Vít Rakušan kritizoval násilí před Muzeem, o dezolátech ani proruském póvlu ale nemluvil

Podle příspěvku, který se šíří po facebooku, měl Vít Rakušan mluvit o lidech, kteří v sobotu 11. března demonstrovali na Václavském náměstí, jako o „dezolátech“ a „proruském póvlu“. Sdílené citace jsou ale smyšlené, Rakušan se takto o demonstrantech ani organizátorech akce nevyjádřil.

Meta fact-check 14. března 2023

Facebookový příspěvek obsahuje dvě tvrzení, která údajně ministr vnitra Vít Rakušan řekl po demonstraci „Česko proti bídě“, jež proběhla na Václavském náměstí 11. března 2023. Vít Rakušan měl konkrétně mluvit o „dezolátech“ a „proruském póvlu“ na Václavském náměstí a 18 lidech, kteří se „pokusili vniknout do budovy Národního muzea s cílem hanobit státní symbol.“ V následujících odstavcích se proto podrobně zaměříme na obě citace, které jsou připisovány Vítu Rakušanovi.

Zdroj: Facebook

demonstraci i následnému incidentu před Národním muzeem, do kterého se někteří účastníci snažili dostat, aby strhli ukrajinskou vlajku z fasády, se ministr vnitra Vít Rakušan opakovaně veřejně vyjádřil. V žádném z jeho komentářů pro média či na sociálních sítích ale nepoužil slova o „dezolátech“, „proruském póvlu“ či hanobení státního symbolu.

Rakušanova vyjádření

Vít Rakušan se k dění na Václavském náměstí vyjádřil na svém facebookutwitteru již v den konání demonstrace, tedy 11. března. Požadavky organizátorů demonstrace označil za projev jejich mravní bídy a útok na Národní muzeum byl podle něj nepřijatelný a nepřípustný.

Podobná slova použil Rakušan také ve vyjádření pro ČTK a další média. V mediální databázi Newton ale nejsou dohledatelná žádná další vyjádření, která by odpovídala údajným citacím, které se šíří na facebooku.

Události ze sobotního odpoledne Vít Rakušan komentoval (video, čas 51:13) také v neděli 12. března v Otázkách Václava Moravce. Tam mj. řekl (čas 55:31), že se útok na Národní muzeum netýkal obav lidí z ekonomických problémů, ale měl proruský, protiukrajinský akcent.

V žádném veřejném vyjádření tedy Vít Rakušan slova o „dezolátech“, „proruském póvlu“ či hanobení státního symbolu nepoužil. Citace, které se šíří na facebooku, jsou tak zjevně smyšlené. Ostatně tento příspěvek není prvním případem, kdy jeho autor, Aleš Svoboda, sdílel smyšlené výroky. Výskyty příspěvku s falešnými citacemi jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.

Vojenští policisté a hanobení státního symbolu

Ve smyšlených citacích je mj. uvedeno, že „bylo zatčeno 18 lidí, kteří se pokusili vniknout do budovy Národního muzea s cílem hanobit státní symbol. V ČR je toto zákonem ošetřeno“. Důvodem zadržení několika demonstrantů, kteří se snažili násilně strhnout ukrajinskou vlajku (dle pozdější tiskové zprávy Policie ČR se jednalo o 20 lidí), bylo ale neuposlechnutí výzvy policie. Ta totiž opakovaně vyzývala skupinu demonstrantů k opuštění (video, čas 1:54) prostoru před budovou Národního muzea s tím, že v případě neuposlechnutí může být proti nim použito donucovacích prostředků. 

Zmíněné hanobení státního symbolu jiného státu ale český právní řád nezná. Ten chrání jen české státní symboly – pokud někdo např. hrubě zneváží českou státní vlajku, může se dopustit přestupku (nikoliv trestného činu) a dostat pokutu ve výši až 30 tis. Kč.

Autor smyšlených citací zmiňuje také vyslání českých vojenských policistů na Ukrajinu. Vláda Petra Fialy totiž 8. března schválila zapojení až patnácti příslušníků Vojenské policie Armády ČR do vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Vláda svým rozhodnutím zareagovala na výzvu Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který žádal státy o pomoc při vyšetřování zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Vyslání vojenských policistů, kteří by měli působit buď přímo na Ukrajině, nebo i v centrále soudu v Nizozemsku, ještě musí odsouhlasit Parlament.