Zinscenované video pochází z okupovaného Donbasu

illustration
Na facebooku se šíří video, v němž údajní ukrajinští vojáci v autě se symbolem nacistického Wehrmachtu zastaví řidičku s dítětem. Jeden z vojáků ji následně uráží a zastrašuje. Záběry nicméně byly natočeny na území, které je kontrolované Ruskem a zvuk byl navíc do videa doplněn. Falešné video sdílelo i ruské ministerstvo zahraničí. Poté, co na nesrovnalosti v záznamu začali upozorňovat mj. ruští blogeři, však nakonec svůj příspěvek smazalo.

Meta fact-check 29. března 2023

Dění ve videu

Zmíněné video, které se nejdříve šířilo na ruských sociálních sítích a později ho začali sdílet i čeští uživatelé facebooku, bylo údajně natočeno 24. března. Jedná se o záznam pořízený palubní kamerou, vidět lze tedy jen výhled z vozu.

Samotné video začíná tím, že řidičku auta předjíždí vojenské terénní auto, které má na dveřích kufru vylepenou ukrajinskou vlajku a tzv. Balkenkreuz, tedy symbol používaný nacistickým Wehrmachtem (.pdf, str. 17). Poté auta zastavují a z vozu v záběru vystupují dva údajně ukrajinští vojáci. Jeden z nich přichází k autu, ve kterém podle hlasů na záznamu (video) cestuje žena s malým dítětem.

Voják ženu nejdříve kritizuje za to, že podle něj předjela vojenskou kolonu, a chce po ní, aby předložila doklady. Následně ji uráží kvůli tomu, že mluví rusky. Poté je slyšet zvuk rozbíjejícího se skla (video, čas 1:25). Žena i dítě vyděšeně křičí, potom muž odstupuje od vozu a při odchodu ještě několikrát výstražně vystřelí z pušky. Vojáci nastupují do auta, otáčí se a odjíždějí, čímž video končí.

 

Zdroj: Twitter / Russian Embassy, UK

 

Nesrovnalosti na nahrávce

Zaměřme se nejdříve na zmíněný okamžik, kdy muž ženě nadává a poté se ozývá zvuk tříštícího se skla (video, čas 1:23). Upřesněme, že v záběru palubní kamery nejsou vidět boční okénka auta. Problémem, kterého si v daný moment může všimnout i běžný divák, je zde skutečnost, že se při údajném rozbíjení skla vůz vůbec nepohne a záběr zůstává zcela statický. Na začátku videa (čas 0:00–0:11) je přitom kvůli otřesům při jízdě vozu záznam rozkolísaný. Zvuková stopa videa byla tedy zjevně do záběru doplněna později.

Další nesrovnalostí je pak i místo údajného incidentu. Podle zjištění investigativní platformy GeoConfirmed byla totiž nahrávka natočena na místě, které se nachází východně od města Doněck. Tedy v oblasti, jež v té době byla (a stále je) okupovaná a kontrolovaná ruskými ozbrojenými silami a nachází se zhruba 20 km za frontovou linií. V oblasti se tak zjevně nemohli volně pohybovat ukrajinští vojáci.

Při určení místa platforma GeoConfirmed vycházela například ze záběrů na začátku videa (čas 0:00–0:11), na kterých lze vidět stožáry vysokého napětí. Jejich rozmístění, křížení i křížení cesty podle leteckých map odpovídá místu u města Makijivka na předměstí Doněcka.

 

Pohled na místo v mapě, modře a zeleně jsou označeny stožáry dle záběrů z videa. Zdroj: Telegram / @Horevica

 

Přesné souřadnice zveřejnil vpodvečer 27. března mj. i telegramový kanál Moscow Calling. Text se souřadnicemi tehdy doplnil fotografiemi přímo z místa, které zachycují cestu a stromy a které mu poslal jeden z jeho čtenářůreakci na popisované video.

 

Srovnání záběru z videa (nahoře) se snímkem z místa (dole). Zdroj: Telegram / MoscowCalling

 

Odezva na sítích

Video na sociálních sítích sdílela řada profilů, mezi nimi například i ruský telegramový kanál Zápisky veterána s více než 300 tisíci sledujícími. Poté, co platforma GeoConfirmed a další lidé upozornili na nesrovnalosti v nahrávce, tento kanál ještě 27. března večer vydal příspěvek, v němž sám uznal, že se jedná o falešné video.

Videozáznam původně 27. března na twitteru zveřejnilo i ruské ministerstvo zahraničí. Potom, co vyšlo najevo, že nahrávka byla natočena na území okupovaném Ruskem, však nakonec tento tweet ze svého účtu odstranilo.

Závěr

Video, které se nyní šíří na sociálních sítích, údajně zachycuje incident, během něhož měl ukrajinský voják urážet a zastrašovat ženu za to, že mluví rusky. Video je ale falešné: místo, na kterém byla nahrávka natočena, dlouhodobě bylo (a v době šíření videa stále je) okupováno Ruskem a nachází se cca 20 km za frontovou linií. Zvuková stopa videa byla navíc zjevně k záběrům doplněna dodatečně.

Z těchto důvodů jsme proto výskyty tohoto videa v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé. Na úplný závěr doplňme, že nahrávku původně sdílelo i ruské ministerstvo zahraničí. Poté, co vyšly najevo výše uvedené informace, však příspěvek smazalo.