Miloš Zeman
V Afghánistánu bojuje asi 400 našich vojáků proti Tálibánu. Je Tálibán extremistická muslimská organizace? Nesporně ano. Na Sinaji naši vojáci včetně letadla CASA bojují proti Al-Káidě. Je Al-Káida extremistická muslimská organizace? Nepochybně ano. V Iráku asi 50 našich vojáků, většinou leteckých instruktorů, bojuje proti Islámskému státu. Je Islámský stát teroristická islámská organizace? Nepochybně ano. Na Golanech, kde tedy máme zatím bohužel jen tři vojáky, je An-Nusra, což je taky islámská teroristická organizace, a konečně v Mali, kde máme 50 vojáků, tam to vedou hlavně Francouzi, ten boj proti muslimům, je nějaká organizace, kde přiznávám, že ten název si už nepamatuji.
Zeman nejmenuje všechny zahraniční mise, ve kterých čeští vojáci působí. V oblastech, které zmiňuje, čeští vojáci skutečně působí. Počty, které uvádí, nejsou zcela přesné, ale rámcově odpovídají skutečnosti.
Organizace, které popisuje jako protivníky českých vojáků, v těchto oblastech skutečně operují (Tálibán v Afghánistánu, Al-Káida na Sinaji, Islámský stát v Iráku a Al-Nusra v Sýrii). Všechny z nich jsou některými státy označované za teroristické (např. USA).
Česká republika má v současnosti své vojáky v několika zahraničních misích:
Afgánistán (mise Resolute Support Mission):
- 246 českých vojáků
- Část má za úkol pomáhat s výcvikem afghánské armády, část „provádět bezpečnostní opatření v přiděleném prostoru odpovědnosti s cílem eliminovat nepřátelské aktivity proti základně“ naší armády.
Mali (European Union Training Mission, United Nations Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali)
- přes 40 vojáků
- Úkolem je ochrana velitelství mise EUTM v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády. Mise EU v Mali je nebojová, zaměřená na výcvik.
Irák (Inherent Resolve)
- 30 českých vojáků
- Hlavním úkolem je poradní a mentorská činnost při operačním výcviku pozemního a létajícího personálu iráckých vzdušných sil na letounech L-159.
Sinaj(Multinational Force and Observers)
- 18 českých vojáků (disponují letounem CASA)
- Úkolem je monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu, zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO
Kosovo (KFOR)
- 9 vojáků
- Působí na velitelství KFOR
Středozemní moře (EUNAVFOR MED Sophia)
- 5 vojáků
- Cílem je rozbití modelu převaděčů a obchodníků s lidmi ve Středomoří.
Golanské výšiny (United Nations Disengagement Observer Force)
- 3 vojáci
- Vykonávají funkce důstojníků pro výcvik a informační technologie
Somálsko (EU NAVFOR Somalia)
- 3 vojáci
- Cílem je zabezpečit dodávky potravin, pomoc utečencům v Somálsku, potírání pirátství a ozbrojeného přepadávání podél somálského pobřeží.
Bosna a Hercegovina (Althea)
- 2 vojáci
- Úkolem je podílet se na výcviku a rozvoji schopností ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny
Pozorovatelskémise v DR Kongo, Kosovu a Středoafrické republice
- celkem 8 vojáků