Vystoupení Dr. Bhakdiho dezinterpretováno facebookovými příspěvky

illustration
Podle příspěvků na sociální síti Facebook měl Dr. Sucharit Bhakdi na konferenci prohlásit, že epidemie covid-19 již skončila, testy vedou k falešným výsledkům a že samotný virus způsobující covid-19 již existuje několik desítek let. Slova kontroverzního doktora Bhakdiho jsou však prezentována jinak, než jak je skutečně uvedl.

Meta fact-check 12. října 2020

Sociální síti Facebook se šíří citát, přisuzovaný Dr. Sucharitovi Bhakdimu. Ten měl na nespecifikované konferenci prohlásit: „Epidemie skončila v celém Řecku i v celé Evropě! Testy, které používáte PCR, jsou falešné a dávají vám falešné výsledky a čím více testů, tím více falešných výsledků vychází v počtu a procentech… Není to nový virus, ale sleduje nás už mnoho desítek let“. 

Doktor Bhakdi s podobnými výroky vystoupil na online konferenci nazvané Věda a společnost v pandemické válce 20. září 2020. Jednalo se o dvoudenní konferenci, která byla kritizována jako pseudovědecká například řeckým fact-checkingovým projektem Ellinika.

Sucharit Bhakdi doslova uvedl: „Epidemie skončila. To můžete vidět ve statistikách, které jsou zaznamenané pro celý svět a zejména pro Řecko a Evropu. Toto je naprosto jasné. Jakákoliv druhá vlna, o které lidé mluví, je nepravdou. 

Je to kvůli testům, které se provádějí v příliš vysokém počtu. Protože tento test nikdy nebyl validován a nikdy nebyl povolen k použití jako diagnostický nástroj. Test může dát chybný výsledek, a kvůli takovému chybnému výsledku, čím víc testů provedete, tím více chybných čísel máte. Kdykoliv vám někdo řekne, že počty případů se zvyšují, musíte se zeptat na to, jaké je procento pozitivních testů z celkového počtu testů. Jaké je procento, ne jaký je počet. A pokud je toto procento nižší než 2,5, můžete na to rovnou zapomenout, není to pravda. A toto číslo je velmi důležité – jaké je procento testů, které byly pozitivní.

Další velmi dobrá zpráva je, že jelikož je pandemie za námi, můžeme se podívat zpět na to, jak nebezpečný tento virus skutečně byl. (...) Tento virus dělá to, co jeho bratři a sestry, jeho předkové, dělali posledních 2,5 tisíce let od doby, kdy se Řecko stalo kolébkou kultury. Popravdě, není to nový virus, jak vám říkají. Byl mezi námi od počátku věků – je to koronavirus“.

Námi ověřované příspěvky na Facebooku se tedy s výroky Dr. Bhakdiho značně rozcházejí: Předně lékař zde jen poukazuje na jistou chybovost prováděných testů a netvrdí, že testy jsou zcela „falešné“. Pokud je do 2,5 % testů pozitivních, vyzývá k tomu, aby lidé počty pozitivních testů nebrali v potaz. Pro srovnání: poslední dostupná data k datu našeho ověření (z 10 října 2020) ukazují 26,2% podíl pozitivních testů v ČR. Bhakdi řekl, že s vyšším počtem testů se zvyšuje počet, nikoli podíl chybných výsledků. Dodejme, že přesnost PCR testů není stoprocentní, ovšem je velmi dobrá.

Kde ověřované příspěvky citují Dr. Bhakdiho vhodně, je v jeho tvrzení, že zde nejde o nový virus. Taková citace je však krajně zavádějící, jelikož Bhakdi zjevně nehovořil o viru SARS-CoV-2 způsobujícím nemoc covid-19, nýbrž obecně o rodině koronavirů, do které SARS-CoV-2 spadá. O podobné záměně jsme psali již dříve zde.

Dr. Bhakdi skutečně tvrdil, že epidemie skončila. Jakkoli zde je lékař citován správně, musíme poznamenat, že jeho slova neodpovídají realitě: počty nakažených nemocí covid-19 globálně v Evropě rostou. Poslední dostupné údaje k datu našeho ověření, za 10. říjen, ukazují příbytek 304 tisíc nakažených a 4,3 tisíce obětí.

Pro kontext se musíme věnovat i osobě profesora Sucharita Bhakdiho. Už v květnu 2020 byl jedním ze signatářů dopisu odsuzujícího opatření proti šíření koronaviru. Německý medicínský web Medical Tribune uvádí, že „drtivá většina odborníků“ považuje Bhakdiho teze o covid-19 za nevědecké. Jeho tvrzení mnohokrát vyvracely i zpravodajské organizace, jde například o rakouskou stránku Mimikama, německou tiskovou agenturu DPA, rozhlasovou síť SWR3 nebo fact-checkový web Correctiv. Přestože se tedy naše ověření zaměřuje na přesnost citace Dr. Bhakdiho, neznamená to, že jeho slova považujeme za pravdivá.

Samotný příspěvek se poprvé na Facebooku objevil v řečtině již v den konference, na které Sucharit Bhakdi vystoupil, tedy 20. září 2020. Český překlad se začal šířit již den poté, 21. září. Jelikož citace uvedené v příspěvku zahrnují i smyšlené součásti, označili jsme české verze tohoto příspěvku v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako částečně nepravdivé.