Video s tabletami v sušence pochází z Kurdistánu, laboratorní testy přítomnost tablet vyvrátily
Video, původem z Iráckého Kurdistánu, zachycuje sušenky, ve kterých byly údajně nalezeny smrtící pilulky. Sušenky tureckého výrobce však byly laboratorně testovány a přítomnost pilulek popřel nejen turecký výrobce, nýbrž i Ministerstvo zdravotnictví Kurdistánu.
Meta fact-check 12. července 2024
Na Facebooku se šíří příspěvek s videem, ve kterém muž rozbaluje kokosovou sušenku značky Luppo, rozmačkává ji v rukou a ukazuje, že jsou v ní zapečeny dvě bílé pilulky. Popisek tvrdí, že se tyto sušenky prodávají v Brazílii a ve Venezuele, a že tablety způsobují plicní selhání a tachykardii (neobvykle vysokou srdeční frekvenci).
Znovu na scéně
Video s údajně nebezpečnými tabletami v sušence Luppo není žádnou novinkou. Na sociálních sítích se šíří v různých verzích a jazycích. Ta původní byla publikována na YouTube v říjnu 2019. Muž ve videu mluví podle tureckého fact-checkingového webu Teyit kurdským dialektem Sorání, který je oficiálním jazykem Iráckého Kurdistánu. Video bylo tedy pravděpodobně natočené v severovýchodním Iráku.
Prohlášení výrobce
Značka Luppo patří pod tureckou firmu Şölen, která pro server Snopes potvrdila, že kokosovou sušenku vyrábí, ale prodává ji pouze v Iráku. Mluvčí společnosti dodal, že při výrobě produktů Luppo je využíván systém blokující všechny částice větší než 700 mikronů (0,7 milimetrů) na výšku nebo na šířku. Tablety ukázané na videu však mají rozměry větší.
Společnost Şölen navíc serveru Snopes poskytla několik certifikátů vydaných švýcarskou firmou SGS, která provádí testování a poskytuje inspekční a certifikační služby (.pdf 1, 2, 3, 4, 5, 6).
Expertka na potravinářské inženýrství Petek Ataman pro turecký fact checkingový web Teyit uvedla, že pokud by byly pilulky skutečně součástí výrobního procesu, během pečení by se roztavily nebo zdeformovaly. Ankarské policejní oddělení pro drogovou kriminalitu pro stejný server dodalo, že není možné, aby byly pilulky přidány během výroby, protože by se změnily jejich chemické účinky, a že značku sušenek i balení lze snadno padělat.
Analýza videa
Fact-checkingový server Teyit upozornil i na to, že na rozbalené sušence je vidět malá prohlubeň, která odpovídá místu, kde muž po rozdrobení sušenky najde obě pilulky. Tato skutečnost je jedním z možných vysvětlení, jak se pilulky mohly do sušenky dostat.
Indický web Fact Crescendo zase zmiňuje, že po rozbalení sušenky na chvíli zmizí obě mužovy ruce ze záběru. Článek tímto naznačuje, že sušenka v původním balení a sušenka, která je na videu rozdrobená, není ta samá.
Doplňme, že ve videu nezazní žádná informace o složení tablet ani jejich údajných smrtících účincích. Muž ve videu pouze tablety ukáže na kameru a poznamená, že pochází z Turecka.
Inspekce v Kurdistánu
Podle Ministerstva zdravotnictví Regionální vlády Kurdistánu (KRG) složení sušenek testovalo ředitelství pro zdravotní prevenci v hlavním městě Arbílu a v odebraných vzorcích sušenek Luppo žádné tablety nenašel. Ředitel ústavu uvedl, že produkt prošel i laboratorními testy. Ministerstvo zdravotnictví Kurdistánu prohlášení zveřejnilo na svém facebookovém účtu spolu s videem, na kterém pracovník ředitelství otevírá několik sušenek Luppo a ukazuje, že v nich žádné pilulky nenachází.
V kurdském prostředí se na podzim 2019 šířily i další údajné důkazy o prášcích v produktech značky Luppo. Fotografie ukazují čokoládovou verzi sušenky a v ní opět dvě vsazené pilulky. Tentokrát však není vidět jak byla sušenka rozbalena. Fotky a jedno video na svém facebooku sdílel guvernér okresu Dokan s prohlášením, že v celém okrese budou probíhat inspekce. Ministerstvo zdravotnictví k případu uvedlo, že všechny dovážené produkty jsou před vstupem do regionu kontrolovány a popřelo tak, že by prášky do sušenek přidal výrobce.
Pro kontext je vhodné doplnit, že zhruba ve stejnou dobu, kdy bylo zveřejněno první video se sušenkou, docházelo ke kurdskému bojkotu tureckých výrobků. Tato forma aktivismu byla reakcí na Tureckou ofenzivu v Sýrii v říjnu 2019. Oficiální výzva k bojkotu byla zveřejněna na kurdském zpravodajském serveru ANF News. Nelze tedy vyloučit, že video z Iráckého Kurdistánu bylo natočeno s cílem zdiskreditovat tureckou značku Luppo.
Závěr
V Iráckém Kurdistánu se v roce 2019 šířily fotky a videa sušenek od turecké značky Luppo, která v sobě údajně měla bílé pilulky. Laboratorní testy však žádné pilulky v sušenkách neodhalily. Video navíc může být formou protitureckého aktivismu, jelikož se šířilo v Kurdistánu v době turecké ofensivy proti Kurdům v Sýrii a protestů proti tureckým výrobkům.
Nic nenasvědčuje tomu, že by do sušenek byly během výroby přidány tablety. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook proto příspěvek hodnotíme jako nepravdivý.