Demagog.cz

Pavel Botek

Pavel Botek (KDU-ČSL)

  • 1
  • 0
  • 1
  • 1

Výroky

Pavel Botek

Pavel Botek

...ta osoba již byla hospitalizována (žďárská útočnice – pozn. Demagog.cz) a soudce ji propustil na základě jediného posudku... ČT24, 16. října 2014

V dostupných zdrojích jsme našli pouze vyjádření ministra zdravotnictví S. Němečka, který pro Českou televizi uvedl: " Po dvou letech, kdy se standardně provádí přezkum zdravotního stavu, byla předložena k rozhodnutí okresnímu soudu s kladným stanoviskem nemocnice. Podle mých informací, a to mě opravdu velmi překvapilo, již nebyl požadován žádný další posudek znalce z jiného oboru psychiatrie ". Informaci publikovali a probrali např. novinky.cz či ČTK.

S odvoláním na tvrzení ministra Němečka hodnotíme výrok jako pravdivý.

Pavel Botek

Pavel Botek

Kampaň, kterou jsem měl nejenom já, ale i ostatní kandidáti za KDU-ČSL, tak z 90 % byla financována z ústředí KDU-ČSL a ta transparentní účet má. (...) Na některých darech, resp. u některých jmen, to je přímo uvedeno (na jakou kampaň jdou peníze – pozn. Demagog.cz). ČT24, 16. října 2014

Je pravdou, že kampaň KDU-ČSL (její senátní část) je financována přes stranický transparentní účet. Je také pravdou, že na tomto účtu lze vidět některé finance spojené přímo s kampaněmi senátních kandidátů (Botek mezi nimi není – pozn. Demagog.cz).

Nicméně není možné u jednotlivých částek přesně dohledat, kolik strana vydala na kampaň každého kandidáta, jaké výdaje konkrétně byly vydány v daném obvodě. Účet sice obsahuje detailní výdajové položky, absentuje u nich ale jméno kandidáta, pro nějž je služba nakupována.

Zda je poměr mezi centrálními výdaji a ostatními výdaji 90/10 %, není možné ověřit z výše popsaného důvodu a také kvůli tomu, že Botek svůj osobní transparentní účet na kampaň nevede.

Pavel Botek

Pavel Botek

Strana z tohoto účtu (z centrálního transp. účtu KDU-ČSL – pozn. Demagog.cz) platila kampaň vícero kandidátům, celkem to bylo asi půl milionu korun s tím, že 10 % jsem do toho vložil sám. ČT24, 16. října 2014

KDU-ČSL skutečně disponuje centrálním transparentním účtem, z něj ale nejde vyčíst, jakou částkou jednotlivým kandidátům přispěla. Účet popisuje vydané prostředky na jednotlivé položky, nicméně nespecifikuje, na čí kampaň konkrétně peníze šly.

Přesná položka na kampaň Pavla Botka včetně jeho příspěvku není dohledatelná.