Demagog.cz

Inspirace a metodika analýzy slibů Sobotkovy vlády

Inspirace

Inspirace pro tento výstup vychází z projektu Politifact, který sleduje, nakolik své předvolební sliby plní američtí prezidenti (Barack Obama, Donald Trump).

Metodika

Jaké sliby ověřujeme?

Všechny fakticky ověřovatelné sliby vlády z programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. Obecně jde o závazek, který lze na základě objektivních zdrojů informací hodnotit. Nejde naopak o vágní nebo nejasné deklarace.

Příklad hodnotitelného slibu: „Zrušíme důchodový pilíř.“ Na příslušných zdrojích (platné zákony) lze doložit, zda vláda tento krok udělala, či ne.

Příklad nehodnotitelného slibu: „Vláda bude usilovat o zkvalitnění legislativy.“ Jde o vágní prohlášení, které nelze nijak doložit. Lze si pokládat otázku, co zde zkvalitnění znamená (méně zákonů? kratší zákony?). Nelze objektivně měřit.

Poznámky k metodice

Součástí odůvodnění u každého hodnoceného slibu jsou pochopitelně odkazy na primární zdroje informací, z nichž čerpáme. Každé faktické tvrzení obsažené v našich odůvodněních je podepřeno příslušným zdrojem informací.

Hodnotící kategorie jednotlivých slibů (příklady jsou ilustrativní)

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů