Demagog.cz

Martin Netolický
Martin Netolický
Rozhodovat bude předsednictvo (ohledně setrvání ČSSD ve vládě, pozn. Demagog.cz), ve středu. My máme nejprve politické grémium, to užší vedení, a pak širší vedení, kde budou zástupci nejenom z poslaneckého klubu, ale z celé České republiky. Interview ČT24, 20. listopadu 2018

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Mediální zprávy potvrzují, že jednání předsednictva se konalo ve středu 21. listopadu 2018. Členy předsednictva jsou mj. i zástupci krajských organizací, tedy zástupci z celé ČR. Proběhne také jednání politického grémia, tj. užšího vedení strany.

O konání středečního zasedání politického grémia i předsednictva ČSSD, na kterém by se mělo jednat o setrvání ČSSD, ve vládě informovala média Česká televize či Novinky.cz. Jednání ČSSD se konalo ve středu 21. listopadu 2018 v Lidovém domě, jednání se účastnil i poslanecký klub ČSSD.

Politické grémium (.pdf, str. 23, čl. 33) je dle stanov nejužší vedení strany, jeho členy jsou předseda (Jan Hamáček) a místopředsedové strany (Jana Fialová, Jan Foldyna, Roman Onderka), předsedové poslaneckého (Jan Chvojka) a senátorského klubu (Petr Vícha) a nejvýše postavený člen vlády za ČSSD (Jan Hamáček – 1. místopředseda vlády ČR). Poradní hlasy pak mají např. předsedové a místopředsedové komor Parlamentu (konkrétně místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel a místopředseda Senátu Milan Štěch) či ústřední tajemník strany Michal Kucián.

Širším orgánem vedení je pak předsednictvo strany (.pdf, str. 22, čl. 32), které je tvořeno členy grémia a dále předsedou skupiny poslanců v Evropském parlamentu, jedním zástupcem každé krajské organizace a dalšími deseti členy, kteří jsou voleni výkonným výborem strany. Poradní hlasy pak mají mimo jiné opět předsedové a místopředsedové komor Parlamentu, pokud jsou členy ČSSD, či ústřední tajemník strany.