Inspirace a metodika analýzy slibů Sobotkovy vlády

Inspirace

Inspirace pro tento výstup vychází z projektu Politifact, který sleduje, nakolik své předvolební sliby plní američtí prezidenti (Barack Obama, Donald Trump).

Metodika

Jaké sliby ověřujeme?

Všechny fakticky ověřovatelné sliby vlády z programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. Obecně jde o závazek, který lze na základě objektivních zdrojů informací hodnotit. Nejde naopak o vágní nebo nejasné deklarace.

Příklad hodnotitelného slibu: „Zrušíme důchodový pilíř.“ Na příslušných zdrojích (platné zákony) lze doložit, zda vláda tento krok udělala, či ne.

Příklad nehodnotitelného slibu: „Vláda bude usilovat o zkvalitnění legislativy.“ Jde o vágní prohlášení, které nelze nijak doložit. Lze si pokládat otázku, co zde zkvalitnění znamená (méně zákonů? kratší zákony?). Nelze objektivně měřit.

Poznámky k metodice

Součástí odůvodnění u každého hodnoceného slibu jsou pochopitelně odkazy na primární zdroje informací, z nichž čerpáme. Každé faktické tvrzení obsažené v našich odůvodněních je podepřeno příslušným zdrojem informací.

Hodnotící kategorie jednotlivých slibů (příklady jsou ilustrativní)

 • Splněný slib
  Závazek vlády, který je zcela splněn v rozsahu a formě, který vymezila v programovém prohlášení a koaliční smlouvě.

  Příklad:
  Vláda: Zrušíme 2. důchodový pilíř.
  Realita: Vláda zrušila 2. důchodový pilíř.

 • Porušený slib
  Vládní koalice v rozporu se svým závazkem neučinila příslušné kroky, nebo naopak činila něco, čemuž se zavázala předcházet.

  Příklad:
  Vláda: Přijmeme zákon o obecném referendu.
  Realita: Vláda zákon o obecném referendu nepřijala a již (z logiky legislativního procesu) ani nepřijme.

 • Částečně splněný slib
  Vláda podnikla v dané oblasti některé kroky směřující k naplnění slibu, změny však nejsou provedeny v takové šíři, ke které se vláda zavázala.

  Příklad:
  Vláda: Zavedeme volné dny pro vstup do památek.
  Realita: Nebyly zavedeny plošně ve všech památkách.