Video s nemilosrdnými ukrajinskými vojáky je zinscenované
Po Facebooku se šíří video, na kterém mají ukrajinští vojáci bez slitování postřílet vzdávající se ruské protivníky. Několik jeho aspektů ale napovídá, že není autentické a zjevně se jedná o sehranou scénu. Zdánlivě zastřelený ruský voják se například po pár vteřinách posune do jiné polohy. Další výstřely pak na jeho tělo naopak nemají žádný viditelný dopad.
Meta fact-check 1. března 2024
Facebookové video je zachyceno kamerou údajného ukrajinského vojáka, jehož kolegové mají nemilosrdně postřílet vzdávající se ruské protivníky. Ti na začátku videa odhazují zbraně a dávají ruce nad hlavu. Následně padají k zemi po údajných zásazích střelami. „Ukrajinští“ vojáci pak ke svým postřeleným protivníkům přiběhnou a z bezprostřední blízkosti do nich ještě znovu vystřelí.
Příspěvek je doplněn textem: „❗18+ Z kamery již mrtvého prasete ze 3. speciální brigády Azov. Na videu: ruští kluci odhodili zbraně a začali se vzdávat, načež je bezbranné nacisti zastřelili…“
Podezřelé prvky videa
Na videu je ale na první pohled zvláštní, že údajný ruský voják, jenž po prvním zásahu padne bezvládně k zemi, po několika vteřinách rychle zvedne pravou paži a posune ji výš na okraj zákopu (čas 0:09).
Samotný pád přitom nenaznačoval, že by údajný voják měl být schopen jakéhokoliv pohybu, natož pak v takové rychlosti. Po zvláštním pohybu paže k němu následně přistoupí jeho údajný protivník, jenž ho má z bezprostřední blízkosti střelit podruhé. Po tomto zásahu už se ale tělo údajného ruského vojáka vůbec nepohne a ani na jeho zádech není vidět žádná známka pronikající kulky.
Další zvláštností je samotné prostředí incidentu – vše se odehrává v zákopu, který ale ani zdaleka nepřipomíná bitevní pole rusko-ukrajinské války. Zákop na videu je totiž nezvykle široký a patrně by tak byl velmi zranitelný vůči nepřátelskému dělostřelectvu. Dostupné fotografie a záběry z konfliktu přitom zpravidla ukazují zákopy úzké a hluboké (video, čas 12:21). Obvykle se v nich také vyskytuje (video, čas 10:35) množství nepořádku.
Údajný ukrajinský voják má na videu také nasazeny taktické brýle od ruského výrobce „Splav“. Brýle stejné značky v minulosti používali například tzv. „Zelení mužíci“, kteří se v roce 2014 podíleli na anexi Krymu. Tito vojáci sice byli neoznačení, později se ale zjistilo, že šlo o příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU a že poloostrov obsadili na rozkaz Vladimira Putina. Tento typ taktických brýlí je relativně dostupný, ukrajinští vojáci ho ale běžně nepoužívají. Nenosí je ani členové ukrajinské 3. speciální brigády, což je patrné i z jejich videí.
Autor příspěvku také tvrdí, že útočníci ve videu jsou příslušníci ukrajinské 3. speciální brigády, na vojenských uniformách ale chybí její znak. Na oblečení jejích členů se přitom často vyskytuje, což dokládají videa z oficiálního YouTube kanálu jednotky či účtu na Facebooku. Jediným prvkem uniformy, který tak připomíná skutečné ukrajinské vojáky, jsou modré pásky (video, čas 0:22) přes obě paže. Oblečení i zbraně údajných útočníků jsou navíc na poměry zákopového boje neobvykle čisté a zbraň vojáka, z jehož pohledu je video natočené, má sklopené mířidlo a uzavřený prachový kryt (video).
Samotné video se poprvé objevilo 26. února na sociální síti Telegram. Příspěvek pochází z anonymního ruského kanálu, jenž má na profilové fotografii písmeno Z, tedy symbol ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Kanál pravidelně sdílí proruský obsah a informuje o údajných úspěších ruské armády na frontě.
Závěr
Ověřované video obsahuje nezvykle vysoký počet nesrovnalostí a podezřelých aspektů. Zejména rychlý pohyb údajného vojáka, jenž chvíli předtím padl bezvládně k zemi, ukazuje na to, že video není autentické. Zjevně se tedy jedná o sehranou scénu, kterou autoři vytvořili s cílem obvinit ukrajinskou stranu ze zabíjení vzdávajících se protivníků. Z těchto důvodů jsme proto video označili v rámci naší spolupráce s Facebookem jako nepravdivé.