Tak to vypadá, když okupanti vyráží na frontu

Na facebooku se šíří video, ve kterém údajně ukrajinští obyvatelé vesele vítají ruské vojáky a darují jim jídlo a pití. Autor příspěvku ironicky uvádí, že takto to „vypadá, když přijíždějí OKUPANTI“, čímž naznačuje, že Ukrajinci ruskou armádu vidí rádi. Ve skutečnosti se ovšem jedná o záběry z ruského Dmitrovsku z roku 2022 –⁠⁠⁠⁠⁠ lidé vítající vojáky jsou tedy obyvatelé Ruska.

Meta fact-check 1. března 2024

Na sociálních sítích se šíří video, které zobrazuje, jak lid radostně vítá přijíždějící ruské vojáky, mává jim a předává jim jídlo a pití. Někteří obyvatelé také v rukou drží rudé vlajky bývalého Sovětského svazu nebo současného Ruska.

Podle facebookového příspěvku to takto „vypadá, když přijíždějí OKUPANTI,“ čímž autor příspěvku naznačuje, že se jedná o Ukrajince vítající příjezd ruských vojáků. Na jiných platformách se video také objevuje například v souvislosti s nedávným dobytím města Avdijivka v Doněcké oblasti na Ukrajině. Video ovšem ve skutečnosti pochází z dubna 2022 a vojáky nevítají Ukrajinci ale Rusové.

Zdroj: Facebook

Jeden z prvních výskytů videa pochází z webu ruské zpravodajské agentury Orelgrad z 11. dubna 2022. Podle článku video zachycuje ruské jednotky směřující na Ukrajinu, které projíždějí městem Dmitrovsk v Orelské oblasti. Obyvatelé ve videu vojákům zjevně dávají zásoby jídla a pití.

Záběr Sovětské ulice v ruském Dmitrovsku z 26. června 2021, Zdroj: Yandex 

 

Že se jedná přímo o ruské město Dmitrovsk a nikoliv o Ukrajinu lze ověřit porovnáním záběrů z videa s fotkami dostupnými v mapových službách vyhledávače Google nebo ruského Yandex. Hlavní silnice protínající Dmitrovsk nese v obci název „Ulitsa Sovetskaya“ tedy Sovětská ulice. Po této silnici vojáci ve videu jedou a v záběrech můžeme vidět například teleradiový vysílač, obchod Pyaterochka (Пятерочка) s výrazným červeným logem nebo podlouhlou růžovou budovu. Vzhled ulice i alej stromů na levé straně odpovídají skutečnému vzhledu Sovětské ulice v Dmitrovsku, jak můžeme vidět v přiloženém obrázkovém porovnání.

Srovnání záběrů z videa se snímky Sovětské ulice v Dmitrovsku, Zdroj: Yandex  

 

Přesné místo pořízení videa dříve určil také twitterový (nově platforma X) účet @EjShahid, který se zabývá geolokací videí a obrázků z probíhající ruské války na Ukrajině.

Závěrečné hodnocení

Ve sdíleném videu se tedy skutečně jedná o ruské vojáky, ti jsou ale vítáni ruskými občany, kteří je na jaře 2022 ve městě Dmitrovsk vítali a obdarovávali je při jejich cestě na Ukrajinu. Nejedná se tedy o veselé Ukrajince vítající ruské okupanty, jak naznačuje facebookový příspěvek. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto příspěvek označili jako nepravdivý.