Symbol zelené žáby zůstává, „nové logo“ na zmrzlinách označuje rostlinný původ

Příspěvek varuje před změnou loga Rainforest Alliance, která je konspiračními teoretiky spojována s Billem Gatesem. Organizace však ve skutečnosti nadále používá symbol zelené žáby. Nové logo s třemi lístky je jen marketingovým označením pro veganské zmrzliny značky Magnum a nijak nesouvisí s Rainforest Alliance.

Meta fact-check 1. února 2024

Na Facebooku se objevil příspěvek, který tvrdí, že logo Rainforest Alliance s žábou bylo nahrazeno novým logem se třemi lístky a nápisem „plant based indulgence“. Cílem má být údajně zmatení zákazníků, kteří „odhalili“ souvislost s původním logem a nadací Billa Gatese. 

Zdroj: Facebook

 

Rainforest Alliance je nezisková organizace, která se soustředí na ochranu lesů, farem a lidských práv. Její logo se zelenou žábou lze najít na produktech, které obsahují certifikovanou přísadu, která byla vyrobena v souladu se třemi pilíři udržitelnosti – sociálním, ekonomickým a ekologickým. Výrobce, který chce pro své produkty získat certifikaci Rainforest Alliance, musí splnit požadované standardy (.pdf) a farma, ze které výrobce odebírá daný produkt, musí projít auditem provedeným příslušnou autoritou (.pdf).

Pro označení certifikace Rainforest Alliance se dlouhodobě používá právě symbol se zelenou žábou, k žádné změně loga na symbol tří zelených lístků nedošlo. Ten je, stejně jako slogan „plant based indulgence“ (v překladu „požitek rostlinného původu“), který symbol doplňuje, ve skutečnosti součástí kampaně s veganskými produkty značky Magnum od společnosti Unilever. Magnum tak označuje své zmrzliny vyrobené na rostlinné bázi. Typický je pro tyto produkty také tmavě zelený obal se vzorem zlatých lístků.

Zdroj: Košík.cz

 

Vzhledem k tomu, že Magnum do svých zmrzlin přidává vanilku a kakao pocházející z farem certifikovaných Rainforest Alliance, na některých produktech je možné najít obě loga: Symbol tří zelených lístků označující to, že je zmrzlina veganská a také symbol zelené žáby odkazující na původ kakaa a vanilky.

Konspirační teorie

Symbol s žábou na potravinách je častým terčem nejrůznějších konspiračních teorií. Na sociálních sítích se objevuje například interpretace samotného loga, podle které se má jednat o jedovaté žáby z deštných pralesů. Symbolem Rainforest Alliance je však listovnice červenooká, která jedovatá není a vyskytuje se v oblastech, kde zakladatelé organizace začali pracovat na ochraně životního prostředí. Jeho dobrý stav značí právě zdravá populace žab, které slouží jako tzv. bioindikátory.

 

Facebookový příspěvek také Rainforest Alliance spojuje s Billem Gatesem. Ten bývá terčem nejrůznějších konspiračních teorií, především v souvislosti s očkováním proti covidu-19. S Rainforest Alliance je spojován kvůli finanční podpoře, kterou organizaci v minulosti poskytla jeho nadace. Ta totiž investovala i do vývoje očkování na bázi mRNA technologie. Nejspíše proto vznikla i další konspirační teorie, která tvrdí, že potraviny s logem žáby tuto technologii obsahují.

Financování Rainforest Alliance

Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytla v roce 2007 organizaci Rainforest Alliance grant na rozvoj zemědělství v Africe v hodnotě zhruba 5,3 milionu dolarů. Další příspěvek nadace poskytla v roce 2019 (.pdf, str. 39). Podle dostupných dokumentů se tentokrát nejednalo o víc než 10 tisíc dolarů.

Rainforest Alliance založil v roce 1986 Daniel Katz. Organizace je z více než 60 % financována licenčními poplatky. Platí je společnosti, které prodávají zboží z certifikovaných farem. Zhruba 20 % příjmů tvoří vládní granty, příspěvky nadací činí dle poslední aktualizace 8 %. Grant od nadace Billa Gatese tedy netvoří většinový podíl. Bill Gates není ani členem vedení nebo představenstva Rainforest Alliance. Z dostupných zdrojů tedy nevyplývá, že by měl v organizaci jakýkoli vliv.

Závěr

Organizace Rainforest Alliance nezměnila své logo a nadále používá symbol s žábou, která na potravinách značí, že daný produkt obsahuje certifikovanou přísadu. Logo „plant based indulgence“ se třemi lístky je marketingový nástroj značky Magnum, která takto označuje své veganské produkty. Bill Gates v minulosti Rainforest Alliance poskytl grant, organizaci však nevlastní ani ji z většiny nefinancuje. Produkty s logem zelené žáby nejsou nijak škodlivé, symbol pouze představuje záruku udržitelnosti jedné z ingrediencí. V rámci naší spolupráce se sítí Facebook proto příspěvek hodnotíme jako nepravdivý.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů