
Miroslav Kalousek
Miroslav KALOUSEK: Ministerstvo financí, tedy ministerstvo pana Babiše samo uvádí, že ta daňová úleva bude představovat propad veřejných rozpočtů v objemu 9 miliard korun. Jestliže tedy 9 miliard korun je věnováno na podporu odbytu, je to věnováno na podporu produkce, je tu typická stimulace poptávky. Jestliže na tom trhu má 60 % produkce Agrofert, tedy pan ministr Babiš, tak 5 miliard z těch 9 korun je věnováno na podporu výroby Agrofertu, to je ... Karolína KOUBOVÁ: Ale tu dominanci Agrofertu třeba zpochybnil právě i Jaroslav Faltýnek, který tvrdí, že Agrofert není dominantním producentem řepky a že loni sklidil řepku jen z 5 % ploch, to říkáte, že není pravda? Miroslav KALOUSEK: Paní, paní redaktorko, promiňte, ale vy si pletete pěstění řepky, kolik se sklidí řepky. Ano, řepky se sklidí na 5 % plochy zemědělské půdy, která platí Agrofertu, ale Agrofert vykoupí téměř 90 % řepky, která se sklidí a na trhu biopaliv první generace, to je ten produkt na trhu biopaliv první generace má Agrofert 60 %
Výroky Miroslava Kalouska jsou problematické. Z veřejně dostupných zdrojů nelze zjistit, kolik procent z celkové plochy 389 298 ha, na kterých se řepka v loňském roce pěstovala obhospodařovávaly zemědělské podniky spadají pod koncern Agrofert. Stejné je to i s informacemi, jak aktivní je Agrofert na trhu s biopalivy první generace.
Dle vládního návrhu (pdf, str. 17) jsou náklady navrhované úpravy spojeny s nižším inkasem ze spotřební daně. Celkový dopad této varianty do veřejných rozpočtů z titulu nevybrané spotřební daně by měl být podle Programu a navazujících výpočtů cca 9 mld. Kč. Tedy v souladu s daňovou úlevou 9 mld. korun, o které Miroslav Kalousek hovořil.
Kontaktovali jsme společnost Agrofert s žádostí o doplňující informace, na základě jejich odpovědi případně hodnocení upravíme.