Není koronavirus jako koronavirus

V roce 2013 vyšla v týdeníku Květy infografika o novém koronaviru. Dnes ji řada uživatelů sociálních sítí používá jako doklad toho, že nemoc covid-19 má být známá již řadu let. Infografika se však netýká viru SARS-CoV-2 způsobujícího covid-19, ale viru MERS-CoV, který byl objeven v roce 2012.

Meta fact-check 11. září 2020

Samotná infografika byla opravdu vydána v Týdeníku Květy 23. května 2013 a pochází z databáze Graphic News. Zobrazuje výskyt potvrzených případů a úmrtí na tehdy nový typ koronaviru, včetně jeho stručného popisu.

Součástí infografiky je také zmínka o egyptském mikrobiologovi Mohamedu Ali Zakim, který jako první virus izoloval. Z toho můžeme dovodit, že se opravdu jedná o virus MERS-CoV způsobující stejnojmennou nemoc, který tento virolog objevil v červnu 2012 v Saúdské Arábii.

Virus MERS-CoV je koronavirem ze skupiny RNA virů, které způsobují širokou škálu onemocnění, od nemocí z nachlazení přes záněty horních cest dýchacích až po závažná onemocnění, jako jsou SARS, covid-19 či právě MERS (Middle East Respiratory Syndrome – Blízkovýchodní respirační syndrom). Ten se typicky projevuje horečkou, kašlem, dušností, případně zápalem plic. Podobně jako nemoc covid-19 ohrožuje nejvíce starší osoby a také ty s oslabenou imunitou či chronickými onemocněními. Vážný průběh onemocnění vyžaduje plicní ventilaci pacienta.

MERS-CoV se na člověka přenáší buď kontaktem se zvířetem (typicky velbloudem), nebo kapénkově od jiného člověka. K přenosu nemoci však podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dochází zejména při blízkém kontaktu, například při péči o nakaženého.

Jak jsme již uvedli, MERS-CoV se poprvé objevil v roce 2012 a nejvíce lidí se jím nakazilo (str. 4) v roce 2014 (zejména v Saúdské Arábii) a v roce 2015 (v Jižní Koreji). Celkový počet nakažených je však dramaticky nižší než u covid-19.

Nový typ koronaviru, později nazvaný SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil až v prosinci 2019 v Číně a v průběhu roku 2020 se rozšířil do celého světa. Ačkoliv Čína se o nové nákaze dozvěděla začátkem prosince 2019, oficiálně přiznala její vláda výskyt až 31. prosince. První případ zaznamenali lékaři v Číně 8. prosince, během týdne výzkumná centra v Pekingu a Šanghaji potvrdila, že se jedná o dosud neznámý patogen. Za další dva týdny vyvinuli výzkumníci z pekingského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí testovací činidla.

WHO potvrdila výskyt nové epidemie zápalu plic o pár dní později a 8. ledna 2020 zveřejnila, že se může jednat o nový typ koronaviru. Informaci potvrdil čínský expertní tým 10. ledna, kdy oznámil, že patogenem „wuchanského zápalu plic“ je „nový typ koronaviru s typickou morfologií“. První oběť byla oznámena čínskými zdravotnickými úřady 11. ledna. O pár dní později se teprve objevily spekulace o možném přenosu z člověka na člověka. Tento způsob přenosu potvrdily čínské úřady až o týden později.

Infografika v Týdeníku Květy tedy opravdu v roce 2013 nepopisovala nový typ koronaviru SARS-CoV-2, s jehož pandemií se v současné době potýkáme, ale tehdejší „nový typ koronaviru“, MERS-CoV. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivý.