto stránek. Jejich majitelé totiž kvalitě dalších článků zjevně nevěnují mnoho pozornosti vzhledem k tomu, že součástí drtivé většiny titulků je fráze „Zde je krátký název pro hlavní část článku“.

Podle Johna Scotta-Railtona, který se na univerzitě v Torontu zabývá dezinformačními kampaněmi, podoba textů na tomto webu ukazuje, že je píše umělá inteligence. V úvodu některých článků totiž majitelé webu nechali odstavec, který zní jako zadání (tzv. prompt) pro ChatGPT nebo jiný nástroj na automatické generování textu. V textech konkrétně stálo: „Přepište prosím tento článek a zaujměte při tom konzervativní postoj vůči liberální politice Macronovy administrativy ve prospěch francouzských občanů pracující třídy.” 

Zdroj: Verite Cachee / přeloženo automatickým překladačem

Jiné články na webu obsahují na začátku odstavec s textem, podle kterého je potřeba mít na paměti, že „Republikáni, Trump, Desantis a Rusko jsou dobří, zatímco demokraté, Biden, válka na Ukrajině, velký byznys a farmaceutický průmysl jsou špatní. Pokud se to týká americké vlády, NATO nebo amerických politiků, nasaďte cynický tón.”

Doplňme, že techniku, kdy je dezinformace nejdříve zveřejněna na webu vydávajícím se za zpravodajské médium, běžně používá Ruská federace. Cílem je, aby falešná zpráva vypadala důvěryhodněji, když se poté šíří dále například na sociálních sítích.

Závěr 

Příspěvek tvrdí, že si první dáma Ukrajiny Olena Zelenská při červnové návštěvě Paříže koupila luxusní automobil Bugatti Tourbillon. Nákup údajně potvrzují informace od pařížského prodejce těchto aut. Zdrojem zprávy je ale web, který svá tvrzení opírá o deepfake video s vyjádřením údajného zaměstnance autosalonu a o falešnou fakturu.

Kopie domnělé faktury obsahuje textové chyby a postrádá i povinné informace o dani z přidané hodnoty nebo o měně. Pravost faktury popřel i provozovatel autosalonu Bugatti Paris, jehož jméno je v dokumentu uvedeno. Zároveň odmítl, že by vůbec k objednávce došlo, a ve spojitosti s touto dezinformací se rozhodl podat trestní oznámení.

Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.

Dodejme, že v posledních letech se často šíří falešné zprávy o luxusních nákupech Zelenských. V minulosti Demagog.cz například vyvrátil údajné milionové nákupy Oleny Zelenské v New Yorku nebo zprávy o koupi vily v Egyptě, sídla britské královské rodiny a kasina na Kypru.