Demagog.cz

Volby 2017: Lídr SPO v ČRo

Strana práv občanů vybrala jako svého superlídra do voleb Františka Ringo Čecha. Ten tak Zemanovce zastupoval i v rozhovoru pro Český rozhlas, kde mluvil o svých postojích k různým otázkám. Rozhovor jako takový nebyl příliš obsáhlý, co se počtu faktických výroku týče. V nich pak Čech mluvil zejména o Evropské unii.

Ověřili jsme
Český rozhlas ze dne 6. října 2017 (moderátor Vladimír Kroc, záznam)

1 z celkově 3 ověřených výroků

František Čech

František Čech

Já nejsem proti Evropský unii, nakonec jsem pro ni hlasoval jako poslanec

František Čech byl poslancem ve volebním období 1996–1998, a to za ČSSD. Není jasné, o kterém hlasování aktuální superlídr Strany práv občanů ve skutečnosti mluví. O vstupu České republiky do Evropské unie (resp. o kroku, který k tomu vedl) se v daném období nehlasovalo.

Pokud bychom měli pouze krátce připomenout historii vstupu ČR do EU, tak v roce 1996 podal předseda vlády Václav Klaus přihlášku ČR do tohoto uskupení. Po vyjednávání o podmínkách byla dohodnuta přístupová smlouva, kterou schvalovaly členské státy unie, Evropský parlament a v České republice pak občané ve všelidovém referendu. V něm pro vstup hlasovalo bezmála 3 a půl milionu občanů (77 % voličů při 55% účasti).

Výrok Františka Čecha tedy hodnotíme jako nepravdivý, jako poslanec „pro Evropskou unii“ v období svého mandátu v letech 96–98 nehlasoval, hlasování pro/proti v té době v Poslanecké sněmovně neproběhlo.