Demagog.cz

Vojtěch Filip
Vojtěch Filip
BASTLOVÁ: Vystupoval jste tam, předpokládám, na schůzkách, které jste měl, i se svým titulem místopředsedy PSP, je to tak?
FILIP: Ano, jednou, a to u svého partnera, místopředsedy Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy čínského parlamentu.
20 minut Radiožurnálu, 21. ledna 2019

Tento výrok byl ověřen jako neověřitelné

Odůvodnění

Nelze ověřit, pod jakým titulem Vojtěch Filip vystupoval na schůzce se svým čínským protějškem Wangem Dongmingem. Nicméně čínský stranický web potvrzuje, že Filip vystupoval při setkání s tajemníkem provincie Sečuan Pengem Qinghuaem jako místopředseda PSP ČR .

Podle oficiální webové stránky KSČM navštívil Vojtěch Filip Čínu ve dnech 14.–17. ledna 2019. Setkal se mimo jiné s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců, s předsedou Všečínské federace odborů Wang Dongmingem a náměstkem ministra Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny Guo Yezhou. Předmětem jejich jednání bylo posouzení aktuálního stavu mezistranických styků mezi KSČM a KS Číny a jejich další rozvoj a např. aktuální stav mezistátních vztahů mezi Českou republikou a Čínou.

V průběhu návštěvy Číny se Filip 16. ledna v provincii Sečuan ve městě Chengdu setkal s 1. tajemníkem této provincie, kterým je Peng Qinghua. Ve zprávě, která byla zveřejněna na oficiální webové stránce Komunistické strany Číny, je Filip titulován jako první předseda KSČM a místopředseda PSP ČR. Politici na této schůzce projednávali, jak pokračují práce na vývoji společného česko-čínského dopravního letadla a otevření nového leteckého spojení mezi Prahou a čínským městem Shen Zhen.

Pro upřesnění dodejme, že oficiální web Komunistické strany Číny je dostupný v dané verzi pouze v čínštině, proto je alespoň pro nedokonalou úroveň porozumění využit automatický překlad prohlížeče Chrome. Podstatné je, že tiskové zprávy na daném webu jsou po čase mazány. Proto nejsme schopni dohledat zprávu o setkání Filipa s jeho čínským protějškem a potvrdit či vyvrátit tvrzení o titulování Filipa v čínském parlamentu.

Nelze tedy tvrdit, že Filip vystupoval jako místopředseda PSP ČR pouze u svého partnera Wang Dongminga. Není však jisté ani to, že byl Filip u Dongminga skutečně titulován jako místopředseda Sněmovny.