Video zaměňuje zdravotní rizika chloroformu a látky obsažené ve vakcíně

Na Facebooku se začalo šířit video, které má varovat před riziky lipidu SM-102 ve vakcíně od Moderny. Autor videa však místo toho uvádí rizika chloroformu, v jehož roztoku je tento lipid někdy uchováván. Při výrobě vakcíny společnosti Moderna se chloroform nepoužívá a vakcína tak tato rizika nenese.

Meta fact-check 25. května 2021

Video poukazuje na látku s označením SM-102, která je obsažena ve vakcíně proti covidu-19 od společnosti Moderna. Na informacích od výrobce této látky chce autor ilustrovat, jak je zdraví nebezpečná.

Nanočástice lipidu SM-102 tato vakcína skutečně obsahuje (str. 2); slouží k zapouzdření (str. 2) nosiče genetické informace viru způsobujícího onemocnění covid-19. Jak fungují mRNA vakcíny, jsme již dříve popsali zde.

Video odkazuje na web společnosti Cayman Chemical, která produkt pod označením SM-102 nabízí. Na této stránce je uvedeno, že se jedná o SM-102 jako roztok v chloroformu, jenž není určen pro použití u lidí ani zvířat.

Autor toho však nedbá a přechází na dokument s informacemi o bezpečnosti produktu. Zde je opět uvedeno (str. 6), že se jedná o roztok v chloroformu, jenž představuje 90 % (str. 3) celkového obsahu. Nicméně autor i tak nesprávně připisuje zdravotní rizika roztoku lipidu SM-102 samotnému. Uvádí, že SM-102 je hořlavá karcinogenní látka, která způsobuje neplodnost, poškození nenarozeného plodu a nervového systému, jater, ledvin a dýchacích cest. Vše je v dokumentu skutečně uvedeno (str. 1), platí to však pro roztok jako celek, respektive chloroform, ne pro SM-102.

To potvrzuje ve svém prohlášení z května 2021 i výrobce Cayman Chemicals: “Jako běžné rozpouštědlo, chloroform má několik známých závažných rizik, které jsou uvedeny v SDS (výše uvedeném dokumentu s informacemi o bezpečnosti, pozn. Demagog.cz) Cayman Chemicals. Ani Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH), ani Registr toxických účinků chemických látek (RTECS) či databáze seznamu klasifikací a označení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) neuvádějí žádná rizika spojená s SM-102.” (překlad Demagog.cz).

Lipid SM-102, který se používá při výrobě vakcíny společnosti Moderna, není rozpuštěn v chloroformu. SM-102 se při výrobě vakcíny rozpouští v ethanolu, smíchá s molekulou mRNA a následně se ethanol odfiltruje. Chloroform není do výroby vakcíny nijak zapojen.

Agentura AP dodává, že podle odborníků není nutné se obávat použití SM-102 ve vakcínách. „Množství lipidů použitých ve vakcíně je velmi malé,“ uvedla v e-mailu Lisa Morici z Lékařské fakulty Tulane University. „Naše vlastní buněčné membrány jsou složeny z lipidů," dodala.

Příspěvky spojující vakcínu společnosti Moderna se zdravotními riziky (roztoku SM-102 a) chloroformu se na sociálních sítích šířily již dříve, věnoval se jim např. fact-checkingový web PolitiFact či agentury AP a AAP.

Námi ověřované video vyjmenovává rizika spojená s chloroformem a nesprávně je připisuje lipidu SM-102, respektive vakcíně společnosti Moderna jako takové. Výskyty tohoto videa jsme tedy v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů